Armosta käsin!
Keskustelin erään kerran erään ihmisen kanssa ja hän opetti uudestisyntymisestä, että ihminen on uudesti syntynyt kun hän ottaa Jeesuksen sydämeensä ja alkaa elää kuuliaisuuden tekoja. Rupesin siinä miettimään, että onko näin? Vaatiko Jumala meiltä tekoja, että uudestisyntyisimme? Onko armon perusta vaihtunut tekoihin?
Nyt toivon, että kukaan ei ymmärrä väärin, en yritä opettaa, että usko toimisi ilman kuuliaisuutta, vaan sitä että uskoontuleminen ei vaadi tekoja vain uskoa. Joskus meidän ihmisten elämän tilanne on niin vaikea, että meillä ei ole voimaa kuuliaisuuteen, ennen kuin Jumala antaa sitä.
14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.
15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä.
17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.
18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia. Room. 7:14-25
Minulle on ollut valtavana riemuna se tosi asia, että Jumala ei vaadi meiltä mitään pelastukseen. Hän rakastaa ja ymmärtää kaikki perustuu vain ja ainoastaan armoon.
Elämäni varrella etsiessäni Jumalaa, on monenlaista eri opetusta tullut vastaan. Eräs kirkkokunta vakuutti minulle, että jos mielen pelastua minun tulee käydä:
1) Tehdä parannus.
2) Uskoa.
3) Käydä kasteella.
4) Olla kuuliainen.
Minä rukoilin Jumalalta johdatusta ja Hän ei johdattanut minua tähän kirkkoon. Silla Raamattu opettaa:
9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. Room. 10:9-10
Jumala asetti aluksi lain, jonka kautta ihmisen oli määrä pelastua, mutta kukaan muu ei sitä kyennyt täyttämään kuin Jeesus. Kun Jeesus täytti lain ja Hän samalla lunasti meidät vapaaksi omalla virheettömällä uhrillaan. Jumala asetti uuden tavan pelastumiselle, uskon.
Nyky päivänä viisaat ihmiset opettavat, että ihmisen perusluonne on hyvä. No, tällaista opettavat eivät liene lukeneet esimerkiksi sanomalehtiä, joissa paljastuu ihmisen luonne. Joka päivä saamme lukea murhista, ryöstöistä, raiskauksista, sodista yms. Voiko todella ihmisen perusluonne olla hyvä? Paavali kirjoittaa tällätavoin:
Me tiedämme, että laki on hengellinen. Minä sitä vastoin olen turmeltunut ihminen, synnin orjaksi myyty. Room. 7:14.
Ihminen on turmeltunut, ahne ja paha. Se on lihassamme ja me emme kykene lihaamme ns. jalostamaan vaikka kävelisimme satakertaa tuomiokirkon portaat ylös alas ja joka rappusella lukisimme Isä meidän rukouksen. Tämä on juuri se armon ydin. Ihminen on synnin turmelema, hän rikkoo päivittäin Jumalaa vastaan. Eräs saarnaaja sanoi hyvin, että jos ihminen kykenee olemaan päivänkin tekemättä syntiä niin silloin Jeesus Kristus on kuollut turhaan. Minun mielestäni tuo äärimmäisen totta, jos me kykenemme tulemaan synnittömiksi, niin mihin me silloin tarvitsisimme sovitusta?
Monet ovat olleet erimieltä kanssani tästä asiasta, mutta meidän on tärkeää muistaa, että Jeesus opetti vuorisaarnassa, että ajatuksetkin on syntiä.
Me rikkomme päivittäin Kaikkivaltiasta Jumalaa vastaan ja se asettaa meidät sellaiseen tilanteeseen, että me joudumme elää parannuksessa päivittäin. Me joudumme roikkumaan armon varassa. Me olemme heikkoja, mutta Jumala on rakkaus ja Kaikkivoipa.
Monet uskovat jotka ovat langenneet, he pelkäävät enemmän sitä että ihmiset eivät anna anteeksi kuin Jumala. Meidän tulee olla tukemassa niitä uskovia joilla menee huonosti, meidän tulee auttaa heitä nousemaan uudelleen:
Veljeni, jos joku teistä eksyy totuudesta ja toinen saa hänet palaamaan takaisin, niin tietäkää, että se, joka palauttaa syntisen hänen harhateiltään, pelastaa hänen sielunsa kuolemasta ja peittää syntien paljouden. Jaak. 5:19-20
Tähän loppuun haluan vielä lainata Lars Leevi Leastadiusta:
”Jos et armon kautta tule Jumalan lapseksi, et myöskään hyvien tekojesi kautta tule”
Armosta käsin!
2
65
Vastaukset
- usko ja kuuliaisuus
Smok
Kirjoit:
> Rupesin siinä miettimään, että onko näin? Vaatiko Jumala meiltä tekoja, että uudestisyntyisimme? Onko armon perusta vaihtunut tekoihin?
Nyt toivon, että kukaan ei ymmärrä väärin, en yritä opettaa, että usko toimisi ilman kuuliaisuutta, vaan sitä että uskoontuleminen ei vaadi tekoja vain uskoa.<
Rupesin miettimään kirjoitustasi.
Mieleeni tulivat Jeesuksen sanat kansalle, joka kyseli, mitä heidän pitäisi tehdä, jotta he tekisivät Jumalan tekoja. He olivat kuunnelleet Jeesuksen opetusta, ja halusivat tietää, mikä tai mitkä olisivat Jumalalle mieleisiä tekoja.
Joh. 6:
28 Niin he sanoivat hänelle: "Mitä meidän pitää tekemän, että me Jumalan tekoja tekisimme?"
29 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Se on Jumalan teko, että te uskotte häneen, jonka Jumala on lähettänyt".
Ajattelen, että uskonkin voi tältä pohjalta ymmärtää teoksi, vaikka usko onkin Jumalan lahja ja siten armoa ilman edeltäviä ansioita.
Jotain on kuitenkin tehtävä. On uskottava.
Oikea ja Jumalan mielen mukainen usko ei ole pakkouskomista, vaan lahjan vastaanottamista.
Heprealaiskirjeen 11. luvussa on kirjoitettu
6 Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.
Jumalaa etsivä pääsee Hänen yhteyteensä Jeesuksessa.
Joh.6:
37 Kaikki, minkä Isä antaa minulle, tulee minun tyköni; ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos.
38 Sillä minä olen tullut taivaasta, en tekemään omaa tahtoani, vaan hänen tahtonsa, joka on minut lähettänyt.
Kirjoitit myös:
> Joskus meidän ihmisten elämän tilanne on niin vaikea, että meillä ei ole voimaa kuuliaisuuteen, ennen kuin Jumala antaa sitä. <
Minä ajattelen, että elämäntilanteestamme riippumatta olemme aina Jumalalta tulevan voiman varassa voidaksemme olla kuuliaisia.
Omin voimin ei voi uskoa eikä olla kuuliainenkaan.
2. Kor.5:18
Kaiken on saanut aikaan Jumala, joka Kristuksen välityksellä on tehnyt meidän kanssamme sovinnon ja uskonut meille tämän sovituksen viran.
Laestadiuksen sanoihin voin hyvin yhtyä. Hyvät teot eivät ole Jumalan lapseksi tulemisen edellytys, vaan ne ovat seuraus, jos eletään uskon kuuliaisuudessa. - {
>> Onko armon perusta vaihtunut tekoihin?
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897