EU jättää USA:n Kiinan armoille !

GlobaaliKriisi

USA:n talous romahtaa viimeistään ensivuonna koska eivät saa takuita ja lainoja maksettu !
Pitäsikö USA:lla olla lainoistaan vakuudet kuten Kreikalla ja muissa maissa on !

Maata, ja tehtaita ja valtionlaitoksi jne...

ps.myös EU:n talous romahtaa ja tulee 666 mikrosiru järjestelmä, tämän järjestelmän esimakua on etäluettavat maksukorit joista vimeviikolla uutisoitiin !!!

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raakkuna1

      Kun USA joutuu kokemaan suurimman talouskatastrofin sitten koskaan, niin silloin myös Kiina on omalta osaltaan suurissa vaikeuksissa. Ja USA,n kautta annetaan koko maailmalle toimintaohjeita, ja rakennamme uuden maailmanjärjestyksen mukaisen globaalin hallintamallin.

      Tuo mainitsemasi 666 mikrosiru järjestelmä on mielikuvitusta, vaikka sellaiseksi ollaan mielletty tämänajan luottokorttijärjestelmät, ja kaikki toiminnot joilla on ylläpidetty nykyistä maailmanhallintoa, joka todellakin toimii antikristuksen vallan alaisuudessa.

    • No ei kai...

      sitä rahaa joka paikkaan riitä?
      Mikä helvetin järki lapioida rahaa edes muihin euroopan maihin?
      Maksakoot pellet itse velkansa, et sinä tai minäkään lainoja
      anteeksi saa, edes opintolainoja.

    • Ymmärtävä Eläkeläi

      Niin se vain on aina ollut etteä se pelaa jolla on rahat ja köyhät kyykkii. Kiina on rohmunnut suurten talousmaiden rahat ja ostaa mitä haluaa ja maksaa mitä haluaa. Se on sitä Kiinan globalisoitumista maailman valtaan, eli rahalla pääsee.
      Miettikää nyt, että Kiina on pussalla siinä kun muuta taloudet velkaantuvat. Rikkaat kauko-idän maat ostavat afriikan pellot ja tuottavat ruokaa sadoilla tuhansilla hehtaareilla ja taas köyhät maksaa.
      Entiset rikkaat maat taas pyrkivä paikkaamaan talouksia karsimalla kustannuksia ja nostamalla veroja, tkaavat toisiaan, kiinalaiset hymyilevät sisäänpäin ja tietysti myyvät halvalla tavaraa että "raharikkaat" keinottelijat pärjäävät. Tietysti nuo kansainväliset toimijat keräävät sitten rahaa tässä välissä ja kiertävät omat veronsa, esimerkkinä joku Ikea, siinä meille mallia.

      Mutta sanotaan "puhu pukille" ei kukaan kuitenkaan mitään ymmärrä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe