Purentakisko

Olen hankkimassa purentakiskoa. Mitä toimenpiteitä lääkäri tekee? Tsekataanko purentaa? Millainen on muotin teko? Onko epämielyttävää? Tuleeko oksennusrefleksi? Onko ainoa epämielyttävä hetki laskun saanti? Itse saan kiskot kunnallisesta, mikä oli kiskojen hinta? Ja onko niistä ollut hyötyä?
42621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hammaslääkäri mittailee purentaa eli liikuttelee alaleukaasi eri asentoihin. Muotin teko on hieman epämiellyttävää, mutta kuitenkin kestettävissä (ainakin yleensä... mutta jos "muottirautaa" työnnetään vahingossa niin että ientä jää väliin, niin se ei ole tietenkään mukavaa). Kestää vain lyhyen hetken, joten oksennusrefleksiä ei ehdi tulla.

Kiskojen hinta ilmeisesti vaihtelee 130 - 170 euron välillä. Yleisimmin 150 euroa ja sama hinta taitaa olla sekä yksityisellä että julkisella puolella, koska kiskot teetetään hammaslaboratoriossa. Lisäksi tulevat vielä tarkastuskäynnit, jolloin kiskoja hiotaan sopivaksi. Käyntejä voi tulla useitakin, riippuen kiskojen sopivuudesta. Hyötyähän niistä on, jos ne vain saadaan hiottua sopivaksi.

Äänestä
  • " Hammaslääkäri mittailee purentaa eli liikuttelee alaleukaasi eri asentoihin. "

    Hammaslääkäri ottaa siis purentaindeksin, mutta tuosta kuvauksesta jäi pois se, että hampaiden väliin laitetaan lämpimällä vedelle lämmitetty vahalevy, johon indeksi otetaan.

    " Muotin teko on hieman epämiellyttävää, mutta kuitenkin kestettävissä (ainakin yleensä... mutta jos "muottirautaa" työnnetään vahingossa niin että ientä jää väliin, niin se ei ole tietenkään mukavaa). "

    Koskaan ei minulle ole käynyt tuolla tavalla. Niin varovasti se "muottirauta" suuhun on laitettu ja ensin tyhjänä kokeillaan että tulee potilaalle sopivan kokoinen muotti.

    " Kestää vain lyhyen hetken, joten oksennusrefleksiä ei ehdi tulla. "

    Ai ei ehdi vai? ;D Itse ainakin olen joka kerta ehtinyt yökkäilemään. Kannattaa keskittyä hengitykseen NENÄN KAUTTA ja vaikka hokea kuin mantraa "hengitä, hengitä, hengitä... ;D Purentakiskoja varten muottien teko on vielä suht nopeaa, mutta implanttikruunuja varten se kestääkin jo sellaiset 5 min, eli ei kovin mukavaa, jos yökkäilyrefleksi on vähänkin herkässä.

    "Yksityisellä kiskoja et saa tohon hintaan! "

    Et saa kunnallisellakaan. Itsellä viimevuonna tehdyt kiskot ja pelkkä laboratorion osuus laskusta oli 150€ siihen päälle vielä hammaslääkärin osuus työstä.

    Äänestä

Yksityisellä kiskoja et saa tohon hintaan!

Äänestä
  • Kannattaa tilata purentakiskon KEITTOAKRYYLISTÄ , koska siitä liukenee
    vähemmän FORMALDEHYDIÄ suuhun käytön aikana. Keittokisko on hiukan
    kalliimpi , mutta parempi materiaali. Normaalisti kiskot valmistetaan kylmäakryylistä josta liukenee mm. akrylaattia ja hapettumistuotteena formaldehydiä joka on karsinogeeninen kemikaali. Siis kysy lääkäriltä ja
    Googleta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiskoton kirjoitti:

Olen hankkimassa purentakiskoa. Mitä toimenpiteitä lääkäri tekee? Tsekataanko purentaa? Millainen on muotin teko? Onko epämielyttävää? Tuleeko oksennusrefleksi? Onko ainoa epämielyttävä hetki laskun saanti? Itse saan kiskot kunnallisesta, mikä oli kiskojen hinta? Ja onko niistä ollut hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu