Miksi helluntailaisuudessa ollaa tyytymättömiä?

Miksi helluntailaisuudessa ollaan tyytymättömiä kaikkeen? En ole tällä pastalla kuullut yhtään positiivista palautetta koko liikkeestä! Mikä siis on sinua loukannut tai kuka?


Liittyykö tämä tähän?

Ja koko Israelin kansa napisi Moosesta ja Aaronia vastaan erämaassa; 3. ja israelilaiset sanoivat heille: "Jospa olisimme saaneet surmamme Herran kädestä ...
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/2Moos.16.html
353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Napiseminen ei miellytä Israelin Jumalaa????

Äänestä

Historian kirjat kertovat suoraan israelilaisista. Psalmi 78 kuvaa osuvasti Jumalan valitun kansan matkaa Jumalan johdattamana. Kansaa kuvataan uppiniskaiseksi, unohtivat Jumalan, kapinoivat Jumalaa vastaan (verhottu liikkeen sisäiseksi kapinaksi), kulkivat omia teitään... Samalla kuvataan Jumalaa uskolliseksi, hän piti huolen, Jumala on armollinen, hän ei tuhoa syntistä, Jumala teki ihmeitä heidän keskellään.

Herra oli varoittanut Israelia ja Juudaa. Jokaisen profeetan, jokaisen näkijän suulla hän oli sanonut: "Kääntykää takaisin pahoilta teiltänne! Noudattakaa minun käskyjäni ja määräyksiäni ja eläkää sen lain mukaisesti, jonka minä olen antanut..." Mutta he eivät kuunnelleet, vaan olivat yhtä uppiniskaisia kuin isänsä 2 Kun 17:13-14.

Kauanko tämä valittaminen ja napina kestää seurakuntaa vastaan?

Äänestä

" miksi helluntailaisuudessa ollaan tyytymättömiä kaikkeen.."

yleisenä toteamuksena voisin todeta, että jos toiminta on vain joidenkin käsissä ja he hallitsevat toimintaa diktatoorisesti, niin voi vain arvailla ettei se luo yhteisöllisyyttä ja nurinaa on ja sitä on.

Olen vahvasti sitä mieltä että seurakunnan toiminnan on perustuttava demokraattiseen, avoimeen sekä tasa-arvoiseen toimintamalliin ja sitä toimintamallia ei saa rajoittaa vanhoilla raamatullisuuksilla.

On nimittäin tosiasia että joskus seurakunnan pastori pitää itseään jumaluuden itseoikeutettuna tulkitsija ja muut ovat lähinnä jarrumiehiä, niin se ei hyvää tiedä.

Yhtenä syynä eripuraiksuuksin on seurakunnan saarnaajan tai - johtoryhmän kyvyttömyys keskusteluun ja taas keskusteluun.
Joillain on nimittäin mielikuva että vain heille Jumala puhuu ja vain heille sana avautuu, joten ole siinö sitten puun ja kuoren välissä.

Seurakunnan toiminta on tiimityötä ja sen tulee olla sekä avointa että mielellään yhteistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jymyhunaja kirjoitti:

Miksi helluntailaisuudessa ollaan tyytymättömiä kaikkeen? En ole tällä pastalla kuullut yhtään positiivista palautetta koko liikkeestä! Mikä siis on sinua loukannut tai kuka?


Liittyykö tämä tähän?

Ja koko Israelin kansa napisi Moosesta ja Aaronia vastaan erämaassa; 3. ja israelilaiset sanoivat heille: "Jospa olisimme saaneet surmamme Herran kädestä ...
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/2Moos.16.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu