SEURAAVAKSI RAHAA ITALIAN VALTIOLLE

LIIRAAA

Talousongelmissa olevan Italian kansanedustajat viettävät ihanaa elämää. Tai ainakin siihen on tarjolla hyvät puitteet.

Silvio Berlusconin (kuvassa) johtaman Italian kansanedustajat saavat peruspalkkaa lähes tuplasti suomalaisiin virkaveljiin ja -siskoihin verrattuna. Italiassa kansanedustajan kuukausipalkka on 11 700 euroa, kun palkka Euroopan parlamentissa on 8 000 euroa ja Suomen Eduskunnassa onnettomat 6 335 euroa.

Vielä parempia ovat kuitenkin italialaiskansanedustajien edut, joita Wall Street Journal listaa mainiossa jutussaan. (Mukana herkullinen kuvagalleria.)

Hämmentävintä on se, että Italiassa kansanedustajat saavat kuukausittain lähes 9000 euroa avustaja-, hallinto-, tai ihan-mihin-vaan-kuluihin. Eikä näitä kuluja tarvitse eritellä, vaan ne ovat "yksityisasia". Myös kulut ovat Wall Street Journalin mukaan luonteeltaan usein varsin "yksityisiä" ja järjestely on poikkeuksellinen Euroopassa.

Samaan aikaan Suomessa maristaan kansanedustajien torkkupeitoista.
Kunnon country club olla pitää

Eikä tässä vielä kaikki. Italian 435-henkinen parlamentti saa shiatsusta tai mistä tahansa terveyshoidoista korvauksia, jotka nousivat viime vuonna Wall Street Journalin mukaan kymmeneen miljoonaan euroon. Se tekee hämmentävät 23 000 euroa edustajaa kohti.

Italian parlamenttitalossa Palazzo di Montecitoriossa on oma kampaamo ja hieno ruokala, jonka vuosikulut olivat viime vuonna 5,5 miljoonaa euroa. Virkistäytymiseen sopii Circolo Montecitorio, kansanedustajien Country Club, joka vaikuttaa olevan kuvien perusteella ihan jees.


Nyt näihin kuluihin on kova paine puuttua. Italian valtiovarainministeri Giulio Tremonti ajaa parhaillaan läpi 40 miljardin euron säästöohjelmaa. Tremonti on vaatinut poliitikkoja näyttämään omakohtaista esimerkkiä kansalle. Samaa vaatii osa poliitikoista ja ay-liike.

Tulossa on huonommat ajat.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        284
        3525
      2. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        22
        1958
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        41
        1603
      4. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        84
        1451
      5. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        143
        1149
      6. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        77
        1126
      7. Miksi et vain uskalla!?

        On niin ikävä...
        Ikävä
        81
        1054
      8. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        91
        928
      9. Kannattaa ymmärtää se asia

        että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
        Tunteet
        210
        811
      10. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        61
        747
      Aihe