SHARON AIKOO EROTTAA KAKSI KAPINOIVAA MINISTERIÄÄN.
Sharon haluaa saada kabinetin hyväksynnän Gazan suunnitelmalleen sunnuntain istunnossa. Hänellä on 11 puoltajaa, yksi puuttuu. Hän uhkaa erottaa NU:n ministerit Avigdor Liebermanin ja Benny Elonin tänään saadakseen tarvitsemansa enemmistön. Hänellä on teoreettinen enemmistö Knessetissä, vaikka National Union siirtyisikin oppositioon, jos NRP pysyy hallituksessa.
Keskiviikkona ministeri Tzipi Livni esitti oman kompromissisuunnitelmansa, jolla on tarkoitus pitää hallitus kasassa ja saada Gazan suunnitelma etenemään. Sen mukaan hallitus hyväksyisi nyt suunnitelman periaatteessa, mutta mitään käytännön toimia ei toteutettaisi 8 – 9 kuukauteen, jonka aikana hallitus laatisi vetäytymisen teknisen toteuttamissuunnitelman. NRP:n edustaja Shaul Yahalom kertoi TV ykkösen uutisissa, että NRP äänestää suunnitelmaa vastaan, mutta pysyy hallituksessa pitääkseen Labor puolueen ulkopuolella. Hänen mukaansa NRP tekee voitavansa, että suunnitelma haudataan seuraavan yhdeksän kuukauden aikana. NRP:n pelkona on, että jos Labor tulee hallitukseen, se tulee vaatimaan vetäytymistä Gazan alueelta välittömästi.
Sharonin kansliapäällikkö Dov Weisglass tapasi tiistaina Washingtonissa Bushin turvallisuus-neuvonantajan Ricen, joka hänen mukaansa vakuutti, ettei Sharonin vetäytymissuunnitelman kaatuminen Israelissa muuta Bushin suhtautumista rajoihin ja pakolaisiin. Sen mukaan Sharonin suunnitelma on lähtöisin Israelista eikä sen kohtalo ole USA:n asia.
Bush kannattaa vetäytymistä Gazan alueelta.
ARAFAT EI LUOVU TURVALLISUUSJOUKOISTAAN.
PA:n tärkeä viranomainen vakuutti Ramallahissa torstaina, ettei Arafat luovu 12 turvallisuusjärjestönsä valvonnasta. Keskiviikon lehdissä oli tietoja, joiden mukaan Israel ja PA olisivat tehneet sopimuksen, jonka mukaan Arafat saa liikkumisvapautensa, jos hän luovuttaa järjestöjen valvonnan pääministeri Qureille. Israelin hallitus teki viime vuonna päätöksen Arafatin poistamisesta selittämättä tarkemmin, miten tämä tapahtuisi. Uutinen sopimuksesta kumotaan PA:n taholta. Tiettävästi Egypti painostaa Arafatia siirtymään syrjään ja omaksumaan seremoniallisen johtajan aseman. Egyptin esitys on ultimaatumin luontoinen ja kestää kesäkuun 15. päivään saakka. PA:n virkailijat syyttävät Egyptiä sekaantumisesta PA:n sisäisiin asioihin.
Egyptin aktiivisuus on lisääntynyt viime päivinä. Jotkut israelilaiset varottelevat Egyptin todellisista aikeista. Tilannetta verrataan siihen, mikä vallitsee Syyrian ja Hizbullahin välillä Libanonissa. Syyria hallitsee Etelä Libanonia Hizbullahin kautta ja se tekee likaisen työn suhteessa Israeliin pitämällä yllä jatkuvaa painetta ja jännitystä Libanonin ja Israelin rajalla. Egypti tulisi hallitsemaan Gazan aluetta Hamasin avulla ja pitämään yllä jatkuvaa jännitystä Israelin rajalla.
PALESTIINAN PARLAMENTTI (PLC) EI SUOSTU USA:N TERRORIVAATIMUKSIIN.
US Agency for International Development (USAID) on vaatinut palestiinalaisilta yksityisiltä järjestöiltä (NGO) vakuutusta, etteivät ne luovuta varoja yksityisille tai järjestöille, joilla on yhteyksiä terrorismiin. PLC:n talouskomitean puheenjohtaja Azmi Shuabi sanoo, että PA:n lain mukaan avustusjärjestöt eivät saa ottaa vastaan ehdollisia avustuksia. Hän vetoaa siihen, että Israel ja muutkin maat pitävät palestiinalaisten ”oikeutettua itsenäisyystaistelua” terrorismina. Hän sanoo pelkäävänsä, että jos tähän suostutaan, muutkin kv.avustusjärjestöt vaativat vastaavan vakuutuksen.
Kaikkiaan 30 palestiinalaista NGO-järjestöä on kieltäytynyt allekirjoittamasta vaatimusta.
ISRAEL ON VÄHENTÄNYT GAZAN ALUEEN RAJOITUKSIA.
Kohentaakseen Gazan alueen humanitääristä avustamista Israel on poistanut useita aluetta koskevia rajoituksia. Erez teollisuusalue on avattu uudelleen ja Karni rajanylityspaikalla sallitaan jatkuvan kuorma-autokolonnan virtaaminen Gazana alueelle kuljettaen ruokatarpeita, lääkkeitä ja rakennusmateriaaleja. Molemmat avattiin jatkuvasta terroriuhasta huolimatta. PA:n viranomaiset ovat väittäneet, että Gazassa nähdään nälkää. Israelin viranomaiset puolestaan sanovat, että PA:n viranomaiset mieluummin kasvattavat omaa rahapussiaan kuin avustavat humanitäärisen avun saavuttamisessa alueen asukkaita. Sadat palestiinalaiset työntekijät tulivat Erezin teollisuusalueelle työpaikoilleen, ja seuraavana päivänä 65 autokuormallista ruokatarpeita ja 154 bensiinikanisteria kuljetettiin Gazan alueelle. 500 Gazan alueen liikemiestä ja 10 000 liikemiestä ja 9 000 työntekijää Juudean ja Samarian alueelta sallittiin tulla Israelin puolelle.
Useasta terrori-iskusta johtuen tavaroiden tuonti Gazan alueelta Israeliin on toistaiseksi kielletty. Aiemmin 700 – 800 kuorma-autollista tavaroita tuli Israeliin ja meni Gazaan päivittäin.
Nyt turvallisuusjoukot ovat joutuneet kiristämään turvallisuusjärjestelyjä Karni rajanylityspaikalla.
SOTILAAT SURMASIVAT KAKSI TERRORISTIA LÄHELLÄ NETZARIMIA.
Sotilaat havaitsivat kahden palestiinalaisen valmistautuvan ampumaan rakettikranaatteja siviiliautojen kolonnaan Karni-Netzarim tiellä myöhään tiistai-iltana. Sotilaat avasivat tulen heitä kohti. Seuraavana aamuna kahden terroristin ruumiit löydettiin. Ruumiiden läheltä löydettiin raketinheitin, kolme rakettia, kaksi Kalashnikov kivääriä, ammuslippaita ja luotiliivejä.
Tiistaina illalla sotilaat havaitsivat aseettoman palestiinalaisen yrittävän kivuta Tel Katifaa ympäröivän aidan yli ja avasivat tulen surmaten hänet.
Rafahin ulkolaidalla sotilaat ja rajapoliisit löysivät salakuljetustunnelin. Se oli viidestoista tunneli, jotka on löydetty vuoden alusta lähtien.
Juudean ja Samarian alueella palestiinalaiset turvallisuusmiehet luovuttivat Wallajehin tarkastuspisteen sotilaille lähellä Gilon vuorta löytämänsä pommivyön, painoltaan arviolta 8 – 10 kiloa. Pioneerit tuhosivat sen. Sotilaita ja poliiseja tulitettiin monin paikoin territorioissa.
TURVALLISUUSAITA ON OSOITTANUT TEHOKKUUTENSA SAMARIASSA.
Gilboan aluekomitean puheenjohtaja Danny Attar sanoo, että viime vuonna tapahtuneen 600 terrori-iskun sijaan heillä ei ole sattunut yhtään terrori-iskua viiden viimeisen kuukauden aikana. Ja varkaudet ovat vähentyneet myös, hän intoilee suu maireassa hymyssä. ”Ja mikä parhainta, kukatkin kasvavat kauniimmaksi”. Myös alueen talous on noussut. Ramat Zvissä ei myyty yhtään taloa kolmen intifadavuoden aikana. Nyt viidessä kuukaudessa yli 50 taloa on ostettu. Attar esitteli alueen parantunutta tilannetta ulkomaiselle delegaatiolle. Hän totesi, että uusi rajanylityspaikka Jeniniin ja rajaterminaali tulee lisäämään alueen edistystä.
Palestiinalaiskaupunki Jenin on 30 000 asukkaan keskus, selkä Samarian vuorille ja edessä Jezreelin tasanko. Vuoden 2000 lokakuusta vuoden 2003 kesään mennessä Jeninistä tuli yli 25 itsemurha-terroristia. Juutalaiskaupunki Afula, jossa asuu 40 000 ihmistä, ei ole yhtä onnekas kuin naapurikaupunkinsa. Kaupungin talous on taantuva, mutta terroria ei enää tarvitse pelätä. Liiketoimet menevät huonosti, mutta varkaudet ovat loppuneet lähes kokonaan. Maatalouskoneiden ja autojen varkaudet ovat vähentyneet, koska varkaat eivät saa niitä enää PA:n alueille.
Puolustusministeriön koekohde on syyskuussa valmistuva 30 miljoonan NIS Jalame rajaterminaali.
Loppukesästä se tulee tarjoamaan Gilboan asukkaille 400 työpaikkaa. Sen kautta pääsee 2 800 palestiinalaista tunnissa töihin Israelin puolelle. Terminaalin välivarasto, josta tavaroita voidaan lastata israelilaisiin autoihin ja päinvastoin, on suunniteltu 400 autolle päivässä. Attar kaavailee, että alueelle voidaan rakentaa 2500 dunamin teollisuusalue, joka tarjoaa työpaikat 10 000 palestiinalaiselle ja 2 500 israelilaiselle.
POMMINTEKIJAEKSPERTTI SAATIIN KIINNI NABLUSISSA.
Saamiensa vihjeiden perusteella sotilaat löysivät torstaina kaksi al-Aksa Marttyyrien Prikaatin jäsentä piiloutuneena rakentamansa keittiön salaseinän taa Nablusin keskustan talossa. Sotilaat heittivät käsikranaatin heidän piilopaikkaansa, mikä sai aseistautuneet miehet antautumaan. Sultan Tashtush, toinen pidätetyistä, on ekspertti pommintekotaidossa ja hän teki niitä alueen terroristeille.
Torstaina sotilaat räjäyttivät keskiviikkona löytämänsä 250 metrin pituisen tunnelin, joka päättyi tyhjilleen jätetyn talon pihamaalle. Operaation aikana palestiinalaiset sytyttivät kaksi pommia ja tulittivat sotilaita. Palestiinalaisten mukaan sotilaat tuhosivat 18 taloa.
Tiistaina Sderotin kaupunkiin ammutut kaksi rakettia olivat paranneltuja Kassamraketteja, eivät Katjusha-raketteja. Toinen niistä osui teollisuusrakennukseen aiheuttaen siinä pahaa tuhoa.
Sharon haluaa saada kabinetin hyväksynnän Gazan suunnitelmalleen sunnuntain istunnossa. Hänellä on 11 puoltajaa, yksi puuttuu. Hän uhkaa erottaa NU:n ministerit Avigdor Liebermanin ja Benny Elonin tänään saadakseen tarvitsemansa enemmistön. Hänellä on teoreettinen enemmistö Knessetissä, vaikka National Union siirtyisikin oppositioon, jos NRP pysyy hallituksessa.
Keskiviikkona ministeri Tzipi Livni esitti oman kompromissisuunnitelmansa, jolla on tarkoitus pitää hallitus kasassa ja saada Gazan suunnitelma etenemään. Sen mukaan hallitus hyväksyisi nyt suunnitelman periaatteessa, mutta mitään käytännön toimia ei toteutettaisi 8 – 9 kuukauteen, jonka aikana hallitus laatisi vetäytymisen teknisen toteuttamissuunnitelman. NRP:n edustaja Shaul Yahalom kertoi TV ykkösen uutisissa, että NRP äänestää suunnitelmaa vastaan, mutta pysyy hallituksessa pitääkseen Labor puolueen ulkopuolella. Hänen mukaansa NRP tekee voitavansa, että suunnitelma haudataan seuraavan yhdeksän kuukauden aikana. NRP:n pelkona on, että jos Labor tulee hallitukseen, se tulee vaatimaan vetäytymistä Gazan alueelta välittömästi.
Sharonin kansliapäällikkö Dov Weisglass tapasi tiistaina Washingtonissa Bushin turvallisuus-neuvonantajan Ricen, joka hänen mukaansa vakuutti, ettei Sharonin vetäytymissuunnitelman kaatuminen Israelissa muuta Bushin suhtautumista rajoihin ja pakolaisiin. Sen mukaan Sharonin suunnitelma on lähtöisin Israelista eikä sen kohtalo ole USA:n asia.
Bush kannattaa vetäytymistä Gazan alueelta.
ARAFAT EI LUOVU TURVALLISUUSJOUKOISTAAN.
PA:n tärkeä viranomainen vakuutti Ramallahissa torstaina, ettei Arafat luovu 12 turvallisuusjärjestönsä valvonnasta. Keskiviikon lehdissä oli tietoja, joiden mukaan Israel ja PA olisivat tehneet sopimuksen, jonka mukaan Arafat saa liikkumisvapautensa, jos hän luovuttaa järjestöjen valvonnan pääministeri Qureille. Israelin hallitus teki viime vuonna päätöksen Arafatin poistamisesta selittämättä tarkemmin, miten tämä tapahtuisi. Uutinen sopimuksesta kumotaan PA:n taholta. Tiettävästi Egypti painostaa Arafatia siirtymään syrjään ja omaksumaan seremoniallisen johtajan aseman. Egyptin esitys on ultimaatumin luontoinen ja kestää kesäkuun 15. päivään saakka. PA:n virkailijat syyttävät Egyptiä sekaantumisesta PA:n sisäisiin asioihin.
Egyptin aktiivisuus on lisääntynyt viime päivinä. Jotkut israelilaiset varottelevat Egyptin todellisista aikeista. Tilannetta verrataan siihen, mikä vallitsee Syyrian ja Hizbullahin välillä Libanonissa. Syyria hallitsee Etelä Libanonia Hizbullahin kautta ja se tekee likaisen työn suhteessa Israeliin pitämällä yllä jatkuvaa painetta ja jännitystä Libanonin ja Israelin rajalla. Egypti tulisi hallitsemaan Gazan aluetta Hamasin avulla ja pitämään yllä jatkuvaa jännitystä Israelin rajalla.
PALESTIINAN PARLAMENTTI (PLC) EI SUOSTU USA:N TERRORIVAATIMUKSIIN.
US Agency for International Development (USAID) on vaatinut palestiinalaisilta yksityisiltä järjestöiltä (NGO) vakuutusta, etteivät ne luovuta varoja yksityisille tai järjestöille, joilla on yhteyksiä terrorismiin. PLC:n talouskomitean puheenjohtaja Azmi Shuabi sanoo, että PA:n lain mukaan avustusjärjestöt eivät saa ottaa vastaan ehdollisia avustuksia. Hän vetoaa siihen, että Israel ja muutkin maat pitävät palestiinalaisten ”oikeutettua itsenäisyystaistelua” terrorismina. Hän sanoo pelkäävänsä, että jos tähän suostutaan, muutkin kv.avustusjärjestöt vaativat vastaavan vakuutuksen.
Kaikkiaan 30 palestiinalaista NGO-järjestöä on kieltäytynyt allekirjoittamasta vaatimusta.
ISRAEL ON VÄHENTÄNYT GAZAN ALUEEN RAJOITUKSIA.
Kohentaakseen Gazan alueen humanitääristä avustamista Israel on poistanut useita aluetta koskevia rajoituksia. Erez teollisuusalue on avattu uudelleen ja Karni rajanylityspaikalla sallitaan jatkuvan kuorma-autokolonnan virtaaminen Gazana alueelle kuljettaen ruokatarpeita, lääkkeitä ja rakennusmateriaaleja. Molemmat avattiin jatkuvasta terroriuhasta huolimatta. PA:n viranomaiset ovat väittäneet, että Gazassa nähdään nälkää. Israelin viranomaiset puolestaan sanovat, että PA:n viranomaiset mieluummin kasvattavat omaa rahapussiaan kuin avustavat humanitäärisen avun saavuttamisessa alueen asukkaita. Sadat palestiinalaiset työntekijät tulivat Erezin teollisuusalueelle työpaikoilleen, ja seuraavana päivänä 65 autokuormallista ruokatarpeita ja 154 bensiinikanisteria kuljetettiin Gazan alueelle. 500 Gazan alueen liikemiestä ja 10 000 liikemiestä ja 9 000 työntekijää Juudean ja Samarian alueelta sallittiin tulla Israelin puolelle.
Useasta terrori-iskusta johtuen tavaroiden tuonti Gazan alueelta Israeliin on toistaiseksi kielletty. Aiemmin 700 – 800 kuorma-autollista tavaroita tuli Israeliin ja meni Gazaan päivittäin.
Nyt turvallisuusjoukot ovat joutuneet kiristämään turvallisuusjärjestelyjä Karni rajanylityspaikalla.
SOTILAAT SURMASIVAT KAKSI TERRORISTIA LÄHELLÄ NETZARIMIA.
Sotilaat havaitsivat kahden palestiinalaisen valmistautuvan ampumaan rakettikranaatteja siviiliautojen kolonnaan Karni-Netzarim tiellä myöhään tiistai-iltana. Sotilaat avasivat tulen heitä kohti. Seuraavana aamuna kahden terroristin ruumiit löydettiin. Ruumiiden läheltä löydettiin raketinheitin, kolme rakettia, kaksi Kalashnikov kivääriä, ammuslippaita ja luotiliivejä.
Tiistaina illalla sotilaat havaitsivat aseettoman palestiinalaisen yrittävän kivuta Tel Katifaa ympäröivän aidan yli ja avasivat tulen surmaten hänet.
Rafahin ulkolaidalla sotilaat ja rajapoliisit löysivät salakuljetustunnelin. Se oli viidestoista tunneli, jotka on löydetty vuoden alusta lähtien.
Juudean ja Samarian alueella palestiinalaiset turvallisuusmiehet luovuttivat Wallajehin tarkastuspisteen sotilaille lähellä Gilon vuorta löytämänsä pommivyön, painoltaan arviolta 8 – 10 kiloa. Pioneerit tuhosivat sen. Sotilaita ja poliiseja tulitettiin monin paikoin territorioissa.
TURVALLISUUSAITA ON OSOITTANUT TEHOKKUUTENSA SAMARIASSA.
Gilboan aluekomitean puheenjohtaja Danny Attar sanoo, että viime vuonna tapahtuneen 600 terrori-iskun sijaan heillä ei ole sattunut yhtään terrori-iskua viiden viimeisen kuukauden aikana. Ja varkaudet ovat vähentyneet myös, hän intoilee suu maireassa hymyssä. ”Ja mikä parhainta, kukatkin kasvavat kauniimmaksi”. Myös alueen talous on noussut. Ramat Zvissä ei myyty yhtään taloa kolmen intifadavuoden aikana. Nyt viidessä kuukaudessa yli 50 taloa on ostettu. Attar esitteli alueen parantunutta tilannetta ulkomaiselle delegaatiolle. Hän totesi, että uusi rajanylityspaikka Jeniniin ja rajaterminaali tulee lisäämään alueen edistystä.
Palestiinalaiskaupunki Jenin on 30 000 asukkaan keskus, selkä Samarian vuorille ja edessä Jezreelin tasanko. Vuoden 2000 lokakuusta vuoden 2003 kesään mennessä Jeninistä tuli yli 25 itsemurha-terroristia. Juutalaiskaupunki Afula, jossa asuu 40 000 ihmistä, ei ole yhtä onnekas kuin naapurikaupunkinsa. Kaupungin talous on taantuva, mutta terroria ei enää tarvitse pelätä. Liiketoimet menevät huonosti, mutta varkaudet ovat loppuneet lähes kokonaan. Maatalouskoneiden ja autojen varkaudet ovat vähentyneet, koska varkaat eivät saa niitä enää PA:n alueille.
Puolustusministeriön koekohde on syyskuussa valmistuva 30 miljoonan NIS Jalame rajaterminaali.
Loppukesästä se tulee tarjoamaan Gilboan asukkaille 400 työpaikkaa. Sen kautta pääsee 2 800 palestiinalaista tunnissa töihin Israelin puolelle. Terminaalin välivarasto, josta tavaroita voidaan lastata israelilaisiin autoihin ja päinvastoin, on suunniteltu 400 autolle päivässä. Attar kaavailee, että alueelle voidaan rakentaa 2500 dunamin teollisuusalue, joka tarjoaa työpaikat 10 000 palestiinalaiselle ja 2 500 israelilaiselle.
POMMINTEKIJAEKSPERTTI SAATIIN KIINNI NABLUSISSA.
Saamiensa vihjeiden perusteella sotilaat löysivät torstaina kaksi al-Aksa Marttyyrien Prikaatin jäsentä piiloutuneena rakentamansa keittiön salaseinän taa Nablusin keskustan talossa. Sotilaat heittivät käsikranaatin heidän piilopaikkaansa, mikä sai aseistautuneet miehet antautumaan. Sultan Tashtush, toinen pidätetyistä, on ekspertti pommintekotaidossa ja hän teki niitä alueen terroristeille.
Torstaina sotilaat räjäyttivät keskiviikkona löytämänsä 250 metrin pituisen tunnelin, joka päättyi tyhjilleen jätetyn talon pihamaalle. Operaation aikana palestiinalaiset sytyttivät kaksi pommia ja tulittivat sotilaita. Palestiinalaisten mukaan sotilaat tuhosivat 18 taloa.
Tiistaina Sderotin kaupunkiin ammutut kaksi rakettia olivat paranneltuja Kassamraketteja, eivät Katjusha-raketteja. Toinen niistä osui teollisuusrakennukseen aiheuttaen siinä pahaa tuhoa.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.