Mistä johtuu että jotkut ihmiset kuvittelevat rukousten toimivan vaikka ei ne oikeasti toimi?
Mikä on tälläisen käyttäytymisen syy, mekanismi?
Syy outoon käyttäytymiseen
10
64
Vastaukset
Näin ateistina mun täytyy sanoa, että kyllä rukoukset toimivat, jos niihin ei sijoita vääriä odotuksia.
Sitten voidaan keskustella oikeista ja vääristä odotuksista.- PSARI
Psykiatriassa uskonnollisuutta pidetään kognitiivisena dissonanssina eli ihminen tietää Raamatun tekstien ja rukoilemisen olevan epätodellista, mutta ajatuksissaan kieltää tosiasiat ja uskoo rukouksen tehoavan ja Raamatun kertomusten olevan täysin totta sanasta sanaan luki siellä vaikka minkälaisia asioita, joita ei voi millään pitää totena.
- oih voih
Olen epäillytkin, että psykiatria on epätiedettä. Tuosta vain se väittää, että ihminen uskoo, vaikka tietää ettei se mihin uskoo, ole totta? Voi taivas!
Kyse on asioista, joista yksikään ihminen ei tiedä, ovatko ne totta vai ei. Niihin vain uskotaan tai ei. Ja psykiatriassa sitten väitetään, etteivät ne ole totta! Alkeellisinta uskottavan tieteen vaatimusta ei täytetä, nimittäin sitä, ettei saa esittää väitteitä ilman todisteita.
Rukousten koetaan toimivan, kun rukouksiin saadaan vastaus tai rukoillessa levollinen olo. Monet rukousvastaukset ja usko saavat ihmiset rukoilemaan. Jumala kehotti ihmisiä puhumaan Hänelle. Se on myös oman Jumalasuhteen hoitamista. Toisten ihmisten rukoileminen ei ole pois niiltä, jotka eivät usko rukouksen voimaan.
pappi Sonja- Mirka ...
Hei haloo Sonja !!!
"""Jumala kehotti ihmisiä puhumaan Hänelle"""
PUAAAHHHHH ... HEH HEH HEH ... Jumala on satua ja höpötystä.
Saatko Sonja jotain kiksejä kun tuputat satuja totena täällä?
Niin, omakohtaisena kokemuksena ja nähtynä toimintana voin sanoa rukoilun olevan vain rukoilua rukoilun vuoksi. Jotain turvaa, toiveita, vaikka ei koskaan mitään vastausta tulisikaan. Kuin pakkomielle... kuten PSARI hyvin esitti: epätodelliseen luottamista. On omalle elämälle aivan sama rukoileeko vai ei, ja rukoileeko Jumalaa tai puuta. Vaikutus on sama.
Helpommalla pääsee, kun ei rukoile; ei tule turhaantumista.- niin ja amen
" omakohtaisena kokemuksena ja nähtynä toimintana voin sanoa rukoilun olevan vain rukoilua rukoilun vuoksi "
Pitäisi olla aika hölmö jos noin tekisi ! Ihminen tyhminkin on sentään niin järkevä, ettei tee sitä mistä ei mitään saa.
Jumala elää ja toimii ja VASTAA RUKOUKSIIN !"niin ja amen" voistitkin kertoa sitten niistä rukousvastauksista. Yhtään esimerkkiä et sinäkään viitsinyt kertoa. Itse en ole rukoillut pitkään, pitkään aikaan, kun se oli todellakin yhtä tyhjän kanssa. Jostain syystä sitä halusi uskoa, mutta turhaahan se oli. Olin todellakin hölmö, myönnän sen.
Onneksi viisastuin.- Mirka ...
""Jumala elää ja toimii ja VASTAA RUKOUKSIIN ""
PUAAAHHHHH ... HEH HEH HEH ...
Näinhän sä vain kuvittelet. Oletko tutustunut psykoosiin?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Psykoosi
- Isä meidän
Rukouksessa Jumalan voimat kohtaa vajavaista ihmistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947653- 374047
- 473596
- 2433054
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402712- 452562
Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212534- 1322491
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292439Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as292388