True Blood 4. kausi

jenna123

SPOILAA! ÄLÄ LUE, JOS ET HALUA TIETÄÄ MITÄÄN KAUDESTA 4!

Onko kukaan muu jo katsonut?
Mitä olette mieltä?

Pidän sarjasta, mutta tuntuu, että alkaa mennä jo liiallisuuksin jatkuvien uusien yliluonnollisuuksien tuominen sarjaan. Noidat ovat ehkä hiukan liikaa, toisaalta on mukavaa, että he ovat aivan "tavallisia" ihmisiä, jotka ymmärtääkseni ovat wicca-uskonnon harjoittajia, eivätkä varsinaisesti mitään yliluonnollisia olentoja.
Ja ah, Eric, voitko enää ihanammaksi muuttua??

14

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tykkään kovasti

      Minusta idea "päivittää" sarja kerralla tapahtuneella vuoden aikahypyllä oli aivan loistava! Kolme aikaisempaa kautta ovat jatkuneet suoraan siitä mihin edellinen jäi (todellakin suoraan, vain muutama minuutti väliä), joten jos katsoo miten paljon aikaa kului Bon Tempsissa koko kolmen ekan kauden aikana, niin siitä ei tule kuin kaksi kuukautta max ( - muutama päivä).

      Tuo vuoden siirtymä, jonka aikana on tapahtunut todella paljon asioita, jotka katsojalle selviävät pikkuhiljaa, tuo sarjaan uutta tuoreutta.

    • jenna123

      Joo, minäkin tykkään kovasti tästä siirtymästä! Sarja kieltämättä eteni tosiaan melko hitaasti ensin! :)

      • glamorized

        Pitihän tausta pohjustaa hyvin :). Mutta tosiaan, 4. kausi on ollut huippu! Nyt sunnuntaina tulee viimeinen jakso Jenkeissä ja tuskin maltan odottaa, että se ensi viikolla on netissä!!


    • Nanna_

      Löysin aivan ihanan Eric&Sookie videon :)

      Spoilaa!! 4. tuotantokautta vähäsen!
      http://www.youtube.com/watch?v=faLW1_1D6so

      Fanisivu josta tämä löytyi, oli tätä videota kommentoitu tällä tavalla:
      "" Most perfect Eric and Sookie video is PERFECT. I’ve watched it 600 times already.

      I can’t get over the emotion it invokes and how powerful his voice sounds behind the soft music. It’s like we took a journey into Eric’s heart.""

    • vaimoke

      True blood on aivan loistava ja ah niin koukuttava.
      Itse tykkäilin kanssa nelos tuotankokaudesta ja
      kakkonen oli minusta tylsin. Mites muuten Russelinko
      joku oli käynyt kaivamassa ylös? Ei taida olla mitään
      tietoa siitä, koska saadaan jatkoa sarjalle?

      Btw , oletteko lukenut näitä kirjoja? Itse tykkään ja
      suosittelen lämpimästi! :------)

      • dsoofjdsjfa

        Diddo eli täysin samaa mieltä! Katselin juuri 4. kauden loppujakson ja huippu oli :). Kirjat olen myös lukenut kaikki ja osa 12 ilmestyy toukokuussa 2012, nimeltään Dead Locked. Eiköhän kausi 5 ala Jenkeissä tv:ssä taas ensi kesänä kesäkuussa?


      • öääösdkf
        dsoofjdsjfa kirjoitti:

        Diddo eli täysin samaa mieltä! Katselin juuri 4. kauden loppujakson ja huippu oli :). Kirjat olen myös lukenut kaikki ja osa 12 ilmestyy toukokuussa 2012, nimeltään Dead Locked. Eiköhän kausi 5 ala Jenkeissä tv:ssä taas ensi kesänä kesäkuussa?

        Tässä vinkkejä tulevasta True Blood 5 kaudesta: ÄLÄ LUE, JOS ET HALUA TIETÄÄ!

        http://insidetv.ew.com/2011/09/13/true-blood-scoop-season-five-preview/


      • TB5 esitysaika
        öääösdkf kirjoitti:

        Tässä vinkkejä tulevasta True Blood 5 kaudesta: ÄLÄ LUE, JOS ET HALUA TIETÄÄ!

        http://insidetv.ew.com/2011/09/13/true-blood-scoop-season-five-preview/

        Ja wikin mukaan TB jatkuu kesällä 2012:

        "On August 11, 2011, HBO announced that True Blood was renewed for a fifth season of twelve episodes to air in summer 2012. However, although Alan Ball signed a multi-year contract with HBO in July 2011, he has only agreed to produce the show for the fifth season. Despite this agreement, Ball has stated that he has no desire to leave the show."


    • Snookiecookiebookie

      No joo. Katoin tän jo netistä jenkkitahtiin ja nyt tsiigailen Canal Seriesiltä 4:ttä kautta, 7 episodi näytettiin just viime torstaina. Helmikuussa ilmeisesti näytetään taas Ylen 2:lla vai liekö peruttu koko sarja vähäisen innostuksen takia. Tuntuu ettei tämä ole Suomessa ja Scandinaviassa samanlainen hitti kuin USA:ssa ja ehkä Keski-Euroopassa?

      Meno on mennyt todellakin aika korniksi eikä sarja jaksa oikeesti enää paljon kiinnostaa, mutta jatkan katsomista niin kauan kuin järjettömän seksikäs Eric Northman aka Alexander Skarsgård on mukana.

      Eka kausi oli mielestäni paras, täynnä erikoista tunnelmaa ja jännitystä. Jotenkin tuntuu että sarjan luoja, ohjaajat ja kirjoittajat ovat hukanneet ns punaisen langan ja HBO:n takuuvarmana laatusarjana aloittanut megahitti on muuttunut kausi kaudelta enemmän vampyyrisaippuasarjaksi. Jopa itse sarjan luoja ja pääohjaaja, arvostettu ja ylistetty Alan Ball sanoi viimekesäisessä haastattelussa True Bloodin olevan pehmo-pornoa naisille kun vielä vuosi, pari sitten hän mainosti samaa sarjaa "popcornina älykkäille" ihmisille. Ei ihme ettei Emmyjä, Golden Globeja tai muitakaan arvostettuja palkintoja ole satanut ohjelmalle. Harmi, tästä olisi voinut saada niin hyvän sarjan ja tavallaan ihan harmittaa näyttelijöidenkin puolesta. Toivottavasti urat ei kariudu tähän soopaan..

    • True Blood fani

      Heippa! :D Onko kellään tiedossa mitään nettisivua, josta näkisi nuo 5 tuotantokauden jaksot ilmatteeksi?

      • dfkjlödflöjsdljkfl

        löytyy helposti vaikka kuinka paljon linkkejä, kun googletat.... esim. sarjan nimi free online


    • Mauno

      Siis aivan mahtava idea. Eric, ah panisin, hänen käytöksensä muuttuessa ensi reaktio oli: Mitä??? Eiiih. Mutta sitten kun huomasi miten muutos oli positiivinen, jäi jopa kaipaamaan sitä. Mutta eniten ihmetelen tuota "nainen on huora, mies kova panomies" -tyyliä sarjassa. Jos Sookie kerran painasee jotakuta, hänet leimataan heti huoraksi, mutta jos nämä kaksi jätkää panee ketä haluavat (jopa omaa siskoa), sitä ei pidetä minään. Mutta asiaa: Hyvä sarja, paranee kokoajan. odotan innolla 6:s kautta. Mutta loppuiko tuo 5:s kausi tosiaan jaksoon 11? Vai onko jotakin jäänyt välistä? Sisällissota tästä ainakin syntyy, jos ei muuta. Ja kaikki päähenkilöt tuntuvat olevan kusessa jossain määrin. Mutta petyin siihen että tara muuttui vampyyriksi.

    • fdökasdöäasöädkf

      Voi vitsi, että oli jännittävä päätösjakso TB:n Season 5:ssa! Höh, mutta nyt täytyy taas odottaa ensi kesään ennen kuin season 6 alkaa Jenkeissä :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe