Tuulivoimapuisto Toivolansaareen?

Hämmäztelijä

Kylällä kiertää juttu, että Toivolansaareem joku paikallinen aktiivi on suunnittelemassa tuulivoimapuistoa. Onkohan tarinassa siteeksikään totta? Ilmeisesti kaupunki olisi taloustilanteen vuoksi myötämielinen suunnitelmalle.

6

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hohohoohoh

      Ei pidä kutinsa.

    • Näsäilijä1

      päivän paras vitsi nääs.

    • huhhuhu6

      Katsotaan nyt mimmoista ulinaa mylly pitää Teiharjussa. Siellä asuu myös perheitä.

    • Herää pahvi

      Päässäs sulla taitaa ulista! Huomaa kyllä ettet ole aikaisemmin myllyä nähnyt saati kuullut. Enemmän 3tie ulisee kuin mylly.

    • ulina65

      Siksi alueelle Ei kaivata yhtään lisää ulinaa, aaltopahvi!

    • haisulipaisuli

      Toi mylly pidä mitään ääntä. Sen juurella kuulee hurinan, mutta kauempana ei mitään. Taitaa olla kilsa lähimpään torppaan? 3-tien pörinä taas kuuluu sen kilsan ihan liian hyvin, varsinkin talvella kun nastarenkaat viheltää :(

      Se myllyn vieressä oleva mastonhirvitys kyllä osaa olla kuvottava jokapuolelle sojottavine haruksineen. Eikä se kikkaratehtaan ominaistuoksukaan nyt ihan nautintojen kärkipäästä ole..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3637
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1142
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      145
      1072
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe