Kanan nahkaa lihapullista on päästy siannahka makkaraoihin:
http://www.ruokala.net/uutiset/2011/07/inhottava-loyto-grillimakkarasta-ruokahalu-meni-kaikilta
http://www.ruokala.net/uutiset/2011/07/inhottava-loyto-grillimakkarasta-ruokahalu-meni-kaikilta
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kunnon lihamakkarat saa vain Lidlistä. Suomalaiset lihajalosteet ovat syvältä rectumista.
kyllä suomessakin hyviä valmistaa pikkufirmat. hinta on tosin tuplat lidlin hintaan nähden joten lidlistähän nuo paremmat makkarat tulee yleensä ostettua.
tuotteet Lidlissä suomalaisia, hyviä ja halpoja.
Meinasin itsekin ostaa vaihteeksi kabanossia, mutta jää nyt ostamatta. Olen niitä möykkyjä ihmetellytkin.
nuo kartanon tuotteet on juuri sitä suomalaista teurasjätemakkaraa.
onneksi lidlissä sekundatuotteet on varoitusmerkitty siniristilipulla, niin osaa heti jättää hyllyyn.
uutinen.
Niin oli. Mietin kyllä sitäkin miten turvallista olis ollut noin mustaksi "poltettu" makkara syödäkään??! Yök!
Makkara pitää grillata, mutta ei hiiltää jenkkityyliin.
No se johtuu tietenkin siitä, että a-luokan makkaroissa on sentään jotain eläinperäistä.
Tällä kertaa ei kuitenkaan liene joutunut seokseen sinne kuulunaton ainesosa. Kabanossin tuoteselosteessa mainitaan kyllä kamara. Ja natriumglutamaatti. Karvoja tosin ei.
Kabanossi Original, tuotteen ainekset:
suomalainen porsaanliha, vesi, silava, kamara, suomalainen naudanliha, suola (1,7 %), stabilointiaineet (muunnettu tärkkelys, E450), glukoosi, lihaproteiini, perunakuitu, arominvahvenne (E621), hapettumisenestoaine (askorbiinihappo), aromit (mm. chili, valkosipuli, korianteri, kumina, paprika, valko- ja mustapippuri), mausteet (sipuli), säilöntäaine (E250).
Veikkaan turhautunutta työntekijää jäynän syypääksi.
Sitä se on, kun mukulat pidetään vaipoissa miltei kouluikään. Ei sitä sitten osata kusirytmiä aikuisenakakaan työelämän tahtiin laittaa.
Alta vuoden iässä muksu oppii potalle, jos opetetaan.
Ei sitten 18-v -ikäisnenä tartte ekaduunissa kitistä vessavuorojen perään kerran puolessa tunnissa! Tai voihan sitä ostaa vaipat - vanhainkodeista yms. muista laitoksista voi kysellä tukkuostopaikkoja!
Pitäisi tarkistaa sormien yms. nahkojen varalta nuo maggaraherkut.
yääääääk! ikinä en enää kyllä osta minkäälaista tehdas makkaraa.. yök.. yrrrrrrjö yääääk!
Mitä tuossa? Tavallista kamaraa, tavallista isompi klöntti vain.
Kaikissa makkaroissahan tuota on ja on aina ollut. Karvat voi näpsiä pois ja palan syödä täysin normaalisti. Onko sillä eroa jos se on vain hienommaksi jauhettua?
Elintarviketeollisuus Suomessa on kuluttajan asialla - suomalaisessa makkarassa teurasjätteet on korvattu jauhoilla.
Puhdas luonnontuote. Karvat kuuluvat sian niskaan.
Vakuuttava esitys yrittää todistella että ainakin yksi sika on teurastamolla nähty.