Amerikkalaiset tyhmiä?

ct scan stain

Kuvitellaan että tietyillä oikeilla siiroilla Saksa olisi saannut sotaa pitkitettyä vaikka joulukuuhun 1945 asti. Olisiko amerikkalaiset ja erityisesti Truman todella olleet niin typeriä että pudottaneet ydinpommin sekä Muncheniin että Berliiniin.

Japanin tappoluvut olisivat olleet toissijaisia. Viis siitä että Japanin maihinnousussa olisi kuollut miljoonia amerikkalaisia ja neuvostoliittolaisia tai siitä että se olisi tuominnut Euroopan taloudelliseen tuhoon. Tärkeintä oli se että Einstein ja Morgenthau sekä muut valitut olisivat saaneet kostonsa.

Toivottovasti nämä idiootit ymmärtävät että ydinpommin pudottaminen Berliiniin olisi tappanut myös runsaasti kaupungin ympärille olevia neuvostojoukkoja joista jokunen oli juutalaisia.

5

69

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joulubugi45

      "Toivottovasti nämä idiootit ymmärtävät että ydinpommin pudottaminen Berliiniin olisi tappanut myös runsaasti kaupungin ympärille olevia neuvostojoukkoja joista jokunen oli juutalaisia. "

      Onko ne venäläiset siellä Berliinin ympäristössä jouluna -45 vain tappamassa aikaa?

    • jolug7

      En ymärrä ollenkaan, en tosiaan,

    • näin se meni

      Kyllä alkuperäinen suunnitelma oli, käyttää ydinasetta nimenomaan Saksaa vastaan, mutta sitä ei saatu ajoissa valmiiksi, Saksa sortui ennenkuin ase oli valmis käytettäväksi.

      Tämän jälkeen päätettiin asetta käyttää Japania vastaan, Japani oli ilmoittanut jo aiemmin että se antautuu, mutta tätä antautumusta ei hyäksytty, koska asetta haluttiin käyttää sodassa, niimpä sotaa jatkettiin niin kauan että ase saatiin valmiiksi.

      Kun pommit sitten pudotettiin, niin kolmen päivän päästä voitiinkin sitten hyväksyä Japanin antautuminen.

      Kenraali Mac Arthur kertoi asian yhdessä ohjelmassa, oli sen Mac Arthurin poika joka johti sotaa tyynellä valtamerellä, eli asia on kyllä USA:ssa yleisessä tiedossa, voihan tietenkin olla niinkin, että pommeilla saatiin paremmat ehdot Japanin antautumiselle.

      Mutta mitään pakkoa ei jenkeillä ollut käyttää kyseistä asetta, kyse oli oikeastaan vaan varoituksesta Stalinille, miten käy jos puna-armeija ei pysähdy Euroopassa vaan yrittää jatkaa sotaa länttä vastaan, mikä oli Stlainin alkuperäinen suunnitelma.

      N-liitto kehitti stten oman pommin ja jonkunajan kuluttua, Stalin löytyi kuolleena, eli Venäläiset itse hoitivat ongelman pois päiväjärjestyksestä.

    • Anonyymi

      Mitä siitä atomipommista niin kohkataan. Ihan samahan se on tuhotaanko kaupunki asukkaineen yhdellä pommilla vai pommimassoilla. Lopputulos on kai sama, väki kuollut ja kylä läjässä.

    • Anonyymi

      "Japani oli ilmoittanut jo aiemmin että se antautuu, mutta tätä antautumusta ei hyäksytty, koska asetta haluttiin käyttää sodassa, niimpä sotaa jatkettiin niin kauan että ase saatiin valmiiksi."

      Onko tätä valhetta pakko levitellä useammassa ketjussa? Annapa linkki "antautumiselle".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18644
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      59
      5559
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5167
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      33
      5067
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      4901
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      77
      4799
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4353
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4017
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      44
      3292
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2979
    Aihe