Eihän evankeliumi ole miksikään muuttunut!

Mohikaani_27

* Jeesuksen kärsiminen, kuolema ja ylösnousemus ovat kovaa valuuttaa edelleen, mitään muutosta ei ole tapahtunut. Veri on ainut Jumalan antama väline, jolla synnit puhdistetaan ja otetaan pois tunnolta. Vaikka niitä tunnusteltaisiin koko elämän ajan, ilman verta, jonka Jeesus vuodatti, ei ole synninpäästöä taivaassa eikä maanpäällä.

* Kaikenlaisia vieraita oppeja yritetään sisällyttää Jumalan suunnittelemaan pelastukseen, joka on yksin Jeesuksessa Kristuksessa, ja tämän pelastuksen kun on saanut kokea Jumalan armosta ja saanut uudestisyntyä, ei sitä kukaan voi pois ottaa.

* Kuka vaatii jalkojen pesua, kuka sabatin pitoa, kuka kymmnnyksiä. ym.ym. Ihminen kun luonnostaan haluaa olla tekemässä itse aina jotain, että pääsisi kerskaamaan ja rauhoittamaan omaatuntoaan, varsinkin, jos ja kun ei ole päässyt tunnon syytöksistä oikealla tavalla, eli, että Jeesus olisi saanut tehdä ja vapauttaa tunnon synnin syytöksistä.

* Anna sinäkin Jeesuksen kirvoittaa tuntosi, ja olet vapaa saatanan syytöksiltä. Vauvakaste, eikä uskovienkaan kaste voi sitä tehdä, vasta kun tuntosi on vapaa, voit ottaa uskovien kasteenkin hyvällä omallatunolla, kaste joka onkin hyvän omantunnon ilmaus, mm:ssa.

17

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko.

      Olen kohta siinä tilassa että pian pyyhin perseeni tämän sivun uskovien sanoilla!

      VALITETTAVASTI!

      Jeesus on minun elämäni, mutta sivulla on nyt kyllä yksi jota; VIHAAN VIHAAN!

      Syy ei ole sinussa Mohikaani, hyvää kesän jatkoa sulle!

      • Ei saa vihata

        Älä vihaa, äläkä kosta. Suuttua saa, mutta ei olla yön yli suuttuneena. Kerro rehellinen mielipiteesi, mutta älä suostu vihaan.


      • painu muualle

        Joko homoukko veti mulkkunsa pois perseestäsi? Parasta se onkin pyyhkiä.

        Älä tule tänne Jumalaa pilkkaamaan!!


    • "* Jeesuksen kärsiminen, kuolema ja ylösnousemus ovat kovaa valuuttaa edelleen"

      Kuinka voit iloita siitä että Jeesus joutui kärsimään?
      Ajattelisit miltä Jeesuksesta tuntui kidutus.

      Eiköhän itselläsi ole paljonkin mainitsemiasi Raamatun vastaisia "vieraita oppeja", kuten sekin että ne jotka ei puhu kielillä, eivät ole voineet täyttyä Pyhällä Hengellä.

      • jukka.finland

        >>Kuinka voit iloita siitä että Jeesus joutui kärsimään?
        Ajattelisit miltä Jeesuksesta tuntui kidutus


      • lappix
        jukka.finland kirjoitti:

        >>Kuinka voit iloita siitä että Jeesus joutui kärsimään?
        Ajattelisit miltä Jeesuksesta tuntui kidutus

        JF. Miksi puinen teloituspuu on ylistettävä asia? Ei sellaista pidä ylistää vaan Isää Jumalaa, jonka pelastussuunnitelman osana oli uhrattu Poika.


      • 1 Kor 1:18
        lappix kirjoitti:

        JF. Miksi puinen teloituspuu on ylistettävä asia? Ei sellaista pidä ylistää vaan Isää Jumalaa, jonka pelastussuunnitelman osana oli uhrattu Poika.

        Sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.


    • lappix

      Mohikaani kirjoitteli näin:

      """* Kuka vaatii jalkojen pesua, kuka sabatin pitoa, kuka kymmnnyksiä. ym.ym. Ihminen kun luonnostaan haluaa olla tekemässä itse aina jotain, että pääsisi kerskaamaan ja rauhoittamaan omaatuntoaan, varsinkin, jos ja kun ei ole päässyt tunnon syytöksistä oikealla tavalla*****

      Sinulla Mohis jäi pois erän hyvin olennainen omaatuntoa rauhoittava teko, kielilläpuhuminen. Lisätään se nyt hellareitten omantunnon rauhoittamiseksi.

    • Semper.Fidelis

      Täyttä asiaa kirjoitit, Mohikaani_27. Totta joka sana viestissäsi.

      Huomaan, että tarkoituksella pitäydyit evankeliumin perustotuuksiin lähtemättä korostamaan uskonelämän ja vaelluksen yksityiskohtia.

      Evankeliumin totuus Kristuksessa Jeesuksessa on tänäkin päivänä sellaista taivaan valuuttaa, että sen rinnalle ei voida nostaa mitään ihmisoppeihin perustuvia uskonkappaleita tai kirkolliskaavoja.

      Jos yhden asian lisään sinun tiivistelmääsi, niin se on kuuliaisuus.
      Evankeliumin hyvällä sanomalla ei ole merkitystä, jos se ei uskossa sulaudu niihin, jotka sanoman kuulevat. Jeesuksen sana jokaiselle syntiselle on: "mene, äläkä tästedes enää syntiä tee." Joh.8:11.

      "Sillä hyvä sanoma on julistettu meille niinkuin heillekin; mutta heidän kuulemansa sana ei heitä hyödyttänyt, koska se ei uskossa sulautunut niihin, jotka sen kuulivat." Heb.4:2

    • OIKAISU

      EI Jeesus kirvoita tuntoja, jos ihminen ei TEE PARANNUSTA. Mitä kumman soopaa te jatkuvasti väitätte?

    • huono rakennuspaikka

      Matteus 7
      26 Ja jokainen, joka kuulee nämä minun sanani eikä tee niiden mukaan, on verrattava tyhmään mieheen, joka huoneensa hiekalle rakensi.

    • Eikö TEKOJA?

      Onko sinulla usko, jossa ei tarvitse mitään tehdä?
      Luuk. 6:46
      Miksi te huudatte minulle: 'Herra, Herra!' ettekä tee, mitä minä sanon?

    • pelastukseen pääsy

      Mohikaani27, tuohan mainio usko on. Ei raamatun mukainen, mutta helppo ja kiva. Rakas Mohikaani27, lue kuitenkin evankeliumeja, sillä sieltä löytyy se oikea usko. Ei aina kiva, eikä mukava, mutta sen uskon lopputulos on pelastus.

    • Rapanhapakko

      Ei ole eikä ole koskaan ollutkaan olemassa mitään yhtä yhteistä oikeaa evankeliumia. Jos olisitte rehellisiä, myöntäisitte että olette kaikki lahkolaisia ihmistekoisine tulkintoinenne samoin kuin muut lahkot ja kirkkokunnat jotka myös väittävät tietävänsä sen "oikean evankeliumin". Se on mahdotonta, koska sellaista ei ole koskaan ollutkaan.

      Tämä on lähinnä lestadiolaisista, mutta sopii mainiosti helluntailaishihhuleihinkin.
      http://freepathways.wordpress.com/2010/03/25/heikki-raisanen/

    • Jeesus on

      uskon alkaja ja sen täyttäjä - mitä lisäämistä ihmisellä siihen
      on nimimerkit: Eikö tekoja, Pelastukseen pääsy ja
      Rapanhapakko ???

      • Mitä lisäämistä???

        Jeesus on uskon aljaja ja täyttäjä, mutta moniko uskoo Jeesukseen. Eihän esim. helluntalaisista suurin osa välitä ollenkaan Jeesuksesta. On erittäin harvinaista, että helluntalailainen siteeraa Jeesusta. Paavalin siteeraaminen sen sijaan on jatkuvaa. Olen nähyt monien kieltävän Jeesuksen opetukset.


