http://www.iltalehti.fi/ruoka/2011071514062544_ru.shtml
aikoinaan voimariini ei saanut olla voimariini, koska siinä oli voi-sana. nyt ingmariini ei saa olla ingmariini, kun se kuulostaa liikaa oivariinilta, joka ei saanut olla voimariini.
jotenkin tuntuu, että tuolla valtion suojatyöpaikoissa on vähän liikaa virkaloisia, joilla ei ole mitään järkevää tekemistä.
miksi muuten voikukka saa pitää nimensä? eihän sekään sisällä pelkkää voita. itse asiassa ei hitustakaan.
eikö joku virkaloinen voisi puuttua tähän kaameaan epäkohtaan?
ingmariini kiellettiin
17
224
Vastaukset
- Ent. vewonmaksaja
Varmaan tuonkin "lausunnon" tekemiseen meni monta vuotta joltakin koks-kesk-sdp a-teamilta?
Ja se lausunto varmaan maksoi meille vewonmaksajille monta sataatuhatta € taas...
Saapa nähdä milloin tää pelleily loppuu? - me-262
Kyllähän näitäkin kuulostamisjuttuja jokin instanssi kokopäiväisesti täydellä antaumuksella tutkii ja varmaan ylitöinä paraikaa tekemällä johtopäätöksiä "toivottuun suuntaan"...
Ja mariinihan voidaan yhdistää jenkkien merijalkaväkeen eli oikeusjuttu jenkkilästä odottaa aivan kulman takana, hö... - Terveellistä
Älä syö hydrattuja rasvoja (=margariineja) - vain voita ja öljyjä.
- tussuf
totta ja öljyissäkin on eroja. rypsiöljystä saa loistavaa polttoainetta, mutta ei ihmisravintoa. oliiviöljy taas kelpaa ravinnoksi.
- lussuf
tussuf kirjoitti:
totta ja öljyissäkin on eroja. rypsiöljystä saa loistavaa polttoainetta, mutta ei ihmisravintoa. oliiviöljy taas kelpaa ravinnoksi.
Rypsiöljy on parempaa rasvahappokoostumukseltaan kuin oliiviöljy. Voita ei kannata käyttää. Se sopii korkeintaan sioille syötettäväksi. Niiden ei muutenkaan tarvi elää kauaa, jos ovat lihasikoja.
- jswdkgjdkasg
lussuf kirjoitti:
Rypsiöljy on parempaa rasvahappokoostumukseltaan kuin oliiviöljy. Voita ei kannata käyttää. Se sopii korkeintaan sioille syötettäväksi. Niiden ei muutenkaan tarvi elää kauaa, jos ovat lihasikoja.
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=99
margariinin yleistyminen räjäytti diabeteksen käsiin. - puh huijaa
jswdkgjdkasg kirjoitti:
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=99
margariinin yleistyminen räjäytti diabeteksen käsiin.Jos Heikkilä noin väittää, niin kovin on yksioikoinen johtopäätös. Jos hän olisi kuolemansyyntutkija, hän varmaankin väittäisi ihan pokkana, että hukkumiskuolemat johtuvat jäätelön syömisestä, koska kesällä jäätelön kulutus on huipussaan, samoin hukkumiskuolemat.
- adgvsfcv
puh huijaa kirjoitti:
Jos Heikkilä noin väittää, niin kovin on yksioikoinen johtopäätös. Jos hän olisi kuolemansyyntutkija, hän varmaankin väittäisi ihan pokkana, että hukkumiskuolemat johtuvat jäätelön syömisestä, koska kesällä jäätelön kulutus on huipussaan, samoin hukkumiskuolemat.
aika monessa asiassapa tuo on oikeassa ollut. ravintoasioiden lisäksi mm. possurokotteessa.
- ytyhfhdfhfghf
Niin kukas sen asian oli pannut vireille? Ettei vain olisi ollut oivariini-nimen omistaja?
No, ei se mitään. Virkamiehistä: Teepä kantelu jostain terveydenhuollon henkilöstä, tämän käyttäytymisestä ja valheista, no, mitäs kun kanteluun lopulta tulee päätös niin ihan kun mennään sitten uteliaisuudesta katsomaan päätöksen allekirjoittajan tietoja, niin Julkiterhikki kertoo syntymävuodeksi 1939 (siis yli 70-vuotias!!!!!), sitten pistetään nimi googleen, no, sieltä sitä vasta paljastuukin eli tämä päättäjä on ollut samassa julkisessa organisaatiossa töissä josta on kanneltu, ilmeisesti sieltä joutunut eläkkeelle, mutta kun on pitänyt vielä jatkaa niin on sitten lähtenyt sinne kanteluita hoitavaan instanssiin, no, eli siis tekee entisten kollegoidensa asioista (tai joo, nyt se on jo eläkkeellä!) päätöksiä (arvaa kyllä millaisia), sitten se tyyppi googlen mukaan istuu vielä paikallisen keskussairaalan hallintoelimissä (eli on sitten varmaan tehnyt tätäkin sairaalaa koskeviin kanteluihin päätöksiä), sitten se on ollut ja ehkä on vieläkin yksityislääkäriasemalla työssä ja siten osakkaana ilmeisesti, mitä vielä!!!! Joo, ai niin tämä on myös mielenkiintoista - kaiketi päätös (jonka päiväykset hieman epäselviä) oli tehty jo viime vuonna, mutta posti toi sen päätöksen tänä vuonna vasta kantelijalle itselleen ja - hahahaaaa - päätöspaperin päivämäärä (siis kirjeen päiväys - joka ei tietenkään sitten ole päätöksen tekopäivämäärä, sillä se on kuulemma tehty jo viime vuonna - sanoi eräs) viittaa siihen, että päätöstä yritettiin nyt sitten tänä vuonna lähettää ikää kuin syntymäpäivälahjaksi kun tuli tasavuosia täytettyä - mutta hahah, hiukan meni yli, eli ei ihan sattunut syntymäpäivään postin tulo!
Sellaista, mutta tässä nyt on sitäkin ollut, että se jonka tunnon päälle se kantelu kävi, kävi tuossa parkkipaikallakin puolisonsa kanssa katumaasturinsa leveät peräpäät näyttämässä - ilmeisesti tarkoitus näyttää kuinka hänellä on millä mällätä.
Itse kyllä vähän tässä rupesin miettimään, että taitaa kantelun kohteella olla aikaisempia merkintöjä, kun noin piti suurella prosessilla näyttää, että häntäpä ei kansalaiset kyykytä, se on hän kun kyykyttää koko ystäväpiirinsä kanssa kansalaista. Ja suoranaisia valeita sitten vielä nämä virkamiehet syytävät ja pistävät nimensä vielä paperiin alle!
Juu, ja sitä vaan, että minkähän takia sitä päätöstä ei lähetetty viime vuonna - mahtaa olla joku umpihyvin keksitty syy!
Sellaista niistä virkamiehistä!- dasdsadasdasd
valheita, valheita, valheita kirkkain silmin ja vielä sitten ollaan olevinaan "terveydenhuollon ammattilaisia" joita suojellaan ja hyysätään joka suunnalta...
Vo luoja!!! - ingrid iini
Oj, oliko se päätöksen allekirjoittaja Ingmar Iini? Vai miten tää liittyy tähän?
- ghfghfghfghfgh
ingrid iini kirjoitti:
Oj, oliko se päätöksen allekirjoittaja Ingmar Iini? Vai miten tää liittyy tähän?
Siten, että virkamiehistä kun oli puhe! Ei muuten tietenkään. Mutta miten taas aloittaja on ymmärtänyt virkamiehet syyllisiksi siihen, että Ingmariini-nimeä ei voi käyttää, kun aloitteen on kuitenkin tehnyt Valio eikä virkamies!
Niin, että liittyi siihen virkamies-osioon vaan! Hyvä veli ja suhteet, kyllä sitä virkamies on se, jota on suojeltava, mutta kukas sitä suojelee kansalaista sellaista kansalaista vastaan, jolle vaan on annettu joku virkamiehen status. Niinhän se menee, että kansalaisella ei ole sananvaltaa mitä virkamies ylimielisyydessään ja kaikkea muuta kuin suuressa viisaudessaan tekee! "Se on mun kamu, antakaas se juttu sen käsiin, että se hoitaa sen jutun mun hyväksi!"
- Minä-,.
Joo,,, kussipäitä nämä Suomen virkamiehet ja lakimiehet. Sukunimi Virtanen pitää kieltää koska siitä saa assosiaation sukunimeen Koskinen. Etää tällä logiikalla on hyvä taivaltaa eteenpäin.
- raakkuna1
Joop. Ja nykyään maanviljelijää ei saa haukkua jyväjemmariksi, eikä poliisa jepariksi. Vaan kaikella on laatunsa mukainen nimitys, niin olkoon kunnianarvoisa konstaapeli sen mukainen.
- xxxmariini
Seuraavaksi Valio vaatii akvamariini-jalokiven nimen muuttamista joksikin toiseksi.
- .
Valio-nimi pitäisi kieltää.
Tuon puljun tuotteet eivät ole valioluokkaa lainkaan. - "Lihapullia"
sentään saa myydä lihapullina vaikka lihasta ei juuri ole tietoa. Voimariini - Oivariini oli sentään voin ja margariini sekoitus.
Tutkimattomat ovat herrojen tiet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1772398
Murhamies
31-vuotias Suomussalmella asuva mies epäiltynä murhasta, aikaisemmin kontolla pahoinpitelyjä. Ken lie kyseessä ja kuka u91921A miehelle :)
Oli mukava näkeminen taas eilen. Olisinpa tänäänkin nähnyt sut. Harmi ettei tunneta kunnolla. Ja etten voi saada su351776Cheek ei enää aio äänestää kokoomusta
"Erityisen pitkästi hän kirjoittaa Palestiinan tilanteesta ja purkaa turhautumistaan siitä, miten ”Suomen valtionjohto s2161762- 841545
Voikkaalla käynnissä iso poliisioperaatio
Poliiseja valkoisissa suojapuvuissa ja armeijan väkeä runsaasti paikalla , tyhjentävät omakotitalosta räjähteitä, aseit461477- 971430
Kansanedustajien palkkioihin roimat korotukset
Kansanedustajien palkkiot nousevat lokakuun alussa sadoilla euroilla, kertoo eduskunnan palkkiotoimikunta. Ensimmäisen1521280- 1181180
Joko sä olet aivan totaalisen rakastunut
Tai sitten sulla on joku hätänä. Kaikkeni lähestulkoon yrittänyt että perääntyisit mutta ei 😄751119