Viisauden hampaiden poisto

Eli melkein kaikilta ihmisiltähän poistetaan viisauden hampaat. Hitsi se kyllä vähän pelottaa. Nimittäin yhelltä mun tutulta poistettiin viisauden hampaat, sillä seurauksella ,että joku jänne katkesi, ja yksi neljäsosa naamaa jäi tunnottomaksi.
81163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei niitä ole tarvis kaikilta poistaa. Jotenkin musta tuntuu, että niitä välillä poistellaan ihan varmuuden vuoksi...

Äänestä

minulla ainakin otettiin ensin röntgen-kuvat niistä ja kun puudutettiin niin lähtivät aika helposti. eikä jälkeenpäinkään olleet mitenkään erityisen kipeät. Minulla on poistettu neljä viisuria.

Äänestä

ihan turhaahan viisurit siellä on kuin vielä yleensä reikiintyvät. et piikkiä vaan niin on helppo nykäistä pois, eikä kestä kauan yleensä irtoavat suht helposti.

Äänestä
  • Viisurit ei haittaa mitään, jos ne vaan mahtuu suuhun. niitä ei tarvitse poistaa varmuuden vuoksi. Viisaudenhampaat ei reikiinny sen helpommin kuin muutkaan hampaat. Samalla logiigallahan kannattaisi poistattaa muutkin hampaansa, kun nekin kuitenin reikiintyy.

    Äänestä

  • iip kirjoitti:

    Viisurit ei haittaa mitään, jos ne vaan mahtuu suuhun. niitä ei tarvitse poistaa varmuuden vuoksi. Viisaudenhampaat ei reikiinny sen helpommin kuin muutkaan hampaat. Samalla logiigallahan kannattaisi poistattaa muutkin hampaansa, kun nekin kuitenin reikiintyy.

    Edellinen kirjoittaja varmaankin tarkoitti sitä, että sieltä takaa on usein vaikea harjata, ja sen seurauksena viisurit reikintyvät.(?) Itselläni jäi puhkeamassa olevan viisurin ja takahampaan väliin semmoinen "tasku", joka keräsi moskaa. Tunnetusti takahampaiden välistä on vaikea putsata langalla.. Tämän takia tämä viisuri leikattiin pois.

    Lisäksi olen ymmärtänyt, että viisurit saattavat kasvaessaan haitata muiden hampaiden juuria tai luutua kiinni(?). En tiedä tuosta sitten, mutta mielestäni niistä ei nyt ainakaan mitään hyötyä ole, jos ei kaikilla nyt haittojakaan.

    Äänestä

No ei se ainakaan niin himmee homma ollut poistattaa, ettenkö olis sitä tehny. Ainoastaan yksi oli pakollinen, koska ei mahtunut tulemaan. Kaikki kuitenkin otettiin. Se yks muuten, joka oli pakollinen, oli aivan helvetillinen keissi.. Olin viel viikko myöhemmin varma että kuolen. Sattu perkeleesti.

Äänestä

vaan menet poistattamaan ne viisaudenhampaasi, on muuten tosi kivuton toimenpide!!

Äänestä

Kyseessä on hoitovirhe

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Renkonen kirjoitti:

Eli melkein kaikilta ihmisiltähän poistetaan viisauden hampaat. Hitsi se kyllä vähän pelottaa. Nimittäin yhelltä mun tutulta poistettiin viisauden hampaat, sillä seurauksella ,että joku jänne katkesi, ja yksi neljäsosa naamaa jäi tunnottomaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu