Toimittaja kerjäläisenä:
- Tien toisella puolella istuu kerjäläisnainen, joka tuijottaa minua tuimasti. Tunnen oloni heti epämukavaksi; olen hänen reviirillään.
- Viereeni istahtaa nuorempi kerjäläisnainen, joka ensin kysyy osaa saaliistani itselleen. Kun kieltäydyn, nainen vain tuijottaa minua lasittuneesti hymyillen. Tekee mieli pahoitella röyhkeää kerjäämistäni. Tyydyn vain hymyilemään takaisin.
- Katukivetykselle hurauttaa auto, josta astuu ulos siististi pukeutunut mies, jolla roikkuu paksut kultakorut kaulassa. Hän astelee luokseni ja jää seisomaan kivetykselle muutaman kymmenen sentin päähän minusta. Mies tuijottaa minua vakavana kädet puuskassa. Hetken päästä hän kysyy mitä lapussani lukee ja tuhahtaa vastaukselleni. Kun en reagoi mieheen mitenkään, hän lopettaa uhkaavan tuijottamisen ja kävelee takaisin autolleen ja ajaa pois.
- Vastapäätä kerjäävä nainen vaihtaa paikkaa toisen kerjäläisen kanssa. Naiset mulkoilevat minua pahasti.
IL
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011071214045132_uu.shtml
totuus romaanikerjääjistä.
10
81
Vastaukset
- -------------------
mikä vitun iltis palsta tämä on? Mene helvettiin!
- kyllästynyt todella!
-Oletko kykenemätön kirjoittamaan ihan omaa tekstiä? Jos, niin lopeta muiden lainailu ja ryömi kivesi alle takaisin?
- toivoja.
ISO toive kerjäämisen kieltämiselle.
- ööööliööö
siis mitä sinä toivot? selvennä hieman? älä änkytä?
- kieltäjä.
ööööliööö kirjoitti:
siis mitä sinä toivot? selvennä hieman? älä änkytä?
toivon, että kerjääminen kielletään.
- kerjääjä.
jos asuisin hesassa, menisin ihan kiusalla kerjäämään tuommosen romanin reviirille.
- ....
plääh...
- verahelsinki
Jos asuisit Stadissa niin kuin mä, niin säälisit noita jokakulman kerjääjiä, mut mä en anna niille rääsyille kuitenkaan rahaa!!
Menkööt kotimaahansa kierot kerjäläiset!
Keväällähän ne kauppasi myös kieloja, et saisivat rahaa, en ostanut :) - .
verahelsinki kirjoitti:
Jos asuisit Stadissa niin kuin mä, niin säälisit noita jokakulman kerjääjiä, mut mä en anna niille rääsyille kuitenkaan rahaa!!
Menkööt kotimaahansa kierot kerjäläiset!
Keväällähän ne kauppasi myös kieloja, et saisivat rahaa, en ostanut :)se on oikeeta meininkiä se, ei passaa antaa rahaa.
- tietäjä.
verahelsinki kirjoitti:
Jos asuisit Stadissa niin kuin mä, niin säälisit noita jokakulman kerjääjiä, mut mä en anna niille rääsyille kuitenkaan rahaa!!
Menkööt kotimaahansa kierot kerjäläiset!
Keväällähän ne kauppasi myös kieloja, et saisivat rahaa, en ostanut :)ei niitä tarvi sääliä. ne tekee vaan työtään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756