Missähän taistelussa Suomi kärsi viime sotien aikana suurimmat tappiot tai mitkä mahtoivat olla niitä kaikkein verisimpiä.
Itse olen lukenut Talvisodan hölmöilystä kun Nurmon miehet tapettiin lähes sukupuuttoon Äyräpään kirkon mäelle. Liekö se kaikista pahin vain löytyneekö vielä pahempaa.
Suurimmat sotatappiomme
21
222
Vastaukset
- Katso esimerkiksi
Jatjkosodan Pikku Jättilainen s 1150 tai Jatkosodan historia 6 luku 7.
- olisiko tämä
Läks 2800 finskiä Louheen, mutt takas tuli 800 ( omilla jaloillaan ).
- Kiestingin motti
oli todella jääräpäisyyden esimerkki "yhteistyöstä" Saksalaisten kanssa.
- olisiko tämä
Kiestingin motti kirjoitti:
oli todella jääräpäisyyden esimerkki "yhteistyöstä" Saksalaisten kanssa.
Osmo Hynnösen kirja on kuten Turtolankin, mutta onko Kiestingin motista kirjoitettu muuta?
- Martti Laurila
Panssarilaiva Ilmarinen.
271 raatoa eikä vihollinen edes huomannut.
Siinä se turhin juttu ja valmista tuli vain muutamassa minuutissa. - Oiskos näin?
Kesästä 1941 vuoden loppuun mennessä kaatui suomalaisia enemmän kuin Talvisodassa. Siis hyökkäysvaihe oli kovin ottelu.
- Talvisodan loppu.
Riippuen ajanjaksosta.Jos otetaan vaikka kaksi viikkoa, niin Talvisodan loppu maaliskuussa vei jokainen taistelupäivä kaatuneina 500-800 suomalaista sotilasta.Mistään muualta ajanjaksolta ei löydy läheskään yhtä suuria suhteellisia tappiota.
Sen vuoksi tuo pikkupioneerien räksytys Mainilan laukauksista tuntuu lähinnä rienaukselta. - Nilo Vahtila
Eikös vain Tolvajärven taistelussa kaatunut peräti yli 1000 miestä, jotain 1300. Se on aika paljon muutamassa päivässä ja oli paljolti Talvelan jääräpäisyyttä ja kunniankipeyttä. Kuten hänen sanotaan itsensä vanhoilla päivillään itkien tunnustaneen.
Talvelahan jopa höpisi 21.6.44 kun naapuri hyökkäsi Itä-Karjalssa, että ei askeltakaan taaksepäin, asemissa pysytään. Vasta kun Valo Nihtilä piti hänelle oppitunnin hän antoi joukoille luvan perääntyä. Jos olisi kuunneltu Talvelaa niin sinne olisi jääneet miehet ja aseet seurauksena p*ska ja tuho. - Vitele sentään
"Vasta kun Valo Nihtilä piti hänelle oppitunnin hän antoi joukoille luvan perääntyä."
Blick ei Talvelan lupia odotellut, eikä edes kysellyt. Hän pelasti koko armeijakunnan varmalta tuholta, sillä maininnousu Viteleeseen oli jo ovella.
Talvela nöyrtyi lopulta vierailemaan Blickin syntymäpäivillä sovinnon eleenä.- Ei ollut noin
"Vasta kun Valo Nihtilä piti hänelle oppitunnin hän antoi joukoille luvan perääntyä"
Tuolloin oltiin jo perääntymässä ja maihinnousu selustaan oli tapahtunut sekä johtanut T:n vaatimaan Blickin vapauttamista.
Nihtilä selvitti Talvelalle 6.7. mitä viivytyksellä tarkoitetaan. Talvela myönsi tällöin, ettei ollut asiaa ymmärtänyt ja olisi toiminut aivan toisin, jos olisi tiennyt. - Aunuksen savut
Ei ollut noin kirjoitti:
"Vasta kun Valo Nihtilä piti hänelle oppitunnin hän antoi joukoille luvan perääntyä"
Tuolloin oltiin jo perääntymässä ja maihinnousu selustaan oli tapahtunut sekä johtanut T:n vaatimaan Blickin vapauttamista.
Nihtilä selvitti Talvelalle 6.7. mitä viivytyksellä tarkoitetaan. Talvela myönsi tällöin, ettei ollut asiaa ymmärtänyt ja olisi toiminut aivan toisin, jos olisi tiennyt.Tällähän on asiantuntijoitakin hörhöjen seassa.
" Nihtilä selvitti Talvelalle 6.7. mitä viivytyksellä tarkoitetaan. Talvela myönsi tällöin, ettei ollut asiaa ymmärtänyt ja olisi toiminut aivan toisin, jos olisi tiennyt. "
Kyllä näin oli asiat. Nihtilällä oli paremmat tiedot yleistilanteesta, joita Talvelalla ei ollut. Talvelahan myönsi että jos häntä olisi informoitu yleistilanteesta eli mistä on kysymys niin olisi tehnyt toisin.
- ikävää totuutta
Elokuussa -41 kaatui keskimäärin n. 500 miestä / päivä joinain viikkoina. Mutta meillähän noita riitti, ihan kuin Kreikalle rahaa. Päästiin silloinkin Saksan kaveriksi.
Aika paljon surua maassa silloin oli.- niinpä niin
Aika paljon surua maassa silloin oli
Ylimmän poliittisen ja sotilaallisen johdon ei tarvinnut surra. Sen kuin naukkaili Klubilla konjakkia aina kun uusi paikkakunta oli vallattu eli hauskaahan sen täytyi heistä olla ja kivaa aikaa elivät. - GC
Arkistolaitoksessa tehdyn haun perusteella elokuussa 1941 kuoli 8799 Suomen armeijan sotilasta. Siis vähän alle 2000 / viikko. Nuo sattuvat juuri Kannaksen takaisinvaltauksen aikaan, jolloin varsinkin läpimurtotaistelut olivat rajuja. Mutta että useamman viikon ajan 500 miestä / päivä? Jo kahdesta viikosta tulisi 7000 kaatunutta, ei vaikuta uskottavalta.
- koraata
kyllä Goran kylän valtauskin nieli miehiä syvärin takana.
Noin tuhat parissa viikossa,taistelussa joka oli vailla mitään järkeä,turhaa tapattamista. - dffdyy77788
Laatokan saarten miehittäminen oli kaikkein typerin sotatoimi. Miestappiot oli saarilla valtavat.
- iöoy
Me voitamme sotamme tappamalla toisemme!
- rysssä pahin
Minusta puna-armeija oli pahin tuholainen. Se hyökkäsi 1939 ja tappoi viattomia suomalaissotilaita tuhansittain. Myös jatkosodassa puna-armeija oli pahin tuholainen.
- Onneksi sentään
puna-armeijan tappiot olivat tilastojen mukaan 4,3 kertaa suuremmat kuin meillä. Ei suomalainen siis ihan kymmentä vastannut, mutta melkein viittä.
- Kysyn vaan
Onneksi sentään kirjoitti:
puna-armeijan tappiot olivat tilastojen mukaan 4,3 kertaa suuremmat kuin meillä. Ei suomalainen siis ihan kymmentä vastannut, mutta melkein viittä.
Suomalaiset tappoivat enemmän venäläisiä kun venäläiset suomalaisia. Suomi sitten varmaan voitti talvi ja jatkosodan jos näin kerran on?
- Mat ja hist prof
Kysyn vaan kirjoitti:
Suomalaiset tappoivat enemmän venäläisiä kun venäläiset suomalaisia. Suomi sitten varmaan voitti talvi ja jatkosodan jos näin kerran on?
Jos 10 miestä tappelee sataa miestä vastaan ja saa näistä 30 hengiltä ennen tapetuksi tulemistaan, niin sinun mukaasi he ovat voittaneet 30 -10?
Sodissa ei ole tuollaista pistelaskua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941