Jehovan todistajat - Keitä he ovat? Mitä he uskovat?

Luuk. 8:1

Millä tavoin he kertovat hyvää uutista?

KRISTITTYJÄ on käsketty ’tekemään opetuslapsia kaikkien kansakuntien ihmisistä’, mutta tämä ei merkitse, että heidän tulee käyttää painostusta tai käännyttää toisia väkipakolla.

Jeesuksen tehtävänä oli ’kertoa hyvää uutista sävyisille, sitoa niitä, joiden sydän oli särkynyt, ja lohduttaa kaikkia surevia’.
(Matteus 28:19; Jesaja 61:1, 2; Luukas 4:18, 19.)
Jehovan todistajat pyrkivät tekemään näin julistamalla Raamatun hyvää uutista. Muinaisen profeetan Hesekielin tavoin Jehovan todistajat yrittävät nykyään löytää ne, jotka ”huokailevat ja voihkivat kaikkia - - inhottavuuksia” (Hesekiel 9:4).

Yksi keino löytää ne, joita nykyiset olosuhteet ahdistavat, on kulkea talosta taloon, ja tästä todistajat parhaiten tunnetaankin.
Tällä tavalla he pyrkivät myönteisessä hengessä tavoittamaan ihmisiä,
aivan kuten Jeesus, joka ”lähti kulkemaan kaupungista kaupunkiin ja kylästä kylään saarnaten ja julistaen Jumalan valtakunnan hyvää uutista”.

Hänen varhaiset opetuslapsensa tekivät samalla tavalla.
(Luukas 8:1; 9:1-6; 10:1-9.) Nykyään Jehovan todistajat pyrkivät mahdollisuuksien mukaan käymään jokaisessa kodissa joitakin kertoja vuodessa ja keskustelemaan asukkaiden kanssa muutaman minuutin aiheista, jotka ovat paikallisesti tai kansainvälisesti kiinnostavia tai huolestuttavia.
He voivat lukea raamatunkohdan tai pari ja pyytää puhuteltavaa miettimään niitä, ja jos hän osoittaa kiinnostusta, todistaja saattaa sopia uudesta tapaamisesta, jotta keskustelua voitaisiin jatkaa.
http://www.watchtower.org/fi/jt/index.htm

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

        Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
        Maailman menoa
        277
        17688
      2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

        Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
        Kotimaiset julkkisjuorut
        24
        5676
      3. Ilkka kanerva

        Ilkka Kanerva kuollut 74v
        Turku
        123
        2642
      4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

        Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
        Kotimaiset julkkisjuorut
        17
        2162
      5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

        Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
        Maailman menoa
        336
        1795
      6. Pikkaraiskan puhelut

        Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        1047
      7. Ilkka Kanerva on kuollut

        74-vuotiaana.
        Maailman menoa
        59
        973
      8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

        Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
        Maailman menoa
        32
        941
      9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

        Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        45
        941
      Aihe