jos tuon auton ulkomailta ja siihen määrätään tietty summa veroa. Onko verot maksettava heti kun veropäätös on tehty, vai voinko esim. ajaa auton talliin seisomaan ja maksaa kun on riittävästi rahaa veroihin...?
miten on??
....
2254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lappu käteen on sulla 10 päivää aikaa maksaa, ja tänä päivänä tulee kuulemma veropäätös monella paikkakunnalla heti. Itse toin auton elokuussa viime vuonna ja sai odottaa toista kuukautta lappua. Paras vaihtoehto jos haluaa ajaa auto talliin ja odottaa on se että ottaa vain päivän väliaikainen ajolupa ja ajaa auto kotiin, mutta jos ottaa 3 kuukauden lupaa niin sulla on pakko käydä omalla paikkakunnalla 5 päivän sisällä tulliin täytämässä veroilmoitus (jos päätös tulee saman tien eikä on rahaa,niin voi voi) ja 10 päivän sisällä katsastukseen.
Eli tuo se auto vasta sitten kun sulla on varaa maksaa verotkin. Ei liene järkeä tuoda autoa talliin seisomaan. Ei se auton arvo siellä tallissa ainakaan nousemaan pääse.