Masennuslääke ja verensokeri?

Onko kenellekään käynyt niin, että masennuslääkkeen ottamisen jälkeen (tunti-2 tuntia) verensokeri laskee niin alas, että tulee huono olo? Tätä sivuvaikutusta ei ainakaan suoraan mainita missään lääkkeiden selosteissa.
52960
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ainakin fluoksetiini (SSRI-lääke) ja trisykliset depressiolääkkeet aiheuttavat verensokerin heittelyä.

Äänestä
  • Lääke, jota syön on SSRI-lääkkeitä, essitalopraamia (cipralex), ja verensokeri vain laskee hyvin alas, ei heittele, mittaan sitä melko usein nykyään. Onko se epätavallista?

    Äänestä

  • Masennuslääkkeiden lyhytaikaisesta vaikutuksesta verensokeriin on jonkin verran näyttöä, lähinnä verensokerin vaihtelusta hoidon alkuvaiheessa. Nämä kaksi kietoutuvat kuitenkin niin vahvasti toistensa ympärille, koska masennuslääkkeillä saattaa olla vaikutusta kortisonieritykseen. Toisaalta pitkäaikaiskäytössä masennuksen asianmukainen hoito tasaa verensokeria diabetespotilailla. Alle yksi linkki aiheeseen.

    http://www.diabetes.fi/lehdet/diablaak/juttuarkisto/01depressio.htm

    Äänestä

  • Uupuva kirjoitti:

    Lääke, jota syön on SSRI-lääkkeitä, essitalopraamia (cipralex), ja verensokeri vain laskee hyvin alas, ei heittele, mittaan sitä melko usein nykyään. Onko se epätavallista?

    on todettu kliinisissä kokeissa laskevan verensokeria joissakin tapauksissa, sen käyttöä diabeetikoilla ei liene tutkittu.

    Nämä aineet ovat problemaattisia jopa alan tutkijoille, niiden vaikutusmekanismi ei ole täysin selvillä kenellekään, joten jokainen potilas on tavallaan koekaniini.

    Äänestä

  • Psykiatri kirjoitti:

    Masennuslääkkeiden lyhytaikaisesta vaikutuksesta verensokeriin on jonkin verran näyttöä, lähinnä verensokerin vaihtelusta hoidon alkuvaiheessa. Nämä kaksi kietoutuvat kuitenkin niin vahvasti toistensa ympärille, koska masennuslääkkeillä saattaa olla vaikutusta kortisonieritykseen. Toisaalta pitkäaikaiskäytössä masennuksen asianmukainen hoito tasaa verensokeria diabetespotilailla. Alle yksi linkki aiheeseen.

    http://www.diabetes.fi/lehdet/diablaak/juttuarkisto/01depressio.htm

    Suvussamme ei ole Diabetesta ollenkaan, ainakaan lähisuvussa.Olen sairastanut masennusta 20 vuotta, ja lääkitty trisyklisillä yli puolet ajasta.Serotoniini-lääkkeitä n.7 vuotta, Seronil,myöhemminZoloft.3 vuotta sitten puhkesi 2-tyypin Diabetes.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uupuva kirjoitti:

Onko kenellekään käynyt niin, että masennuslääkkeen ottamisen jälkeen (tunti-2 tuntia) verensokeri laskee niin alas, että tulee huono olo? Tätä sivuvaikutusta ei ainakaan suoraan mainita missään lääkkeiden selosteissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu