paksut jäykät kynnet

Mikähän aiheuttaa kynsien jäykistymisen? Onko se liika kalkki, jota veressäni on (hyperparatyreoosi)? Yksi varpaankynsi on myös oudon värinen ja irtoaa kärkiosastaan varpaan päästä.
161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuohan on tyypillistä sienikynsille. Itysellänikin isovarpaankynnet ovat puoli senttiä paksut ja kärjestä moninkertaiset. Tavallinen jalkasmirgeli ei enää niitä leikannut, mutta löysin Remelin ja laitoin siihen katkaisulaikan, jolla homma hoituu kyllä. Se alkaa yleensä ukkovarpaista esim, jos on satuttanut kynnen potkaisemalla kiveen ja leviää pikku hiljaa pikkuvarpaisiin saakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle Kaaleppi kirjoitti:

Mikähän aiheuttaa kynsien jäykistymisen? Onko se liika kalkki, jota veressäni on (hyperparatyreoosi)? Yksi varpaankynsi on myös oudon värinen ja irtoaa kärkiosastaan varpaan päästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu