Kun Herra ilmestyi päivän helteessä ja käveli illan viileydessä

--------------------

Tänään tiedämme, millaista on "päivän ollessa kuumimmillaan". Vanhassa Testamentissa kerrotaan patriarkka Abrahamista, miten hän päivän helteessä sai korkea-arvoisia vieraita:

~~~~

1. Moos. 18:1-5

"Herra ilmestyi Abrahamille Mamren tammistossa. Abraham istui telttansa ovella päivän ollessa kuumimmillaan, ja kun hän kohotti katseensa, hän näki kolmen miehen lähestyvän. Heti heidät nähtyään hän juoksi teltan ovelta heitä vastaan ja tervehti heitä kumartaen maahan asti.

Hän sanoi: "Herrani, suothan minulle sen kunnian, ettet kulje palvelijasi ohi. Saanko tuoda teille vähän vettä, jotta voitte pestä jalkanne ja levähtää puun varjossa? Minä haen hiukan syötävää, niin että voitte virkistäytyä ennen kuin jatkatte matkaanne. Levähtääksenne te varmaan poikkesitte minun, palvelijanne luo."

~~~~
Vieraat olivat enkeleitä. He olivat Jumalan lähettiläinä tulleet ottamaan selvää asioista ja kuuntelemaan "kentän ääniä". Jumala on oikeudenmukainen, hän ei tee mielivaltaisesti mitään, vaan ottaa asioista tarkkaan selkoa. Niin tuossakin tapauksessa, mutta emme mene siihen sen enempää.

Meitä kiinnosta tänä helteisenä päivänä se, että myös helteellä Jumala voi ilmestyä, ja että enkelitkin voivat tulla vierailulle. Ei olisi ensimmäinen kerta.

~~~~~~~~

Sitten oli eräitä, jotka helteisenä päivänä (olikohan Paratiisissa aina ihana lempeä helle - varmaankin) leikkivät Jumalan kanssa "kuurupiiloa" illan viileydessä:

~~~~

1. Moos. 3:8

"Ja he kuulivat, kuinka Herra Jumala käyskenteli paratiisissa illan viileydessä. Ja mies vaimoineen lymysi Herran Jumalan kasvojen edestä paratiisin puiden sekaan.

~~~

Voiko Jumalalta mennä "piiloon" ? Seuraavassa vastaus:

Ps. 139:2-12

"Istunpa minä tahi nousen, sinä sen tiedät; sinä ymmärrät minun ajatukseni kaukaa. Käynpä tahi makaan, sinä sen havaitset, ja kaikki minun tieni ovat sinulle tutut.

Sillä, katso, ei ole sanaa minun kielelläni, jota sinä, Herra, et täysin tunne. Sinä olet saartanut minut edestä ja takaa ja laskenut kätesi minun päälleni. Senkaltainen tieto on minulle ylen ihmeellinen, ylen korkea käsittääkseni sen.

Minne minä voisin mennä, kussa ei sinun Henkesi olisi, minne paeta sinun kasvojesi edestä? Jos minä taivaaseen nousisin, niin sinä olet siellä; jos minä tuonelaan vuoteeni tekisin, niin katso, sinä olet siellä. Jos minä kohoaisin aamuruskon siivillä ja asettuisin asumaan meren ääriin, sielläkin sinun kätesi minua taluttaisi, sinun oikea kätesi tarttuisi minuun.

Ja jos minä sanoisin: "Peittäköön minut pimeys, ja valkeus minun ympärilläni tulkoon yöksi", niin ei pimeyskään olisi sinulle pimeä: yö valaisisi niinkuin päivä, pimeys olisi niinkuin valkeus."

~~~~

On turvallista tietää, että myös helteellä keskikuumana päivänä, ja vielä iltasella kun lämpö hieman hellittää ja iltatuuli alkaa viilentää, silloinkin Herra tietää,missä me olemme ja mitä me ajattelemme. Hän löytää meidät piilosta, sillä niin hyvää piilopaikkaa ei ole, jonne voisimme mennä Häneltä karkuun.

Päivän helteellä voidaan tarkoittaa myös elämän vaikeuksia ja tuskaa, sellaista hellettä, jota ei edes viileä tuuli tunnu helpottavan. Tiedämme kuitenkin, että keskipäivän kuumuudessakin Hän voi tulla "vierailemaan" luoksemme, me voimme tarjota hänelle pöydästämme parasta paikkaa kodissamme ja sydämessämme.

5

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------------------

      Lisään tähän, että ei tietenkään Jumala leikkinyt "kuurupiiloa", vaan se tietty pariskunta, Aadam ja Eeva. Jumala ei mene meiltä piiloon, vaikka se voi meistä joskus tuntua siltä silloin, kun emme heti saa vastausta rukouksiimme, tai emme saa sellaista vastausta kuin itse sillä hetkellä toivomme.

      Jumala ei kuitenkaan meiltä ihmisiltä ole piilossa koskaan, kyllä se on niinpäin, että me ihmiset luulemme olevamme häneltä piilossa.

      ~~~~

      Saamme kiittää Herraa Jumalaamme näistä ihanista lempeistä, lämpimistä kesäpäivistä, jotka antavat meille esimakua tulevasta maailmasta, Uudesta Maasta.

      Täällä kuitenkin voi helle paahtaa liikaakin ja liiaksi auringossa oleilemisesta varoitetaan. Uudessa Maassa ei enää helle paahda eikä otsonikatoinen aurinko polta tulella.

      Otsonikato ounastelee Jeesuksen pikaista paluuta ja tämä on selvä merkki, sillä ennen Jeesuksen tuloa on ennustettu näin tapahtuvan:

      Ilm. 16:8-9

      "Ja neljäs enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella. Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä ja pilkkasivat Jumalan nimeä, hänen, jolla on vallassaan nämä vitsaukset; mutta he eivät tehneet parannusta, niin että olisivat antaneet hänelle kunnian."

      ~~~~~~

      Uudessa Maassa, Paratiisissa, jonne olemme menossa, helle ei enää paahda, eikä aurinko satu, sillä siellä on aurinkona itse Jeesus Kristus:

      Jes. 49:10

      "Ei heidän tule nälkä eikä jano, ei hietikon helle eikä aurinko satu heihin, sillä heidän armahtajansa johdattaa heitä ja vie heidät vesilähteille. "

    • +++

      Ajattelin tässä, että kuinkahan moni meistä pyytää niin kauniisti vieraita kylään kuin Aabraham: "Suothan minulle sen kunnian, ettet kulje ohi?"

      Aabraham toi vieraille vettä, että he saisivat pestä matkan pölyt jaloistaan pois. Ensin hän kuitenkin hienovaraisesti kysyi: "Saanko tuoda vettä?" Sitten hän tarjosi parasta paikkaa, mikä oli saatavilla tuossa helteellä, eli puun varjoa, että vieraat saisivat levähtää puun varjossa. Miten ajattelevainen ja toisen huomioiva Aabraham olikaan! Sitten hän lupasi hakea syötävää, "niin että vieraat voisivat virkistäytyä. Ja sitten hän ajattelee, että ehkä vieraat eivät tulleet kuitenkaan hänen, Herran palvelijan luo - muuta kuin levähtämään - ja kuitenkin Aabraham osoitti sellaista ylenpalttista vieraanvaraisuutta.

      Tuolla viimeisellä lauseella Aabraham osoitti nöyryyttä - hänhän oli Herran palvelija - mutta kuitenkin hän otti vieraat vastaan kuin vierailun isäntä!

      Raamatussa sanotaankin, että "eräät ovat saaneet pitää tietämättään enkeleitä vieraanaan." Onko jollekin käynyt niin, että yhtäkkiä on tullut joku vieras henkilö pyytämään yösijaa, tai leipäpalaa tai tullut ratkaisevalla hetkellä apuun? (Olen kuullut kyllä tällaisista tapauksista.) Ja sitten ovat kadonneet, eikä kukaan tunne eikä tiedä, mistä he ovat tulleet ja minne menneet. Jumala voi kokeilla meitä, miten toimimme, jos Hän itse tulisi vierailemaan luonamme.

      - Herrani, suothan siis meille sen kunnian, ettet kulje ohi, vaikka meillä ei ole tarjottavana kuin tyhjät kätemme ja syntinen sydämemme.

      http://www.youtube.com/watch?v=c8f22iDt8i8

      • +++

        Ei vain silloin, vaan tänäänkin Herra ja hänen enkelinsä tahtovat tulla meille vierailemaan ja enemmänkin, he tahtovat tulla asumaan luonamme.
        Itse Jeesus odottaa sydämemme ovella,

        Ilm. 3:20

        "Minä (Jeesus) seison ovella ja kolkutan. Jos joku kuulee minun ääneni ja avaa oven, minä tulen hänen luokseen, ja me aterioimme yhdessä, minä ja hän."

        Hän haluaisi tehdä arjestamme juhlan. Jeesus tulee

        sitomaan särjettyjä sydämiä, julistamaan vangituille vapautusta ja kahlituille kirvoitusta, lohduttamaan kaikkia murheellisia, panemaan Siionin murheellisten päähän-antamaan heille-juhlapäähineen tuhkan sijaan, iloöljyä murheen sijaan, ylistyksen vaipan masentuneen hengen sijaan." (Jes. 61:1-3.)


        Jeesus - sitoo särjettyjä sydämiä
        - julistaa vangituille vapautusta
        - julistaa kahlituille kirvoitusta
        - lohduttaa kaikkia murheellisia
        - antaa juhlapäähineen tuhkan sijaan
        - iloölyä murheen sijaan
        - ylistyksen vaipan masentuneen hengen sijaan


    • JuuliaMaria*
    • +++

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      9
      1666
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      130
      1661
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      252
      1188
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      207
      1053
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      284
      880
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      877
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      858
    Aihe