Perintätoimistosta sanottiin että merkintä ei vaikuta kuin siihen että en saa pikalainoja tai kulutusluottoja niin kauan kuin merkintä on eli 2v rekisterissä.
Ja lisäksi kerrottiin että ei vaikuta pankkilainojen myöntämiseen millään tavalla??
Onko näin että tämä merkintä ei vaikuta muuhun esim. puhelinliittymän saantiin??
Kulutusluotto maksuhäiriömerkintä
10
467
Vastaukset
- 6+20
millainen merkintä sulla sit on? tullut kaiketi kun otit vipin jota et maksanut ja sitten se meni perintään ja et tehnyt suunnitelmaa siitä / et noudattanut tehtyä suunnitelmaa ja sitten meni luotot?
luotothan ei mene jos tekee maksusuunnitelman velasta? Tosin suunnitelma täytyy tehdä ennen kuin vipin laskun alkuperäisestä eräpäivästä on alle 60 vrk. - ??!!
Juuri nuin minulle kävi kuin kirjoitit että en noudattanut maksusuunitelmaa ja Suomen asiakastieto rekisteristä tuli kirje jossa luki että minulla on: kulutusluoton maksuhäiriömerkintä 2v säilyy rekisterissä
- Kyllä vaikuttaa
Pikkaisen on perintätoimiston henkilö "kaunistellut" merkinnän vaikutuksia.
Tässä vähän listaa vaikutuksista:
Mitään lainaa et saa. Et siis myöskään pankeista. Tai ainakin sen saaminen on äärimmäisen vaikeaa.
- Et saa luottokorttia.
-Velaksi et voi ostaa mitään.
-Vuokra-asunnon saanti on erittäin hankalaa.
- Vakuutuksia et saa, tai ainakin joudut maksamaan vuoden maksut etukäteen.
Linkissä lisää:
http://www.kuluttajaliitto.fi/index.phtml?s=660 - 17+15
Luottohäiriöisiä ihmisiä on suomi pullollaan. Mikäli on mennyt luotot esim. pikavipin takia, ei se tule estämään vuokra-asunnon saantia. Vuokra-asunnon saa, tosin aluksi voi olla määräaikainen sopimus ja sitä rataa, mutta tärkeintähän vuokranantajille on se, ettei merkintä ole syntynyt vanhasta vuokravelsta.
Toki sellainen tuskin saa asuntoa, joilla merkintöjä on laidasta laitaan ja monta sivua.
Älä siis huoli, jos sinulla se yksi merkintä on. Älä päästä luottoihin enää muuta. Kaksi vuotta on lyhyt aika.
Ja vakuutuksiakin sitten nykyään saa vaikka luotot menneet. Siihenkin vaikuttaa mistä merkinnät tulleet.
Ennen tuskin sai asuntoa tai vakuutusta, mutta koska tosiaan suomi täynnä häiriömerkinnän omaamia ihmisiä, täytyy eri firmojenkin joustaa. - Höpötät..
"koska tosiaan suomi täynnä häiriömerkinnän omaamia ihmisiä, täytyy eri firmojenkin joustaa."
Miksi täytyisi?
Kyllä Suomessa on suuri enemmistö ihmisiä, joilla EI OLE merkitöjä.
Ja jos vuokra-asuntoa hakee kaksi henkilöä, joilla toisella on merkintä, ja toisella ei, niin kumman luulet asunnon saavan?
Ja vakuutusta ei todellakaan saa muuta kuin maksamalla etukäteen.
Joten älä sinäkään siloittele asioita. - KimmoDog
itse olen ottanut pika vippejä, ja kävin pankista pyytämässä luottokorttia, laskut olen ajallani maksanut, mutta silti pankki kieltäytyi antamasta luottokorttia. kysyin syytä, niin sain kuulla että luottokunta on antanut määräyksen ettei luottoa saa myöntää käyttäjille jotka ovat ottaneet puolen vuoden sisällä pikavippejä, vaikka ne laskut olisivatkin maksettu ajallaan eikä luottohäiriöämerkintöjä ole :S eli toisin sanoen, sillä et pelkästään otat pikavipin, saat 6kk:n karenssin luottokortin/pankkilainan saantiin
- Höpöjä puhut
No höpö höpö.
Luottokunta ei tuollaisia määräyksiä anna, ja mistä se pankki edes sinun vipeistäsi tietäisi.
Olet tainnut nähdä unta ;-) - 5+9
Höpöjä puhut kirjoitti:
No höpö höpö.
Luottokunta ei tuollaisia määräyksiä anna, ja mistä se pankki edes sinun vipeistäsi tietäisi.
Olet tainnut nähdä unta ;-)Pankki katsoo tilitapahtumia muutaman kuukauden ajalta, jos vippejä on maksettu samassa pankissa olevalta tililtä mistä hakee luottokorttia niin tulee aika helposti ilmi.
- Käytännössä pitäisi
lakata kahdeksi vuodeksi elämästä. Se on aika pitkä aika horrostaa.
Kiittäkää Kokoomusta Suomen nykytilasta.- SekoomusK
Monesta voi Kokoomusta kiittää, mutta että vielä ihmisten omasta tyhmyydestä? Kiittäisin kyllä ennemmin sossuja, joiden mielestä kaikki on yhteistä ja yksilöllä ei ole mitään vastuuta omasta elämästään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww821363EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81913
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706