    • Rapanhapakko

      Nimimerkki "Jeesus on": Kyselet uskonlahkosi termein ja uskonlahkosi näkökulmasta kuin ne olisivat itsestäänselvyyksiä. Luepa tuo ylle linkittämäni artikkeli. Osa on lestadiolaisuudesta, suurin osa muidenkin kirkkokuntien, myös helluntailaisten uskonkäsityksistä. Ja miten ne kaikki ovat keinotekoisia ihmistekoisia tulkintoja, koska Raamatun kirjoistakaan ei sitä yhtenäistä oppia löydy jos rehellisesti tutkii. Siis rehellisesti, ei etukäteen sitoutuen oman lahkosi maailmanselitykseen ja tulkintaan ja silmät sulkien.

      Nyt tuossa yllä pokkana kyselet "Pelastuksesta": Ilmeisesti haluat maailman toimivan niin että jotkut Pelastuvat, toiset tas eivät kun eivät löydä arvaan sinun oppiasi. Tämän ehkä koet lohduttavana kun olet itse mukamas oikeassa opissa. Ja et ole huomaavinasi, että samalla aktiivisesti haluat maailman toimivan niin, että ne muut "eivät pelastu", siis mahdollisesti joutuvat ikuiseeen piinahelvettiin.. Se on tuon "kauniin" toiveesi julma käänteispuoli. Loukkaavakin oikeastaan.

      Lisäksi todennäköisesti haluat, että maailmankaukkeuden Jumala todella on VT:n tarinoiden jahve, tuo lasten ja naisten massamurhaaja (mikä lienee sinulle sivuseikka). Mahdollisesti lisäksi haluat, että maailma on tuon Jahve-jumalan vain jotain 6000 vuotta sitten luoma.

      Miksi haluat tuollaista, joka sinunkin täytyy käsittää silkaksi pahuudeksi? Tai jos et käsitä, niin olet todella kieroutunut ihminen.

      Nyt ehkä sanot, että niin se vaan on etkä sinä sitä niin halua. Sen sinä valehtelet.

      Et sinä nykyaikana voi olla niin tynnyrissä kasvanut etttet tietäisi, että kuulut tiettyyn dogmaattisen uskonsuuntaan, juoka on vain tietävinään ja viis veisaa muusta. Edelleen et sinä voi olla tietämätön siitä, että luonnontieteissä ja historiassa on aikoja sitten näytetty, ettei Raamattusi tai tulkintasi olekaan totta. Ja jos sinulla olisi kiinnostusta ja rehellisyyttä siihen Raamattuunkin, huomaisit samaa kuin tuo linkkini proffa: Ei ole koskaan ollutkaan mitään yhteistä oppia tai evankeiumia. Ihmisten ristiriitaisia tulkintoja kaikki jo ihan Raamatun siälläkin, eikä niitä voi yhdistääkään valehtelematta ja silmät sulkematta. Vaikka joku jumala olisikin, se ei onneksi voi olla sinun haluamasi Jumala.

      Joten mikä on syy sinun toimntaasi? Koetapa olla sanomatta että se että "pelastuisit". Toistan, että tuo pelastumisjuttu ja keino millä pelastuu on vain itse haluamaasi mytologiaa. Ja koetapa olla valehtelematta, että Jumala tai Pyhä Henki on sinulle nämä suoraan kertoillut. Niin ne kaikki lahkot sanovat eikä yksikään pysty vastaamaan kiperiin kysymyksiin muuta kuin kaanaankielensä kliseitä ja senkin kukin oman ihmistekoisen suuntansa mukaan.

      Vuosia uskovaisia sivusta seurattuani en keksi teille muuta motivaatiota kuin jonkun oman turvalliuudentunnnut haun, kenties pienellä piilotetulla ylpeydellä että juuri te olette niitä oikeauskoisia. Ja sitten täydellisen moraalittomuuden joka mahdollistaa silmien sulkemisen oppienne pahuudelta ja monulla vielä härskin valehtelun niiden eteen. Ehkä se onkin uskovaisuuden tarkoitus? Valehtelu ja siitä nauttiminen?

      Ja nyt sinun asia ei olisi olla jutustani huvittunut, säälivä, surullinen tai loukkaantunut. Sinun asiasi olisi katua ja lopettaa nuo huuhaajuttusi. Tai sama se, miten sinä elämäsi pilaat, mutta tuon rumuuden levittäminen alkaa olla jo maailmanlaajuinenkin ongelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe