Yksi ainoa reitti

VeeHoo

Autoilija pysähtyi kysymään tietä eräälle kadulle.Ohjeet saatuaan hän kysyi:"Onko tämä paras mahdollinen reitti?" Neuvoja vastasi:"Se on ainoa reitti."

Pelastukseen johtaa yksi ainoa tie ja se on Kristus.Jeesus sanoi:"Ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani" (Joh.14:6)
Pietari julisti:"Sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmiselle annettu,jossa meidän pitäisi pelastuman"(Apt.4:12)

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reittejä on monta

      "Pelastukseen johtaa yksi ainoa tie ja se on Kristus."

      Ei pidä paikkansa. Raamattu on satukirja.

    • 47 2010

      Miksi tuota ei kerrottu esim amerikan alkuperäiskansoille ennen kolumbusta? No taisivat elää väärään aikaan väärässä paikassa. Kaikilla ei käy yhtä hyvä tuuri.

    • rthhthrth

      ja se lohduttaa sinua paljon että on vain yksi reitti eikä esimerkiksi sataa reittiä?

      jumalan puolelta on vääryyttä ihmisiä kohtaan tehdä vain yksi reitti eli usko johonkin jeesukseen. mietipä koko ihmiskuntaa.

      elämän tarkoitus olisi muka syntyä tänne tahtomattaan ja pelastua kauheuksilta siten että uskoo jeesukseen..tuo ei oikein sovi minun maailmankuvaani että se olisi elämän tarkoitus.

      jos se olisi totta, olisi se vääryyttä jumalalta kaikkia kohtaan. jumala voisi halutessaan katsoa jokaisen ihmisen sydämeen ja omaatuntoon ja pelastaa kaikki jotka tekivät parhaansa ja näin antaa armon..tuo uskon vaatimus on täysin pelleyilyä, etenkin kun epäusko on hyvä ja terve ominaisuus. sinäkin pidät epäuskoa hyvänä asiana jos puhutaan toisista uskonnoista. epäuskon on perimmäistä totuuden janoa

      hyväuskoiset uskovat mitä tahansa joka lohduttaa heitä

      • Äly ohoi

        Erittäin asiallinen kirjoitus. Miten se että uskooko vai ei vaikuttaisi ihmisen kohtaloon? Ei siinä olisi mitään oikeudenmukaista tai rakkaudellista. Jos ihminen on hyvä toisille ja itselleen, miksi hän ei ansaitsisi mitään ja joku joka ei olisi edes puolia tämän toisen hyvyydestä ansaitsisi, kun sattuisi kuuluman johonkin tiettyyn uskontoon.

        Todellisuudesta irtaantunut on jos oikeasti ajattelee että vain tiettyyn uskontoon kuulumalla voi "pelastua". Kaikista muista teoista täysin riippumatta.


    • only Human

      Jumala näkee ihmisen sydämen.
      Ihminen ei.
      Jumala pystyy siksi "tuomitsemaan" oikeudenmukaisesti.
      Ihminen ei siihen pysty.

      ihminen ei ole Jumala , vaikka sellaista tahtoisi toisille esittääkin.

      • eoeoeoeoeo

        Jumala näkee trollin sydämen.
        S24 ylläpito ei.
        Häpeä, trolli, ja kadu syntejäsi (trollaamistasi).


    • Jahve pelastaa

      Jeesus-nimi-merkitys

      " Suomenkielinen nimi Jeesus tulee latinan sanasta Iēsus,
      joka perustuu kreikan sanaan Iēsoûs (kreik. Ἰησοῦς).

      Tämä puolestaan on transkriptio alkuperäisestä arameankielisestä nimestä, Jēšūa‘ (ישוע),
      joka taas on kehittynyt Vanhan testamentin hepreankielisestä muodosta Jehōšūa‘ (יהושע).
      Nimen alkuperäinen merkitys on ”Jahve pelastaa”."
      wikipedia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe