Varoitus !
Älää luottako Tablettien (android ja ipad) ja Mac koneiden tietoturvaan ! (made in usa)
Ne on kuin Microsoftin Windows lypsettävä lehmä ja kaikki tieto valuu USAAN !
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2011/07/08/macin-reiat-vetavat-vertoja-windowsille/20119642/7
http://www.cert.fi
Älää luottako Tablettien (android ja ipad) ja Mac koneiden tietoturvaan ! (made in usa)
Ne on kuin Microsoftin Windows lypsettävä lehmä ja kaikki tieto valuu USAAN !
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2011/07/08/macin-reiat-vetavat-vertoja-windowsille/20119642/7
http://www.cert.fi
Vastaukset 6
Vanhimmat
android on kyllä tietoturvan suhteen täysi vitsi. rikkoo täysin linuxin peruslähtökohdan, eli turvallisuuden.
normaalistihan linuxin pakettivaraston ohjelmat tarkastetaan huolellisesti ennen julkaisua, mutta android marketiin saa kuka tahansa tuupata mitä tahansa.
eli tietoturvan suhteen yhtä onneton kuin windows, johon metsästetään ohjelmia pitkin nettiä koska pakettienhallintaa ei ole.
Windowsissa, mutta ei samanlaisena ja yhtä tehokkaana kuin esim. Linuxissa.
Ja Windowsiin voi asettaa käyttäjätasot, kuten Linuxiin, että kuka tahansa ei pääse asentelemaan mitä vaan.
(Arvatkaas vaan onko vaimo vihainen kun kaiken pienen ja söpön asentelu Windowsiin ei onnistu)
no ei se varsinainen pakettienhallinta ole kun ei sitä kautta mitään ohjelmia hakemaan pysty vaan haetaan exe sieltä, msi täältä ja puuttuva dll jostain muualta.
debianin ja ubuntun pakettienhallinnasta taas saa suoraan asennettua ohjelmat etsimättä niitä. ja pakettienhallinta hoitaa riippuvuudet automaagisesti.
en ole windowsia vuosikausiin käyttänyt, mutta onko siinä joku vastaava kuin linuxissa sudo? eli voi olla normikäyttäjänä sisällä ja tarvittaessa ottaa pääkäyttäjän oikeudet kun tekee muutoksia. se kun ennen se ongelma oli että piti kirjautua ulos ja sisään, joten käytännössä oli pakko pääkäyttäjän oikeuksin ajaa järjestelmää ja sehän on tietoturvan kannalta aika ikävä asia.
missään nimessä luottako Linuxilla tai n e e k e ri -Linuxilla eli Ubuntulla pyöriviin tautipesiin! Ne ovat paskaläjiä jotka vaarantavat jopa käyttäjiensä lompakon ja mielenterveyden.
Mainitsemasi tabletit (Android ja Ipad) on todellakin suunnitelutyöstä asti tarkoitettu tietojen varastamiseen Yhdysvaltojen käyttöön. Joten kyseessä on törkeän laatuinen tiedon varastamis ja hallinta ohjelma, jonka takana on USA,n valtiollinen suunnittelu.
sinnehän ne kaikki tiedot menee. itsellä käytössä android-puhelimessa gmail, google talk, google latitude, google haut, google kalenteri, google yhteystiedot jne jne.
ja kaikki noista on usan viranomaisten luettavissa mikäli niin haluavat.
ja kyllähän he haluavat: http://fi.wikipedia.org/wiki/Echelon
mutta senkus sitten, evvk.
ilmaisia lounaita ei ole.