Kuinka monelta ns. keski-luokkaan kuuluvalta pitää takavarikoida talot, mökit, autot, metsät ym, ennen kuin älyävät alkaa pitämään yhtä kaikkien suomalaisten kanssa ?
2 miljoonaa syrjäytettyä ovat keski-luokan lähitulevaisuuden kuva, siitä pitävät veropakolais suursijoittajat kyllä huolen, valtiota hyväksikäyttävien poliittisten etujenajajien ja Bilderberg vetoisten tiedotusvälineitten kanssa.
Se on vain hetken hujaus, kun säädetään EU-laki, jossa keski-luokkaa vaaditaan uhrautumaan vaikkapa Espanjan talousongelmien takia ja luopumaan välittömästi jo saavutetuista eduista.
Miksi äänestitte porvaripuolueita, luulitteko siten saavanne pitää hyvinvointinne ? Olette pahasti erehtyneet. Eipä jäänyt lapsille perintöä annettavaksi, eikä niitä turvattuja eläkepäiviä. Olisi kannattanut kallistua vasemmalle.
Ulosottomies keski-luokan ovella
65
2887
Vastaukset
- Matkakorvauspoika
Mitähän takuita vastaan se Käteinen ostelee 200 000:n €:n loma-asuntoja, olisiko Bilderbergin palkkatilit Sveitsissä salaisilla pankkitileillä ?
On perustuslain vastaista ottaa palkkaa samaan aikaan Suomen valtiolta ja veropakolaisten yhteenliittymältä. - Kuin seula
Jotkut porvareitten äärioikeistoa äänestäneet räkänokat, tälläkin palstalla, vielä luulevat, että heikommilleen räksyttämällä se ulosottomies pysyy ovelta pois, vaan juuri päinvastoin tulee käymään.
Olisi kannattanut pitää yhtä parin miljoonan syrjäytetyn kanssa, niin yhdessä olisimme pystyneet pitämään loiseliitin pois valtion verovarojen ja kansan kimpusta, mutta pöljyydessään antoivat veropakolaisille mandaatin kupata loputkin Suomesta ja keski-luokan vene vuotaa jo pahasti.- monimiljönääri
Monimiljonäärinä luen huvittuneena kateellisen köyhälistön kirjoituksia täällä nettipalstalla.
Minä olen miljoonani hankkinut perimällä eikä minun käy kateeksi persauksita köyhälistöä, joka elää kituuttaa köyhyyden täyttämää elämäänsä.
Köyhyys on köyhien osa ja rikkaus meidän rikkaitten. - itse tienattu
monimiljönääri kirjoitti:
Monimiljonäärinä luen huvittuneena kateellisen köyhälistön kirjoituksia täällä nettipalstalla.
Minä olen miljoonani hankkinut perimällä eikä minun käy kateeksi persauksita köyhälistöä, joka elää kituuttaa köyhyyden täyttämää elämäänsä.
Köyhyys on köyhien osa ja rikkaus meidän rikkaitten.Pelle
- &/%¤¤
monimiljönääri kirjoitti:
Monimiljonäärinä luen huvittuneena kateellisen köyhälistön kirjoituksia täällä nettipalstalla.
Minä olen miljoonani hankkinut perimällä eikä minun käy kateeksi persauksita köyhälistöä, joka elää kituuttaa köyhyyden täyttämää elämäänsä.
Köyhyys on köyhien osa ja rikkaus meidän rikkaitten.Se alkaa sinulla monimiljonääri kuule olemaan loiston viimeiset ajat. Kansa (keskiuluokka 2miljoona) kun kypsyy Käteisen politiikkaan ja lähtee liikkeelle niin siinäpä näät. Etkö jo huomaa mitä euroopassa tapahtuu,- niiltä otetaan kenellä vielä jotain on. Miten luulet tämän ottoautomaatin ohittavan juuri sinut. Tulevassa isojaossa ei kuule katota sitä, miten miljoonasi olet saanut, ne tasataan. Et taida tuntea Suomen historiaa? Ei ole kaukana kun viimeksi omaisuutta jaettiin Kosolan ja kumppaneiden toimesta. Voimasuhteet oli tuolloin toisenlaiset mitä tänäpäivänä ja lopputulos oli mikä oli, hyvä yritys kuitenkin
Edesmennyt kreikkalainen filosofi totesi 2000 vuotta sitten seuraavaa. "Kommunismista seuraa sosialismi, sosialismista kapitalismi, kapitalismista kommunismi" . Tämä teksti löytyy Platonin kirjasta Valtio. Kyseisellä filosofilla ja ajattelijalla on lukuisia muitakin viisauksia, jotka ovat totetuneet.
- Pirkkuporhot putoaa
Ei kun lampaat äänestivät äärioikeistoa ja EU-rosvot tulevat sillä aikaa, kun itsestään liikoja luuleva keski-luokka huutelee "kommaleille" ja "puunukeille" heh heh.
- Köyhä Suomi kaikille
YespäRiver, eli Juupajoki, sopii tähän kohtaa. Noinhan se menee.
- Onneksi Vasuri
Moni porvarina itseään pitävä näkee jo viikkotolkulla nälkää, eikä kehtaa mennä sossuun, tai leipäjonoon, koska pelkää leimautuvansa "kommaliksi" ja siksi mieluummin kuolee vaikka nälkään ja äänestää edelleen äärioikeistoa.
Tyhmyyteen voi kuolla. Kokonainen kansa. - ei ole
kenelläkään varaa katsoa muita nokanvartta pitkin. Raha on paperia jne. Useimmiten köyhät ja kärsineet ovat kaikista ihanampia ihmisinä, rikkaat hemmotellut kakarat aikuisina kamalia marisijoita ja kusipäitä.
- Late Lapista.
Suomen turuilla ja toreillakin näkeekin enään vain nuamat nurin olevia läpeensä vittuuntuneen näköisiä kansalaisia, vaikuttaisikin siltä jotta ei rikkaillakaan ole enään kovinkaan hauskaa
Ja epäilen vankasti jotta tämä tenavatähti katalaisen johta six pässi hallitus, tehtailee touhuillaan yhä lissäntyviä hapannaama kansalaisten divsioonia maahamme ! VALITETTAVASTI !
Suomihan onkin poliittisten ja muiden ammattirosvojen luvattu valtakunta !
Late Lapista. SSSS Ry! - uskokaa jo
Hyvä kirjoitus aloittajalta. Perussuomalaiset voi pelastaa suomen.
- me tiedetään hei
Bilderberg määrää, mitä valtamedia kirjoittaa. Siksi hesarin päätoimittaja oli mukana kokouksessa.
- hei me tiedetään
me tiedetään hei kirjoitti:
Bilderberg määrää, mitä valtamedia kirjoittaa. Siksi hesarin päätoimittaja oli mukana kokouksessa.
Bilderbergissä istuvat loiset ovat maailmalla tulleet tutuiksi perustaessaan oppositio-puolueita vaihtoehdoksi hallituspuolueille. Täällä Suomessa ei vaan kansa ymmärrä missä mennään ja äänestävät persuja siinä luulossa että persut toisivat muutoksen... Persut ovat kokoomuksen toinen siipi, siitä kertoi jo persujen todella näkyvä mainostus kokoomusmedia MTV3:lla vaalien alla.
- Valtakunnanoikeus
Vaaleissa kansa äänesti yksinkertaisesti väärin, eli juuri kuten veroparatiisien pörssinerot olivat suunnitelleet: kahta kokoomusta, eli persuja ja kokoomusta, mahdollisimman äärioikeistolaista, monikansallisten pankkien valtaa, vaikka tarjolla oli se viimeinen mahdollisuus puolustaa omaa kansaa, perustuslakia ja tätä valtiota.
Soini on oppositiossa soittamassa leipäläpeään juuri siksi, että siten saatiin Kataisesta pääministeri ja pankkien lainat läpi. Sitä ne näiden veljesten keskinäiset kokoukset olivat, salaisia Bilderberg tapaamisia. Koskaan ei Suomen kansaa ole huijattu näin raskaasti, ei edes velivenäläinen.
Ryssä tuli tänä päivänä äärioikealta, se tuli kokoomuspersujen muodossa viemään Suomen kansalta loputkin oikeudet. Nostakaa syytteet perustuslain rikkojia vastaan, Valtakunnanoikeuteen, jos vastustatte Suomen kansanmurhaa. Tekoja ei suunsoittoa.- Äänestin Vasemmistoa
Ja huom. "Se on menoa nyt" -nimimerkillä kirjoittanut on sama henkilö, joka kirjoittaa nimimerkillä "Valtakunnanoikeus".
- täsmennys
Ei jää mitään, kun Jutta ja Paavo ryöstävät työssäkäyviä. Virkaloiset ja kelakerjäläiset vaan makaavat kuin siat pellossa.
- EI euroakaan!!!!!!
Tässähän näitä auttamis kohteita löytyy jos jotakuta kiinnostaa. Siellä näemmä Rehn on taas jo aamusta kokouksessa että saa illalla Urpilaiselle lukea määräyksiä.
Nyt on Urpilaisen pysyttävä tiukkana huomisen illan kokouksessa!!!!!!
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/07/euroopan_johtoa_hatakokoukseen_kreikan_takia_huomenna_2714911.html- Suomen tuho
Jos esim. persut olisivat jotain muuta, kuin Kokoomuksen jatkepuolue, niin nehän olisivat jo vieneet, suunsoiton sijaan, nämä asiat, eli kansan puolustamisen jo suorinta tietä Valtakunnanoikeuteen, mutta paskanmarjat, Soini ja Katainen sopivat, että äärioikeiston, eli suursijoittajien kannalta, paras lopputulos on, että toinen istuu oppositiossa läppää heittämässä, että toinen saa sillä aikaa pääministerin pestin ja monikansallisten pankkien lainat läpi.
Persut on tarkkaan suunniteltu ja laskelmoitu veropakolaisten puolue, suurin kansanhuijaus sitten velivenäläisen. Ryssä tuli tänä päivänä äärioikealta, se tuli persujen muodossa. Suomen tuho kirjoitti:
Jos esim. persut olisivat jotain muuta, kuin Kokoomuksen jatkepuolue, niin nehän olisivat jo vieneet, suunsoiton sijaan, nämä asiat, eli kansan puolustamisen jo suorinta tietä Valtakunnanoikeuteen, mutta paskanmarjat, Soini ja Katainen sopivat, että äärioikeiston, eli suursijoittajien kannalta, paras lopputulos on, että toinen istuu oppositiossa läppää heittämässä, että toinen saa sillä aikaa pääministerin pestin ja monikansallisten pankkien lainat läpi.
Persut on tarkkaan suunniteltu ja laskelmoitu veropakolaisten puolue, suurin kansanhuijaus sitten velivenäläisen. Ryssä tuli tänä päivänä äärioikealta, se tuli persujen muodossa.On se niin väärin ettei persut pane teidän valtaan äänestämiänne ministereitä valtakunnanoikeuteen.
- Petosjytky haisee
Kohtuullista olisi, että petosjytkyyn menneet äänestäjät, joita oli kai, ikävä kyllä, paljon, antaisivat edes palautetta, pää pensaassa kykkivälle, suurelle johtajalleen, että missäs ne syytteet perustuslain rikkomisesta valtakunnanoikeuteen oikein viipyvät ? Eikö syytteiden nostajaa löydy, konkreettisia tekoja ?
Ei taida tulla, ei taida tapahtua, isot ovat puheet, mutta porvari pettää aina. Jos olisin erehtynyt niitä äänestämään, hapuilisin jo kättä pidempää, sen verran raskaasti Suomen kansaa vedätettiin. - Vasemmiston Nousu
Siksipä eivät palstan persupetokselle uskolliset haluakaan kommentoida tähän ketjuun, kun tuli selväksi, että vain Vasemmisto puolustaa Suomen kansaa ja tulee tekemään niitä konkreettisia tekoja ihmisten ja perustuslain kunniaksi.
Politiikka on siirtymässä lakitupiin tuossa tuokiossa ja sitten nähdään, ketkä ovat tämän kansan ihmisten asialla ja ketkä eivät ole koskaan olleetkaan.- hei me tiedetään
Nykyinen vasemmisto kumartaa aivan samaa rahamafiaa, kuin kokoomus tai persutkin. Vasemmiston aatepohja rakennettiin alunperin Rothschildien toimeksiannosta. Me ollaan orjia, jotka eivät ymmärrä mitä todellinen vapaus on.
- !"?`=¤%%&)¤
Perussuomalaiset sentään äänestää yhteiskunnanelättejä ja koko saata-nan eu:ta vastaan.näistä jos mistä alkaa se säästäminen! markka muuttui euroksi,niin tyhmä kansa ei sisäistänyt mitä se käytännössä tarkoittaa!!! SE ON SYY VELKAANTUMISELLE!!MARKKA TAKAISIN SAKSAAN JA MEILLE VIT-TU!!!!!!!!!
- Ihmiset Ensin
Puhu vain omasta puolestasi. Sinä et taida edes aavistaa, mikä nykyinen, koko Euroopassa vahvaa nousua tekevä uusi moderni Vasemmisto on. Sillä ei ole mitään tekemistä sen kommali-puunukke-pelon kanssa, jossa historian hämärissä sinä vielä elelet.
Täytyy olla kyllä todella ajastaan jäänyt, jos luulee, ettei tämä äärioikeistolainen EU-eurooppa tule saamaan lujaa vastaiskua kansoilta ja se isku tulee kyllä ihan varmasti olemaan erittäin vasemmistolainen, ihmisten ja kansojen asialla.- Valtakunnanoikeus
Onhan se selvä, ettei nykymeno voi jatkua. Keski-luokan olisi syytä nopeasti herätä puolustamaan jokaisen suomalaisen hyvinvointia, sillä vaikka vanhempianne vielä onnistuisittekin, perinnön toivossa, hämäämään, sellaista yhteiskuntaa, missä mitään keski-luokkaakaan enää tarvittaisiin, ei herrojen kyydissä tule olemaan.
Ei muuta kuin kansannousu pystyyn ja kansan- ja maanpettureilta oikeudet pois. Perustuslaki ja Suomen kansa kunniaan.
- päivän vitsi
Buahhahhhh hehhhh mikä vitsi!!
"olis kannattanut kallistua vasemmalle"
joo, kerroppas mitä hyvää kommarit ovat saaneet aikaiseksi,
ikinä, missään?
Hehhh tai vasemmistoliitto Suomessa, mitä ne on saanut aikaan?
EI MITÄÄN- Kohtuus kaikkeutena
Laaja sosiaalivakuusjärjestelmä on aikoinaan vasemmiston läpiajama projekti Pohjois-Euroopassa. Se oli vankimmillaan 1970 ja -90-luvuilla, kunnes reiganismi tatserismi eli porvarillinen ääriliberilsmi pääsi valtaan ja alkoi laajeta globaalisti saavuttaen myös Suomen viimeistään 1990-luvun loppuun mennessä.
Tämä äärikoikeistolainen liberalismihegemonia on sittemmin purkanut kaikki hyvät sosiaaliseen vastuuseen perustuvat yhteiskunnalliset sopimukset ja käytännöt, koska humanismin tilalle on noussut "voiton maksimoinnin logiikka". Ihminen on jäänyt systeemin jalkoihin taas.
Maailman tilanne on nyt niin kammottava, että herää epäilys siitä, pystyykö kukaan enää edes löytämään rauhanomaista tietä tästä ulos, koska ääriliberalismissa ei ole muita pelisääntöjä kuin edellä mainittu "voiton maksimoinnin pääperiaate". Se pakottaa näkemään kaikki tilanteet aina kilpailutilanteena darwinismin oppeihin nojautuen niin, että sen mukaan on ihmisiä alettu jakamaan jopa yleisessä puheessa itsestäänselvyytenä sekä voittajiin ja häviäjiin. "Vain vahvat selviytyvät."
Vallitseva porvarillinen ääriliberalismi on sekoittanut koko tavallisen kansan rivit kaikkialla, jolloin oikeamielinen ja vahva järjestäytyminen yhteiseksi vastavoimaksi mielettömyydelle on latistunut massojen marssilauluista harvojen pieneksi piipitykseksi.
Mitä siis hyödyttää kirjoittaa tänne palstalle yksin kotona. Vai luuleeko hän, että juuri tämä kirjoitus synnyttää suuria muutoksia yhteiskunnassa? Tämä on vain yksi modifikaatio liberalismin "hajota ja hallitse periaatteen" tuotteista eli yksi pienen pieni piipitys muka "moniarvoisessa" Suomessa, jolle ääriliberalisti naurahtaa pilkallisesti, koska tästä ei ole mitään vaaraa hänelle. Tällaisena soolona tätä ei siis ota kukaan vakavasti, tai ei tämä ainakaan mitään muutosta itsessään voi saada aikaan...
Ainoa keino oikeutetulle yhteiskunnalliselle muutokselle on sittenkin siinä, että kaikkien "uloslyötyjen" voimat eli ikäänkuin kaikki oikeudenmukainen yhteiskunnallinen ajattelu kootaan yhteen eli yhdistytään vielä kerran fyysisesti nähtäväksi joukkoliikkeeksi. Ei tietenkään sotaa ja epäjärjestystä luomaan, vaan oikeudenmukaisuutta, rauhaa, työtä ja turvallisuutta luomaan ja rakentamaan.
Puhdas kilpailuideologia yhteiskunnassa ilman oikeudenmukaista sääntelyä johtaa vääjäämättä jatkuvaan epävarmuuteen ja pelkoa ylläpitävään yhteiskuntaan, jossa ei ole kenenkään hyvä elää. Ei siis ole siitä vastakkainasettelusta kysymys, kuinka oikeisto ja vasemmisto toimivat, koska kumpikin ovat yhden asian liikkeitä [=Mulle valta!], vaan siitä, että vastakkain ovat kohtuuttomuus ja kohtuullisuus.
Jos siis esimerkiksi työ toimeentulona on ihmisen perrustarve, niin on kohtuullista, että sitä kaikilla on kohtuullisesti!
Jos puhdas voiton maksimointi on ihmisen perustarve, niin eikö ole niin, että tämä aiheuttaa monessa suhteessa ristiriitaisia tilanteita, esimerkiksi firman palkkapolitiikassa. Voiton maksimointi pitäisi siis myös ymmärtää KOHTUULLISENA voiton maksimointina. - Herää Paavo
Kohtuus kaikkeutena kirjoitti:
Laaja sosiaalivakuusjärjestelmä on aikoinaan vasemmiston läpiajama projekti Pohjois-Euroopassa. Se oli vankimmillaan 1970 ja -90-luvuilla, kunnes reiganismi tatserismi eli porvarillinen ääriliberilsmi pääsi valtaan ja alkoi laajeta globaalisti saavuttaen myös Suomen viimeistään 1990-luvun loppuun mennessä.
Tämä äärikoikeistolainen liberalismihegemonia on sittemmin purkanut kaikki hyvät sosiaaliseen vastuuseen perustuvat yhteiskunnalliset sopimukset ja käytännöt, koska humanismin tilalle on noussut "voiton maksimoinnin logiikka". Ihminen on jäänyt systeemin jalkoihin taas.
Maailman tilanne on nyt niin kammottava, että herää epäilys siitä, pystyykö kukaan enää edes löytämään rauhanomaista tietä tästä ulos, koska ääriliberalismissa ei ole muita pelisääntöjä kuin edellä mainittu "voiton maksimoinnin pääperiaate". Se pakottaa näkemään kaikki tilanteet aina kilpailutilanteena darwinismin oppeihin nojautuen niin, että sen mukaan on ihmisiä alettu jakamaan jopa yleisessä puheessa itsestäänselvyytenä sekä voittajiin ja häviäjiin. "Vain vahvat selviytyvät."
Vallitseva porvarillinen ääriliberalismi on sekoittanut koko tavallisen kansan rivit kaikkialla, jolloin oikeamielinen ja vahva järjestäytyminen yhteiseksi vastavoimaksi mielettömyydelle on latistunut massojen marssilauluista harvojen pieneksi piipitykseksi.
Mitä siis hyödyttää kirjoittaa tänne palstalle yksin kotona. Vai luuleeko hän, että juuri tämä kirjoitus synnyttää suuria muutoksia yhteiskunnassa? Tämä on vain yksi modifikaatio liberalismin "hajota ja hallitse periaatteen" tuotteista eli yksi pienen pieni piipitys muka "moniarvoisessa" Suomessa, jolle ääriliberalisti naurahtaa pilkallisesti, koska tästä ei ole mitään vaaraa hänelle. Tällaisena soolona tätä ei siis ota kukaan vakavasti, tai ei tämä ainakaan mitään muutosta itsessään voi saada aikaan...
Ainoa keino oikeutetulle yhteiskunnalliselle muutokselle on sittenkin siinä, että kaikkien "uloslyötyjen" voimat eli ikäänkuin kaikki oikeudenmukainen yhteiskunnallinen ajattelu kootaan yhteen eli yhdistytään vielä kerran fyysisesti nähtäväksi joukkoliikkeeksi. Ei tietenkään sotaa ja epäjärjestystä luomaan, vaan oikeudenmukaisuutta, rauhaa, työtä ja turvallisuutta luomaan ja rakentamaan.
Puhdas kilpailuideologia yhteiskunnassa ilman oikeudenmukaista sääntelyä johtaa vääjäämättä jatkuvaan epävarmuuteen ja pelkoa ylläpitävään yhteiskuntaan, jossa ei ole kenenkään hyvä elää. Ei siis ole siitä vastakkainasettelusta kysymys, kuinka oikeisto ja vasemmisto toimivat, koska kumpikin ovat yhden asian liikkeitä [=Mulle valta!], vaan siitä, että vastakkain ovat kohtuuttomuus ja kohtuullisuus.
Jos siis esimerkiksi työ toimeentulona on ihmisen perrustarve, niin on kohtuullista, että sitä kaikilla on kohtuullisesti!
Jos puhdas voiton maksimointi on ihmisen perustarve, niin eikö ole niin, että tämä aiheuttaa monessa suhteessa ristiriitaisia tilanteita, esimerkiksi firman palkkapolitiikassa. Voiton maksimointi pitäisi siis myös ymmärtää KOHTUULLISENA voiton maksimointina."Puhdas kilpailuideologia yhteiskunnassa ilman oikeudenmukaista sääntelyä johtaa vääjäämättä jatkuvaan epävarmuuteen ja pelkoa ylläpitävään yhteiskuntaan, jossa ei ole kenenkään hyvä elää"
Ja puhdas kommunismi johtaa Neuvostoliittoon, Maon Kiinaan ja Pohjois-Koreaan, jossa kaikilla on hyvä elää ja kansakunta porskuttaa aallonharjalla. - Kohtuus kaikkeutena
Herää Paavo kirjoitti:
"Puhdas kilpailuideologia yhteiskunnassa ilman oikeudenmukaista sääntelyä johtaa vääjäämättä jatkuvaan epävarmuuteen ja pelkoa ylläpitävään yhteiskuntaan, jossa ei ole kenenkään hyvä elää"
Ja puhdas kommunismi johtaa Neuvostoliittoon, Maon Kiinaan ja Pohjois-Koreaan, jossa kaikilla on hyvä elää ja kansakunta porskuttaa aallonharjalla.Ja puhdas kapitalismi johtaa murhaan. Lue oikein "Herää Paavo". Ei kai sosiaalisen vastuun ymmärtäminen ole kommunismia. Puhuvathan niin sanotut tosi kristitytkin siitä, vaikka lukeutuvat oikeistolaisiksi. Niin, että herää "herää Paavo", sinä lukihäiriöinen puoluepolitikoija.
- Mietipä vähän
Aika paljon ovat saaneet aikaan jos kommareilla tarkoitat sosialistista systeemiä.
Kuten: Yleinen koulutus kaikille, tasa-arvo, sosiaaliturva (ruoka, vaate, asunto), kirjastot, urheilutalot ja uimahallit, jotka olivat valtiorahoitteisia. Vanhustenhuolto ja päiväkodit, aika moni uratykki jäisi lähtökuoppiinsa ellei saisi lapsiaan hoidettaviksi aamulla ja illalla saisi hoitaa mummoaan tai pappaansa. Isot tuotantoyksiköt sekä tehtaat, niissä työskentelevien ihmisten oikeuksien turvaaminen: työterveydenhuolto, työturvallisuus, vapaapäivät ja kohtuulliset työtunnit, sekä oikeudenmukaisemmat palkat.
Ja listaa voisi jatkaa vaikka kuinka paljon.
Nämä asiat ovat vain unohtuneet, kun niiden eteen tämä sukupolvi ei ole joutunut taistelemaan.
- d1re21e123
Yleensä ovat Toimitusjohtaja-nimikkeellä nämä huijarit.
- Ihmisten liike
Sinä onneton, porvariksi itseäsi luuleva tuleva leipäjonolainen, mitään kommaleita ja puunukkeja ei enää vuosikymmeniin ole ollut olemassakaan.
Tervetuloa tähän päivään, tutustumaan moderniin Vasemmistoon, jonka voimia kootaan kovaa vauhtia ympäri Eurooppaa, vastustamaan veropakolaisten elättämistä ja korruptiota.- joopa- jpppoo
Hehhhh, vai oikeen moderni vasemmisto - wow!
Ja mitkäs on muskelit sillä aatteella, millä näytöillä kysyn vaan?
Kateellisuus ja muu pahansuopaisuus ei ole edistystä.
Eikä myöskään asenne "jos ei minulla niin ei sitten muillakaan"-asenne.
AINA tulee olemaan köyhiä sekä rikkaita - se asetelma ei ikinä muutu
- Hyvä Vasemmisto
Heti kun ensimmäiset syytteet perustuslain rikkojia vastaan nostetaan, alat sinäkin puupää ymmärtää, että vasemmistoa todella tarvitaan ja se on ainut mahdollisuus saada valta takaisin kansalle.
- Ei loputtomiin
Ympäri Eurooppaa kuohuu, taitaa olla jo hätä kädessä niillä römpöillä, jotka luulevat voivansa kusettaa kansoja loputtomiin.
- Suomen Römpöi
Jos pitäisi valita vuoden kansan- ja maanpetturi, niin kenet valitsisit ?
Mä ehdotan Rehniä.- fantsua'
Toisena voisi olla Jykä.
- Yli muiden
Tietenkin Änkyräpopulisti Timo Soini ... saatanallisten selitysten mestari !
- 19vtyöttömänä
Vuoden maanpetturi 1992-2011 ylivoimaisesti ay-liike ja sdp.eka ne vei työn,sitte auton,sitte perheen....kaiken vei,eik antaat takasii....(mut ei o nin välikskään).-Enkö oo hölömö¿
- kohtuus kaikkeutena
Laaja sosiaalivakuusjärjestelmä on aikoinaan vasemmiston läpiajama projekti Pohjois-Euroopassa. Se oli vankimmillaan 1970 ja -90-luvuilla, kunnes reiganismi tatserismi eli porvarillinen ääriliberilsmi pääsi valtaan ja alkoi laajeta globaalisti saavuttaen myös Suomen viimeistään 1990-luvun loppuun mennessä.
Tämä äärikoikeistolainen liberalismihegemonia on sittemmin purkanut kaikki hyvät sosiaaliseen vastuuseen perustuvat yhteiskunnalliset sopimukset ja käytännöt, koska humanismin tilalle on noussut "voiton maksimoinnin logiikka". Ihminen on jäänyt systeemin jalkoihin taas.
Maailman tilanne on nyt niin kammottava, että herää epäilys siitä, pystyykö kukaan enää edes löytämään rauhanomaista tietä tästä ulos, koska ääriliberalismissa ei ole muita pelisääntöjä kuin edellä mainittu "voiton maksimoinnin pääperiaate". Se pakottaa näkemään kaikki tilanteet aina kilpailutilanteena darwinismin oppeihin nojautuen niin, että sen mukaan on ihmisiä alettu jakamaan jopa yleisessä puheessa itsestäänselvyytenä sekä voittajiin ja häviäjiin. "Vain vahvat selviytyvät."
Vallitseva porvarillinen ääriliberalismi on sekoittanut koko tavallisen kansan rivit kaikkialla, jolloin oikeamielinen ja vahva järjestäytyminen yhteiseksi vastavoimaksi mielettömyydelle on latistunut massojen marssilauluista harvojen pieneksi piipitykseksi.
Mitä siis hyödyttää kirjoittaa tänne palstalle yksin kotona. Vai luuleeko hän, että juuri tämä kirjoitus synnyttää suuria muutoksia yhteiskunnassa? Tämä on vain yksi modifikaatio liberalismin "hajota ja hallitse periaatteen" tuotteista eli yksi pienen pieni piipitys muka "moniarvoisessa" Suomessa, jolle ääriliberalisti naurahtaa pilkallisesti, koska tästä ei ole mitään vaaraa hänelle. Tällaisena soolona tätä ei siis ota kukaan vakavasti, tai ei tämä ainakaan mitään muutosta itsessään voi saada aikaan...
Ainoa keino oikeutetulle yhteiskunnalliselle muutokselle on sittenkin siinä, että kaikkien "uloslyötyjen" voimat eli ikäänkuin kaikki oikeudenmukainen yhteiskunnallinen ajattelu kootaan yhteen eli yhdistytään vielä kerran fyysisesti nähtäväksi joukkoliikkeeksi. Ei tietenkään sotaa ja epäjärjestystä luomaan, vaan oikeudenmukaisuutta, rauhaa, työtä ja turvallisuutta luomaan ja rakentamaan.
Puhdas kilpailuideologia yhteiskunnassa ilman oikeudenmukaista sääntelyä johtaa vääjäämättä jatkuvaan epävarmuuteen ja pelkoa ylläpitävään yhteiskuntaan, jossa ei ole kenenkään hyvä elää. Ei siis ole siitä vastakkainasettelusta kysymys, kuinka oikeisto ja vasemmisto toimivat, koska kumpikin ovat yhden asian liikkeitä [=Mulle valta!], vaan siitä, että vastakkain ovat kohtuuttomuus ja kohtuullisuus.
Jos siis esimerkiksi työ toimeentulona on ihmisen perrustarve, niin on kohtuullista, että sitä kaikilla on kohtuullisesti!
Jos puhdas voiton maksimointi on ihmisen perustarve, niin eikö ole niin, että tämä aiheuttaa monessa suhteessa ristiriitaisia tilanteita, esimerkiksi firman palkkapolitiikassa. Voiton maksimointi pitäisi siis myös ymmärtää KOHTUULLISENA voiton maksimointina.
Ihmisluonto on sellainen, että kohtuullisen kilpailun se sietää ja ilmeisesti tarvitseekin. Ihmisellä on myös jatkuvana pyrkinyksenä päästä omassa henkilökohtaisessa elämässään onnellisempaan tilaan. Jos ihmisen näitä piirteitä ei sallita tai hyväksytä yhteiskunnassa, niin tilalle syntyy passiivisuutta ja piittaamattomuutta.- uskomatonta soopaaa
täyttä roskaa koko sun kirjoitus!
Ja täysi mahdottomuus käytännössä.
Niin ja kyllä, vain vahvimmat elää - hieman kärjistäen.
Näin on aina ollut ja näin tulee aina olemaan.
Se on evoluutiota nääs.
Toiseksi, kuka tai mikä määritellee "kohtuuden"?
Suomalainen köyhä on rikas Afrikassa, Suomalainen köyhä olisi ollut
Suomessa rikas 50 vuotta sitten samoilla tuloilla.
Mikä on oikeudenmukaisuus, kuka tai mikä sen määrittelee?
Jos omistan yrityksen ja nostan sieltä palkkaa miljoona euroa,
miksei se olisi oikeudenmukaista minulle koska siihen pystyn?
Ihmisiä pitää kannustaa yrittämiseen.
Tasapäistäminen on kaiken tuhon alku!
- Pikä matka
Vielä on pitkä matka heräämiseen. Suusrin osa kansaa elää vanginvartijatietoisuuden tilassa. Totuus on heille sitä mitä huijaava media kertoo.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=606 - as_52
Punikki Kommari
- raakkuna1
Ja vaikka keski-luokka joutuisi laskumieheksi, niin silti ollaan vielä kaikki mukana talkoissa, ja se tarkoittaa Kokoomuslaisten myöntymistä varallisuutensa puitteissa. Niin silti on totta että keski-luokka kärsii pahimmin, ja Kokoomuksen rikkaille jää sentään huvilansa.
- ....................
Joo ja varmasti "edunvalvontaa" ja palveluohjausta valvottuun asuntoon tarjotaan (10e/vko laskut) sekä sen kulttuurinrikkautta sekä monimuotoisuutta.
Ei sillä pärjää mitenkään,köyhät kyykkyyn =( - 7 - 8 mrd
budjettivaje valtiolla, Se on 8000 € velkaa miljoonalle maksajalle vuodessa.
Tuollaiset 700 € kk:ssa. Eli miljoonan pieneläkeläisen kaikki tulot. - lummieri..
Nyt kesällä monella mennyt taas elämä niin pieleen ko olla voi..elämänhallintaa se puuttuu monella ja näytetään muille sitten suureen ääneen puhutaan.. oi voi rahat meni:/siis tyhmäähän se on hölvätä.Olkaa säästäväisiä ja pihejä.Opettakaa se kersoillenekin ei ne rumat vaatteet tee itse tuntoe ja sinua .Ja fansucar ja notkee muija.Vaan elämä on ihan muuta..se on erämaa ilman mitään kutjakkeita.
- RiOl
Täällä on aivan liikaa mielipiteitä, joiden pontimena on ainoastaan kateus, kauna ja katkeruus. Tämän maan talous, toimeentulo ja turvattu tulevaisuus eivät voi perustua mihinkään muuhun kuin jokaisen suomalaisen ahkeraan työntekoon kukin omalla paikallaan. Menneisyyden nismeillä ei rakenneta kuin täydellinen katastrofi. Vähän pitäisi olla suhteellisuuden tajua vaatimusten suhteen. Suomessa voi vielä elää ilman työtä sosiaaliturvalla, kun suuressa osassa maapalloa se tietäsi nälkäkuolemaa. Talouden perusteet ovat kaikkialla samat ja ne eivät rähjäämällä, uhkailemalla ja meilenosoituksilla miksikään muutu. Keskiluokka ja muuttkin joilla on jotakin mistä ottaa tietenkin maksavat talouslaman laskut, eihän sellainen mitään voi maksaa, jolla ei mitään ole. Jos joku luulee ja uskoo, että menoille olisi joku muu maksava taho, on ajattelussaan pahasti hakoteillä. Sellaista maksajaa ei ole olemassakaan, sellaisesta puhuminen ja kirjoitteleminen täyttä hulluutta.
- aivoituskaa
RiO!
Onnea! Olet voittanut vuoden älypääkisan ensimmäisen palkinnon nasevilla lausumillasi. Mene nyt seisomaan vessanpönttöön ja vedä ittse sieltä alas.
Pul ,Pul, Pul, Pul... - onni ansaitaan
Juuri näin on!
En ymmärrä tota jatkuvaa marisemista ja ruikuttamista mitä kateelliset,
surkea luuserit pitävät yllä.
Niinkuin jonkun yhteiskunnan pitäsi tulla ja pelastaa, antaa
kaikkille yhtä paljon, ettei vaan naapurin kake olisi katkera ja kateellinen.
Täyttä roskaa!
Yrittämistä ja yksilöllisyyttä pitää korostaa.
Ne pärjäävät jotka yrittävät, ne pärjäävät jotka ovat sen ansainneet
- Keskiluokkalainen.
Asiaa!
- rami.ra
Pers aukisia porvareita viedään kuin litran mittaa
- haloooo
Mikä on keski-luokka?
Tarkoitat varmaan keskiluokka? - kimkir
"Miksi äänestitte porvaripuolueita, luulitteko siten saavanne pitää hyvinvointinne ? Olette pahasti erehtyneet. Eipä jäänyt lapsille perintöä annettavaksi, eikä niitä turvattuja eläkepäiviä. Olisi kannattanut kallistua vasemmalle. "
Mutta ne jotka on äänestäneet sitä niinsanottua oikeaa puoluetta niin sittenhän pitäisi kaikki olla hyvin.
Kuka todella voi tietää oikein vai väärin äänestämisestä,saati sitten sanoa että äänestit väärin,paitsi ne jotka sanovat." Olette pahasti erehtyneet".
. - Jaase
Löytääkö uusköyhälistö Islamista uuden poliittisen kodin?
http://jpoli.blogspot.com/2011/07/islam-kieltaa-koron.html - 100vuottaTästäEeespå
Velkarahalla rellestäminen on ihan pikkujuttu siihen verrattuna mitä he tekevät
luonnolle joka on heidänkin toistaiseksi ainoa elinympäristö oikeesti eikä feikisti. Joku jää taatusti viellä kitumaan kun kaikki köyhät kuolee niin kuka kumma
sitten muka kaikki tarpeelliset työt tekee?
Akateemisetko? Jossain konttori/toimisto/virastossa eheeeiiii kyllä hekin
mitkä ovat töissä meklarina börssissä ovat luonnon ja säitten armoilla
oikeasti..eikä minkään pankin tai valtion taikka muun sellaisen.
Oikeesti on vähän eriasia kun väärästi.
Välistävetäjät sen kun rikastuu.,. - jutaha
Eiköhän me kaikki yritetä ensin hankkia kunnon työ ja lopeteta se valittaminen? Jokainen kun on kuitenkin oman onnensa seppä. Niin se vaan menee..
Vaikka en kuulu edes keskituloisiin nyky Suomessa, pystyn rakentaan unelma terassin käteisellä ja nostamaan taas asunto-osakkeeni arvoa! Eli turha on valittaa, se kaikki kun on kiinni elämäntyylistä. Köyhän ei pidä tuhlata vaan säästää ja hankkia se, mitä todella halua..
Ite oon lähteeny persaukisena ja pelkän nimen omaamana muutama vuosi sitten maailmalle ja meinaan jättää vielä jotain perittävääkin tuleville sukupolville. Ei se oo tyhmä joka säästää vaan se, joka tuhlaa kaiken.. Niin ne rikkaatkin ajettelee! Vaikka mulla on alla lukio ja yks työkkärin hyväksymä ammatti, mussa asuu ehkä pieni kapitalisti henki-ja eläke-vakuutusten ja asuntovelan kera, mutta sen oon ooppinu näppä 30 000€ vuodessa tienaavana, että se on itestä kiinni, kuinka täällä loppupeleissä käy. Ei saa kattoa pelkästään huomiseen vaan ensi vuoteen!- näin se menee
Juuri näin, hyvä jutaha!
Mutta kun katsos nämä inisijät eivät halua tai jaksa, pysty tekemään
töitä vaan valtion pitäis kustantaa kaikki. Eikä sekään niille riitä.
Ne on niin kateellisia, ne ei halua että muillakaan on kun niillä itsellään
ei ole.
Ne luulee että joku jostain tulee ja nostaa ne pystyyn,
ne ei tajuu että asioille voi itsekin tehdä jotain.
- Jaettu Ilo
Olipas mustavalkoisia kommentteja, avauksessa kirjoitetaan kyllä aika avarasti, näihin joidenkin itsestään liikoja luulevien kommentteihin nähden. Ei siinä mitään, jos joku haluaa antaa itsestään 80-luvulle jääneen jupin kuvan, joka elää vielä "kommaleitten ja puunukkien" maailmoissa ja hokee kuola suupielestä valuen, että "luuseli ja voittaja, luuseli ja voittaja", mutta sori vaan, hiekkalaatikko on nyt vähän isontunut ja aika toinen. Henkseleitä paukuttelemalla ei pääse, kuin iso pieru, sillä ei nykymaailmassa pitkälle pötkitä.
Jos te onnettomat tosiaan luulette, että pärjäämiseen tässä ajassa riittää perityllä omaisuudella ja toisten siitä vielä kateelliseksi luulemisella elvistely, niin ei hyvää päivää, juna meni jo.
Opetelkaa edes juoksemaan lujaa, sillä sorkkarautoja kulkee jo kädestä käteen, väkivalta kaikkialla lisääntyy, levottomuudet kasvavat ja tässäkin maassa, miljoonien syrjäytettyjen sormia syyhyttää, kajauttaa kaltaisiltanne tolvanoilta taju kankaalle. Sellaisessa maailmassako te todella haluatte elää ? Ettekö keksi rahallanne muuta käyttöä, kuin tarjota lapsillenne pelon, eriarvoisuuden, väkivallan, vihan, sivistymättömyyden, brutaaliuden, eläimen tasolla röhkimisen maailman ? Säälin lapsianne.
Ihminen joka ei kykene muuhun, kuin omaisuuden keräämiseen, toisten kustannuksella ja sillä kehuskeluun, ei ymmärrä elämästä yhtään mitään. Sellaisella ihmisellä ei ole mitään tehtävää, se on täysin hyödytön olento, joka joutaakin niitata. Teillä ei ole mitään, mistä kenenkään edes kannattaisi olla kateellinen, niin ahdasmielinen, suppea ja vailla tulevaisuutta maailmankuvanne on.
Yrittäisitte edes pikkuisen pinnistellä ja opetella arvostamaan elämää, sekä itseänne, että toisia ihmisiä ja sama toisinpäin selkokielellä: Ihminen joka ei arvosta muita ihmisiä, ei arvosta itseään. Se on niin yksinkertaista, ette jostain kumman syystä pysty välittämään itsestänne ja sitä virttä veisaatte täällä päivästä toiseen, kuin suurena ahaa-elämyksenä, että semmoisia "voittajia".
Hieno avaus, täydet pisteet. Arvostusta ihmisille, joilta löytyy halua rakentaa, sitä yhteisyyttäkin ja jotka välittävät vähän muistakin, kuin itsestään. He tekevät tästä maailmasta ihmisten paikan elää.- koita aikuistua
Tässä paistaa läpi niin kovin kateus ja katkeruus.
En tiedä millainen on kirjoittajan lapsuus ollut mutta ei hyvä.
Mitä tulee mitä minä tarjoaa lapsille rahoillani on turvallisen ja
lämpöisen kodin. Vaatteita ja ruokaa pöydässä niin ettei heidän
tarvitse ikinä nähdä nälkää eikä kurjuutta.
Tarjoaan myös elämyksiä ja kokemuksia jotka rikastuttavat heidän
elämään. Lapseni voivat harrastaa ja pelata mitä haluavat.
Käymme eri maissa, viimeksi nyt Espanjassa ja sitä aikaisemmin
kesän alussa Saksassa, ja mm näin lapset oppivat maailmasta.
Sinä taidat tarjota jo valmiiksi katkeran ja kateellisen maailman.
Oletko tosiaan niin naivi että luulet vain köyhän arvostavan elämää
ja muita? Miksi ihmeessä niin?
Luusereita ja voittajia on aina ollut ja tulee aina olemaan.
Köyhiä ja rikkaita on aina ollut ja tulee aina olemaan.
Johtajia ja alamaisia on aina ollut ja tulee aina olemaan.
Maailma EI ole reilu eikä tasa-arvoinen, kuka sellaista on väittänyt?
Luuletko tosiaan että maailma olisi jotenkin reilu?
- Olet maksajan roolis
Sinun maailmasi ei varmasti ole reilu, koska sinä et edes käsitä mitä se sana tarkoittaa, hoet sitä vain, kun levysi juuttui sinne 80-luvulle, vaimosi lähti fiksumman mukaan ja pentusi taitavat olla ostettuja lomatuliaisia Thaimaasta. Paljonko maksoit, että joku prostituoitu suostui vääntämään sulle tenavan ?
Turvallisuus on kaukana maailmastasi, et vain vielä käsitä sitä. - Arvasin
Osui ja upposi.
- Näin se menee..
Köyhät on kaluttu jo läpi ja syydetty tempputyöllisyyteen josta saadaan syy että tukea tarvii aina maksaa...
Ei kukaan hallituspuolueista halua romuttaa Suomen kasvavaa taloutta johon tempputyöllisyys suurelta osin perustuu..
Seuraavana vuorossa.....Keskiluokka ----> Suurituloistenluokka
PS. verotetaan niiltä loppupeleissä eniten keneltä saadaan ja kun köyhiä, työttömiä,keskituloiset ovat hävinneet tarpeeksi...eivät rikkaat koko valtiota pysty pystyssä pitämään jolloin edessä valtion velkasaneeraus.. - kieroutunut yhteisö
En ole EU kansalainen(kiellän koko roskan).
Raksin vaaleissa EI lappuun ja siitä lähtien tämä Eurostoliiton tuhoutuminen on ollut toive.
Hiljalleen alkaa historia toistaa itseään(mikään liittouma ei kestä Euroopassa).
Isot edellä..pienet perässä.
Kauan ei huijausta enää viitsi katsella=kaikki myyntiin ja käteiseksi.Ei pääse ulosoton väki enää saamaan rahaa=ihan oikein. - 234234234234234
Suomen, edesvastuuttomien politiikkojen tähden
pahoin ylivelkaantunut valtio ei taida antautua globaalille
rahaeliitille ennenkuin jokaisen Suomalaisen talous on
uhrattu "yhteisen" eli totalitäärisen työväensosialismin nimeen!
Tästä muistuukin kovasti mieleeni erittäin pahamaineinen Koiviston konklaavi
ja 90-luvun lama.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941