Hyviin tuloksiin ei ole oikotietä.
...harjoittelu, lepo, ravinto...
...joo joo, nämä tiedetään...
Kuitenkin.
Tuntuu siltä että ravinnon osalta luotetaan aivan liikaa lisäravinteisiin.
Kuvitellaan että treenit kulkee ja patti kasvaa kun vedetään kreatiinit ja palautusjuomat sekunnilleen oikeaan aikaan , tuotteiden koostumus on tärkeää ja tietysti tutkittava laboratoriossa jotta tiedetään miten ne toimivat kehossa.
Ok. ihan hyviä pointteja juu.
Totuus on kuitenkin se että jos perustukset eivät ole kunnossa niin koko pakka pettää jossain vaiheessa.
Joten:
Huolehdi ensin siitä että syöt täysipainoista ravintoa, normaalia terveellistä ruokaa monipuolisesti, jotta ne "perustukset" saadaan kantamaan.
Vasta sen jälkeen ala sijoittamaan lisäravinteisiin joista voit saada lisää potkua kehitykseesi.
Lievästi harmittaa kun vasta-alkajat käyttävät rahansa "ihmepulvereihin" jotka ottavat "paljon" (rahaa), mutta antavat "ei mitään".
En suinkaan väitä että kaikki lisäravinteet ovat huuhaata.
Päinvastoin:
Lisäravinteista on hyötyä niille jotka tietävät mihin pyrkivät, tuntevat kehonsa metaboliaa ja ymmärtävät ostamiensa tuotteiden vaikutusmekanismit.
Mutta monet laittavat rahansa aineisiin jotka lupaavat paljon mutta mitään eivät anna.
Järki käteen, perusasiat kuntoon ensin ja sitten mahdollisesti lisäravinteet käyttöön jos koet niihin olevan tarvetta ja olet tietoinen miksi niitä käytät ja miten ne toimivat.
"Be wise and save your money" - ObiWanKenobi
Hyvät naiset ja herrat...
ObiWanKenobi
1
97
Vastaukset
- Ravintotieteilijäx
Näinpä! Useimmille treenaajille ei ole tuosta lisäproteiinin mässyttämisestä kuin haittaa. Ihan perusasioihin kuuluu kaloreiden, ja etenkin energiajakauman laskeminen. Joka suurimmalla osalla treenaajista on suoraan sanottuna päin persettä ja siksi ei kehitytä. Ja sitten kun siihen vielä lisätään proteiinia, joka yleensäkin on liian korkealla, niin homma menee vain enemmän päin persettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573471Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472836Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482640Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572331Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572063- 1581747
- 761505
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231348Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381303- 241184