mersu savuttaa

ju.s

mulla mersu 2003 270cdi savuttlesaa mielestäni liikaa.ilmanputsarin vaihdon jälkeen rauhoituu.kuukaudeksi,tietäiskö joku mistä johtuu,onko ilman saanista kiiki.vai saako liikaa, vai mikä, vehossa sanottu anna kunnolla kenkää, ei auta.

3

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko kuorma syttynyt

      onko savutus dieselistä vai moottoriöljystä sen kyllä huomaa ja haistaa ja millaisissa tilanteissa savuttaa, ei voi tahdä sitä kaiken aikaa tai voi mutta sitten on aika rikki.

    • löpöexpertti

      Imusarja tukossa.

    • dieselheppu

      EGR venttiili jää auki, imusarjan läpät juuttuneet kiinni/toimilaite rikki (jos kuuluu varustukseen), katalysaattori tukossa, ilmansuodatin vääränlainen (pitää olla ilman siipiä), jokin tunnistin viallinen, vuotava ahtopaineputkisto?

      Moni asia vaikuttaa. Mustaa ja valkoista savua voi tulla, sekä kaikkea siltä väliltä. Kuormitustilanteesta riippuu miten asiaa lähdetään ratkomaan.
      Tunnistinsignaalien testaus olisi ensimmäinen asia vikakoodien luvun jälkeen.

      Kanattaa mennä asiantuntijan lukse selvittämään.

      Asiantunijoita on vain harvassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      53
      3455
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      35
      3147
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2761
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      43
      2510
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      53
      1959
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1609
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    10. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1138
    Aihe