Varoitus ! MAC vuotaa kuin seula Windows

Varoitus !
Älää luottako Tablettien (android ja ipad) ja Mac koneiden tietoturvaan ! (made in usa)

Ne on kuin Microsoftin Windows lypsettävä lehmä ja kaikki tieto valuu USAAN !

http://www.itviikko.fi/tietoturva/2011/07/08/macin-reiat-vetavat-vertoja-windowsille/20119642/7

http://www.cert.fi
687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

android on kyllä tietoturvan suhteen täysi vitsi. rikkoo täysin linuxin peruslähtökohdan, eli turvallisuuden.
normaalistihan linuxin pakettivaraston ohjelmat tarkastetaan huolellisesti ennen julkaisua, mutta android marketiin saa kuka tahansa tuupata mitä tahansa.
eli tietoturvan suhteen yhtä onneton kuin windows, johon metsästetään ohjelmia pitkin nettiä koska pakettienhallintaa ei ole.

Äänestä
  • Windowsissa, mutta ei samanlaisena ja yhtä tehokkaana kuin esim. Linuxissa.

    Ja Windowsiin voi asettaa käyttäjätasot, kuten Linuxiin, että kuka tahansa ei pääse asentelemaan mitä vaan.

    (Arvatkaas vaan onko vaimo vihainen kun kaiken pienen ja söpön asentelu Windowsiin ei onnistu)

    Äänestä

  • Pakettihallinta on kirjoitti:

    Windowsissa, mutta ei samanlaisena ja yhtä tehokkaana kuin esim. Linuxissa.

    Ja Windowsiin voi asettaa käyttäjätasot, kuten Linuxiin, että kuka tahansa ei pääse asentelemaan mitä vaan.

    (Arvatkaas vaan onko vaimo vihainen kun kaiken pienen ja söpön asentelu Windowsiin ei onnistu)

    no ei se varsinainen pakettienhallinta ole kun ei sitä kautta mitään ohjelmia hakemaan pysty vaan haetaan exe sieltä, msi täältä ja puuttuva dll jostain muualta.
    debianin ja ubuntun pakettienhallinnasta taas saa suoraan asennettua ohjelmat etsimättä niitä. ja pakettienhallinta hoitaa riippuvuudet automaagisesti.

    en ole windowsia vuosikausiin käyttänyt, mutta onko siinä joku vastaava kuin linuxissa sudo? eli voi olla normikäyttäjänä sisällä ja tarvittaessa ottaa pääkäyttäjän oikeudet kun tekee muutoksia. se kun ennen se ongelma oli että piti kirjautua ulos ja sisään, joten käytännössä oli pakko pääkäyttäjän oikeuksin ajaa järjestelmää ja sehän on tietoturvan kannalta aika ikävä asia.

    Äänestä

missään nimessä luottako Linuxilla tai n e e k e ri -Linuxilla eli Ubuntulla pyöriviin tautipesiin! Ne ovat paskaläjiä jotka vaarantavat jopa käyttäjiensä lompakon ja mielenterveyden.

Äänestä

Mainitsemasi tabletit (Android ja Ipad) on todellakin suunnitelutyöstä asti tarkoitettu tietojen varastamiseen Yhdysvaltojen käyttöön. Joten kyseessä on törkeän laatuinen tiedon varastamis ja hallinta ohjelma, jonka takana on USA,n valtiollinen suunnittelu.

Äänestä
  • sinnehän ne kaikki tiedot menee. itsellä käytössä android-puhelimessa gmail, google talk, google latitude, google haut, google kalenteri, google yhteystiedot jne jne.
    ja kaikki noista on usan viranomaisten luettavissa mikäli niin haluavat.
    ja kyllähän he haluavat: http://fi.wikipedia.org/wiki/Echelon
    mutta senkus sitten, evvk.
    ilmaisia lounaita ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


WWW.CERT.FI kirjoitti:

Varoitus !
Älää luottako Tablettien (android ja ipad) ja Mac koneiden tietoturvaan ! (made in usa)

Ne on kuin Microsoftin Windows lypsettävä lehmä ja kaikki tieto valuu USAAN !

http://www.itviikko.fi/tietoturva/2011/07/08/macin-reiat-vetavat-vertoja-windowsille/20119642/7

http://www.cert.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu