Nykytermi, joka saattaa pitää sisällään typeriä ja vaarallisiakin toimia:
http://www.iltalehti.fi/kauneuskirurgia/2011071314054275_kf.shtml
Samaan aikaan kuitenkin surkutelemme musliminaisia joiden alapää ympärileikataan, happokäsitellään tai neulotaan umpeen ihan yhtä heppoisilla syillä.
http://www.iltalehti.fi/kauneuskirurgia/2011071314054275_kf.shtml
Samaan aikaan kuitenkin surkutelemme musliminaisia joiden alapää ympärileikataan, happokäsitellään tai neulotaan umpeen ihan yhtä heppoisilla syillä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
En vertaisi naisen itsensä turhamaisuussyistä mutta vapaaehtoisesti ostamaa toimenpidettä silpomiseen, jota nainen/lapsi ei itse pyytänyt ja joka tehdään vastoin hänen tahtoaan. Jokaisella on oikeus ITSE olla typerä.
Afrikassa ihon valkaiseminen vaarallisilla kemikaaleilla on monille arkipäivää. Siellä vaaleampi iho nostaa statusta.
"Jokaisella on oikeus ITSE olla typerä."
Ei ihan noinkaan. Aikuisenkin ihmisen typeryyttä on mahdollista yrittää säädellä, vrt. esim. tupakkalaki ja monet terveyskampanjat.
Vapaaehtoinen ja vapaaehtoinen .. sillä rajoilla mennään jo noitten intiimialueitten karvanpoistojenkin kanssa. Ne alkavat sosiaalisissa suhteissa pikku hiljaa olla yhtä vapaaehtoisia kuin kainalokarvojen ajelu ja deodorantin käyttäminen.
näinpä.
Samaan aikaan kun jossain Afrikassa yritetään vaalentaa ihoa, niin me täällä yritetään ruskettaa sitä. Sairastahan se on, mutta koskaan ei ole kiva olla:)
Julkisilla paikoillako nää naiset sitä persaukkoaan näyttelee, kun tollaista harrastavat?
O tempora, o mores.
No pornotähdethän tätä on tehneet jo pidempään. Kaippa sekin jotain jolkista esittelyä on... Tavan tätit vaan tahtoo olla luonnonoikkuja valkoisine peräaukkoineen, vaikka se ei olekkaan normaalia. Raasut kai luulevat että kakka on sen värjännyt:(
Vapaaehtoinen. Aika harva esittelee peräaukkoaan julkisesti, ellei satu olemaan pornoalalla.
Jos seurustelukumppani jättää peräaukon ihon tumman pigmentin vuoksi niin jätetty osapuoli on kyllä varsin onnekas. Mitä pikemmin tuollaisesta henkilöstä pääsee eroon sitä parempi. Sopii miettiä mitä suhteelle tekisi ensimmäinen peräpukama...
Aika harva esittelee karvatonta pimppaansakaan julkisesti ja silti siitä on tullut ainakin nuorten naisten keskuudessa ihan yleinen käytäntö.
Enpä ole kuullut että peräaukkojen värin vertailu olisi nuorten naisten keskuudessa yleinen käytäntö.
Ei sen puoleen. Jos lauman paineen vuoksi tekee typeryyksiä niin siitä saa kyllä syyttää ihan itseään. Toivoisinkin siis, että nuorten naisten keskuudessa ilmenisi lisää mitä merkillisimpiä pian jälkeenpäin typeriksi osoittautuvia muotivouhutuksia. Mitä naurettavbampia sen parempi. Näin useammilla olisi mahdollisuus nähdä laumasieluisuuden älyttömyys ihan henkilökohtaisen kokemuksen kautta. Siitä taudista paraneminen ei onnistu ellei itse näe oireita itsessään.
Yksilöllisyydestä on vaikea tehdä rahaa joten se ei tule muotiin.
Intiimialueen karvoituksen ajelu, peräreijän valkaisu ja kyseenalaiset kauneuskirurgiset toimenpiteet eivät suinkaan ole enää pelkästään naisten asioita.
Onhan kauneuden takia ennenkin kärsitty, ja nykyäänkin kauhistellaan ja nauretaan niille asioita joita ollaan ennen tehty (belladonnaa, lyjyllä terästettyjä ihomaaleja, jalkojen sitomisia, jokapäiväistä kureliivien käyttöä) Täytyy kuitenkin todeta, että keinovalikoima on nykyään ihan äärimmäinen. Ja jo nyt on ilmassa nähtävissä selvää jakoa niiden välillä joilla on varaa ylläpitää ikuista nuoruuttaan, ja niihin jotka putoavat tässäkin suhteessa kelkasta.
Rahalla ei saa terveyttä kuten ei ikuista nuoruuttakaan, ja taitaa olla vain viisasta ettei näihin kelkkoihin edes yritä mukaan oli sitä mammonaa taikka ei.
Totta kai rahalla saa terveyttä itsestään huolehtimisen kautta! Terveellinen ruoka maksaa, hammashoito maksaa, lääkärissä käynnit laboratoriokokeineen maksavat.
Moni maksaa myös liikuntaharrastuksistaan, tai kulttuurista jonka myös katsotaan edistävän terveyttä.
Josta sitten päästiinkin takaisin otsikkoon. Tiedostavan feministin on syytä sanoutua irti niistä ilmiöistä joita yritetään myydä (naisille) itsestään huolehtimisena, mutta todellisuudessa ovat pahan laatuista orjuuttamista ja kontrollointia.
Mutta kaippa se on sitten kivaa maata 70v arkussa, näyttäen kolmekymppiseltä.
"Totta kai rahalla saa terveyttä itsestään huolehtimisen kautta! Terveellinen ruoka maksaa, hammashoito maksaa, lääkärissä käynnit laboratoriokokeineen maksavat.
Moni maksaa myös liikuntaharrastuksistaan, tai kulttuurista jonka myös katsotaan edistävän terveyttä."
Voihan se vähäsen näinkin olla mutta eipähän mikään ja kukaan takaa että se terveys ei menisi tästä huolimatta.
Itseasiassa voi olla vaikka miljardööri ja silti se terveys menee ennemmin tai myöhemmin ja takuuvarmasti.