Nyt sen aloitan Mooseksesta aletaan. Aijon käydä raamatun lävitse lukien, ajatellen ne vaiheet sielta mitä kulloinkin aikakautena on tapahtunut. jospa selkiintyisi sitten. "Sillä jotenkin tuntuu pitäisi raamattu kääntää alassuin ja pemautella vähän, tippuisi sieltä se ihmisyys pois ja niin jäisi puhdas anti ja uskominen helpottuu".
Kysymys; minkä takia uskovat menevät raamatukouluun, saako siten uskoa enemmän, vai onko helpompi siten uskoa raamatun sanaan?
Raamatun lukua
11
50
Vastaukset
- tode*
jos minulla olisi aikaa, alkaisin opiskella Raamattua enemmän, on se niin mahottoman mielenkiintoinen kirja.
Meille riittää Jeesuksen evankeliumit, niillä pelastuu, mikäli uskoo niihin.
- Niko.
Jeesus sanoi, että ihmiset eksyvät koska eivät tunne kirjoituksia.
Jeesuksen niin sanoessa koko Uutta Testamenttia ei ollut vielä edes kirjoitettu, joten tietänet mitä kirjoituksia Herra tarkoitti... Niko. kirjoitti:
Jeesus sanoi, että ihmiset eksyvät koska eivät tunne kirjoituksia.
Jeesuksen niin sanoessa koko Uutta Testamenttia ei ollut vielä edes kirjoitettu, joten tietänet mitä kirjoituksia Herra tarkoitti...Totta puhut, sillä kun Jeesus sanoi nuo sanat, oli voimassa vielä vanha liitto. Niillä kirjoituksilla ei kukaan pelastunut, mutta Hän sanoi sen tärkeän kehotuksen, jolla pelastuu:
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee MINUN SANANI ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.- Mikko.
lappix kirjoitti:
Totta puhut, sillä kun Jeesus sanoi nuo sanat, oli voimassa vielä vanha liitto. Niillä kirjoituksilla ei kukaan pelastunut, mutta Hän sanoi sen tärkeän kehotuksen, jolla pelastuu:
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee MINUN SANANI ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.Ja tässäkin, jossa Jeesus kysyy meiltä uskommeko Häneen, kysymykseen on aina ilo vastata "kyllä".
Joh. 11:26
eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko tämän?" - Niko.
lappix kirjoitti:
Totta puhut, sillä kun Jeesus sanoi nuo sanat, oli voimassa vielä vanha liitto. Niillä kirjoituksilla ei kukaan pelastunut, mutta Hän sanoi sen tärkeän kehotuksen, jolla pelastuu:
Joh. 5:24
Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee MINUN SANANI ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.Myös VT on Jeesuksen Sanaa.
- Mikko.
Niko. kirjoitti:
Myös VT on Jeesuksen Sanaa.
>>Myös VT on Jeesuksen Sanaa
Mikko. kirjoitti:
>>Myös VT on Jeesuksen Sanaa
Ei vanha testamentti ole Jeesuksen sanaa. Miksi? Siksi että Hän tuli maan päälle toki vanhan liiton vielä ollessa, mutta sitten tehtiin uusi liitto.
Ja silloin vasta pakanakansoille tuli mahdollisuus Jeesuksen sanaan uskomalla pelastua.
Jos uskomme Jeesuksen sanaan, niin se on pelastuksemme ehto. Ei mikään muu.- Niko.
Mikko. kirjoitti:
>>Myös VT on Jeesuksen Sanaa
Jeesus on ollut iäisyydestä asti, Hän tuli Jumalan kirkkaudesta ihmiseksi 2000 vuotta sitten. Hän on ikiaikainen!
Hänen kauttansa Jumala on ihmiskunnalle ilmoittanut tahtonsa ja Hän on läsnä aina Raamatun alkulehdistä lähtien sen loppuun. Raamattu kertoo Hänestä ja on Hänen Sanaansa!
Ihmiset eivät ymmärrä mitä tekevät, jos he hylkäävät VT:n kirjoitukset pois, aivan kuin pitäen sitä pelkkänä historiallisena eepoksena tai muuna... Sitä se ei ole, se on Jumalan Pyhää Sanaa ja ihmisille annettu erittäin tärkeästä syystä!
"Silloin Jeesus sanoi heille: "Voi teitä ymmärtämättömiä! Noinko hitaita te olette uskomaan kaikkea sitä, mitä profeetat ovat puhuneet? Juuri niinhän Messiaan piti kärsiä ja sitten mennä kirkkauteensa." Ja hän selitti heille Mooseksesta ja kaikista profeetoista alkaen, mitä hänestä oli kaikissa kirjoituksissa sanottu.
He olivat jo saapumassa kylään, jonne olivat menossa. Jeesus oli jatkavinaan matkaansa, mutta he estivät häntä lähtemästä ja sanoivat: "Jää meidän luoksemme. Päivä on jo kääntymässä iltaan." Niin hän meni sisään ja jäi heidän luokseen. Kun hän sitten aterioi heidän kanssaan, hän otti leivän, kiitti Jumalaa, mursi leivän ja antoi sen heille. Silloin heidän silmänsä aukenivat ja he tunsivat hänet. Mutta samassa hän jo oli poissa heidän näkyvistään. He sanoivat toisilleen: "Eikö sydämemme hehkunut innosta, kun hän kulkiessamme puhui meille ja opetti meitä ymmärtämään kirjoitukset?" ( Luuk. 24 )
"Jeesus vastasi heille: "Te kuljette eksyksissä, koska ette tunne pyhiä kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa." ( Matt. 22:24 ) - ylösnousemustoivo
Jeesus itse luki kuulijoilleen ääneen "kirjoituksia" mm Jesajaa....
Luulenpa että Kristuksen arvostamat "kirjoitukset2 ovat kaikille kristityille hyödyksi ja opiksi.
Kerrotaanhan siellä VT:ssa kaikki alusta asti, ja ennustetaan Messiaasta...
Danielin kirja ylösnousemuslupauksineen
sykähdyttää kristityn sydäntä valtavasti ;D
”Monet maan tomussa makaavista heräjävät.” – Daniel 12:2.
Nimenomaan näiden heräävien joukossa on itse Danielkin.
Enkeli sanoi hänelle: ”Mutta sinä, mene, siksi kunnes loppu tulee; ja lepää [nuku kuolemassa], ja nouse osaasi päivien lopussa.” (Daniel 12:13)
- KOKO Raamattu=hyödyl
Kristityn velvollisuus on lukea Raamattua kokonaisuutena, ei pelkästään evankeliumeja.
2. Timoteukselle, 3. luku
16. Jokainen kirjoitus, joka on syntynyt Jumalan Hengen vaikutuksesta, on myös hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi, kasvatukseksi vanhurskaudessa,
17. että Jumalan ihminen olisi täydellinen, kaikkiin hyviin tekoihin valmistunut.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/2Tim.3.html
xXxXxX
16 Jokainen pyhä, Jumalan Hengestä syntynyt kirjoitus on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi ja kasvatukseksi Jumalan tahdon mukaiseen elämään.
17 Näin Jumalan ihmisestä tulee täydellinen ja kaikkeen hyvään kykenevä.
http://www.evl.fi/raamattu/1992/2Tim.3.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475475Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612356Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181880Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451771- 171595
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol331543Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5138881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171117Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2231021