Kreationismi ja kansantuote

Hyvin tunnettu fakta on, että uskonnollisuus korreloi keskimäärin pienemmän henkilökohtaisen tulotason kanssa, mutta näinä vakausjärjestelmien luvattuina aikoina on paikallaan muistaa myös se, miten kreationismi ja uskonnollisuus korreloivat kansantuotteen kanssa.

Kun kreationistien osuutta teollisuusmaiden väestöstä verrataan näiden maiden bruttokansantuotteeseen, on helppo havaita mielenkiintoinen ilmiö: mitä kreationistisempi maa (mitä suurempi osuus väestöstä on kreationisteja), sitä todennäköisemmin myös sen kansantuote riutuu.

USA on tuosta säännöstä ainoa poikkeus teollisuusmaiden joukossa ja senkin talous on vielä Eurooppaakin surkeammassa jamassa. Euroopassakin nimenomaan perinteisesti hyvin uskonnolliset maat Kreikka, Irlanti, Portugali, Espanja ja Italia riutuvat pahiten.

Tuossa hieman viihteellinen havainnollistus aiheesta, mutta taustalla ovat kuitenkin todelliset luvut - ja tuossakin esim. Kreikan tilanne näyttää paljon todellista paremmalta: http://www.calamitiesofnature.com/archive/?c=559

Kysymys ei tietenkään ole siitä, etteikö kreationistikin voisi osata tehdä bisnestä, vaan siitä, että uskonnollinen takapajuisuus ylipäätään hidastaa kehitystä ja kahlitsee yksilöiden mahdollisuuksia toteuttaa itseään. Ja siitä maksaa koko kansantalous.

Kreationisti syö pöydässäsi.

5

88

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V.Loco

      Olen töissä uskonnollista sotaa käyvässä maassa ja verorahojani siis käytetään jonninjoutavaan sapelinkalisteluun.Maksan palkkatulostani veroa noin puolet (riippuu laskentatavasta) Eli valitettavasti jonkun kreationistinkin elätän-nehän koettavat tehdä pesää joka paikkaan..

      • Niinpä, menestymisestä rangaistaan. Ja kyllähän sitä sekä rahanjakajia että -ottajia riittää täälläkin vaikkei Zorbas olisikaan konkurssissa.


    • Jahve Allah?

      Hyviä havaintoja.Lienee selvää,että maa,jossa kaikki kansalaiset kokevat olevansa yhteisön hyväksyttyjä jäseniä,tuottaa enemmän hyödykkeitä helpommin kuin sellainen maa,jonka hallinto käyttää merkittävän osan kapasiteetistaan mielikuvituskaverin miellyttämiseen.

      • Eikä vain hallinto vaan nimenomaan sen kansalaiset.

        Kun dogmeilla korvataan havainnot ja pyhillä kirjoituksilla oppikirjat, niin ei ihme, että ajan myötä talouskin viistää perseellään. Tuollaisen ihmisen maailmankuvan perusteella on helppo tehdä virhevalintoja.


    • V.Loco

      Kreatio-nisteillä ja muilla uskontohihhuleilla ei ole omaa osaamista-se puuttuu alalta kuin alalta osittain tai jopa lähes kokonaan.Tälläiset fundisvaltiot joutuvat ostamaan tekijät ulkomailta ja se maksaa.

      Rahaa kyllä tuhlataan käsittämättömiä summia typeriin sotiin..Kuulin taannoin että malmio jota puramme onkin vain vajaa 10 000v. vanha..Hoh-hoijaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe