Ihan mielenkiinnolla kysyn että mikä mielestänne on hyvä lasinpesuaine, tarkoitan siis tätä erillistä lasin kiilloitus ainetta, enkä sitä pissapoikaan laitettavaa.
Mikä mielestänne on paras/hyvä? jolla saa lasit kiiltämään kunnolla.
Omasta mielestäni:
Simoniz Glass Cleaner http://www.polarautovaruste.com/shop/product_details.php?p=934
Wurth Lasinpesuspray http://www.topintori.com/lasinpesuspray-p-259.html
Mielestäni Simoniz on vähän parempaa, siinä on se hyvä että se ei sotke niin paljoa jos jostain on jäänyt pyyhkimättä, Wurth on myös hyvää, mutta siitä jää vähän harmaata huuruuntuneen näköistä pintaa jos on jäänyt jostain pyyhkimättä.
Muita aineita en ole kokeillut. Joten jos joillakin on tiedossa jotain hyvää ainetta mitä vois kokeilla seuraavaksi, niin kirjoittakaa tänne :)
Hyvä auton lasinpesuaine?
6
1808
Vastaukset
- Petex-84
Minä käytän Meguiars´n lasinpesuainetta ja toimii!
- hyvin pesee
Ämpäriin vettä, tilkka fairya ja etikkaa.
- OIkea vastaus
Juuri näin se on . Vain tyhmät ostaa vettä kalliissa pullossa, vaikka sitä saa hanastakin. Sen verran on mielipide-eroa, että mielestäni juuri fairy vaahtoaa liikaa eli on suorastaan liian hyvää tähän tarkoitukseen. Sen vuoksi käytänkin halppisaineita. Astiksen tehtävä on juuri irroittaa tahroja, rasvaa ja likaa, mitä juuri tuulilasiin kertyykin. Vesi ja astis on tähän lyömätön ja ylivoimaisen halpa ratkaisu. Pullo riittää koko kesäksi. Etikalla tosiaan saa lasiin vielä ekstrakirkkauden, kyllä sen ikkunanpesijät tietää.
Turha tähän on Lasol-kätyreiden/myyjien mitään lisäillä. - hyvin pesee
OIkea vastaus kirjoitti:
Juuri näin se on . Vain tyhmät ostaa vettä kalliissa pullossa, vaikka sitä saa hanastakin. Sen verran on mielipide-eroa, että mielestäni juuri fairy vaahtoaa liikaa eli on suorastaan liian hyvää tähän tarkoitukseen. Sen vuoksi käytänkin halppisaineita. Astiksen tehtävä on juuri irroittaa tahroja, rasvaa ja likaa, mitä juuri tuulilasiin kertyykin. Vesi ja astis on tähän lyömätön ja ylivoimaisen halpa ratkaisu. Pullo riittää koko kesäksi. Etikalla tosiaan saa lasiin vielä ekstrakirkkauden, kyllä sen ikkunanpesijät tietää.
Turha tähän on Lasol-kätyreiden/myyjien mitään lisäillä.Niin eihän sen tarvitse just fairya merkiltään olla, tulee oikeastaan käytettyä tuota fairya sellaisena yleisnimikkeenä astianpesuaineelle.
- Halpaa ja helppoa
Itse laitan sumupulloon noin puolet vettä ja toiset puolet ihan sitä pissapojan pesunestettä (sitä väkevämmästä päästä etanoli-pohjaista). Hetken annan vaikuttaa ja pyyhkin talouspaperilla. Ihan riittävän hyvin on tehonnut ja taitaa olla näissä spray-vaahdoissa kutakuinkin samat tehoaineet.
- uyvjfvkblb
Presta glass cleaner
Toimii
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083129Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12299Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672273Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191930Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1741453Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81327Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011119Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441026- 90911
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee101882