Kreationismi ja kansantuote

Hyvin tunnettu fakta on, että uskonnollisuus korreloi keskimäärin pienemmän henkilökohtaisen tulotason kanssa, mutta näinä vakausjärjestelmien luvattuina aikoina on paikallaan muistaa myös se, miten kreationismi ja uskonnollisuus korreloivat kansantuotteen kanssa.

Kun kreationistien osuutta teollisuusmaiden väestöstä verrataan näiden maiden bruttokansantuotteeseen, on helppo havaita mielenkiintoinen ilmiö: mitä kreationistisempi maa (mitä suurempi osuus väestöstä on kreationisteja), sitä todennäköisemmin myös sen kansantuote riutuu.

USA on tuosta säännöstä ainoa poikkeus teollisuusmaiden joukossa ja senkin talous on vielä Eurooppaakin surkeammassa jamassa. Euroopassakin nimenomaan perinteisesti hyvin uskonnolliset maat Kreikka, Irlanti, Portugali, Espanja ja Italia riutuvat pahiten.

Tuossa hieman viihteellinen havainnollistus aiheesta, mutta taustalla ovat kuitenkin todelliset luvut - ja tuossakin esim. Kreikan tilanne näyttää paljon todellista paremmalta: http://www.calamitiesofnature.com/archive/?c=559

Kysymys ei tietenkään ole siitä, etteikö kreationistikin voisi osata tehdä bisnestä, vaan siitä, että uskonnollinen takapajuisuus ylipäätään hidastaa kehitystä ja kahlitsee yksilöiden mahdollisuuksia toteuttaa itseään. Ja siitä maksaa koko kansantalous.

Kreationisti syö pöydässäsi.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V.Loco

      Olen töissä uskonnollista sotaa käyvässä maassa ja verorahojani siis käytetään jonninjoutavaan sapelinkalisteluun.Maksan palkkatulostani veroa noin puolet (riippuu laskentatavasta) Eli valitettavasti jonkun kreationistinkin elätän-nehän koettavat tehdä pesää joka paikkaan..

      • Niinpä, menestymisestä rangaistaan. Ja kyllähän sitä sekä rahanjakajia että -ottajia riittää täälläkin vaikkei Zorbas olisikaan konkurssissa.


    • Jahve Allah?

      Hyviä havaintoja.Lienee selvää,että maa,jossa kaikki kansalaiset kokevat olevansa yhteisön hyväksyttyjä jäseniä,tuottaa enemmän hyödykkeitä helpommin kuin sellainen maa,jonka hallinto käyttää merkittävän osan kapasiteetistaan mielikuvituskaverin miellyttämiseen.

      • Eikä vain hallinto vaan nimenomaan sen kansalaiset.

        Kun dogmeilla korvataan havainnot ja pyhillä kirjoituksilla oppikirjat, niin ei ihme, että ajan myötä talouskin viistää perseellään. Tuollaisen ihmisen maailmankuvan perusteella on helppo tehdä virhevalintoja.


    • V.Loco

      Kreatio-nisteillä ja muilla uskontohihhuleilla ei ole omaa osaamista-se puuttuu alalta kuin alalta osittain tai jopa lähes kokonaan.Tälläiset fundisvaltiot joutuvat ostamaan tekijät ulkomailta ja se maksaa.

      Rahaa kyllä tuhlataan käsittämättömiä summia typeriin sotiin..Kuulin taannoin että malmio jota puramme onkin vain vajaa 10 000v. vanha..Hoh-hoijaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe