varastointi kunniaan

hamsteriämmä

yks ja toinen parkuu, ettei kaapissa ole kuin pottu ja valo. Miksi ette varatoi rahakkainan aikoina ja tilaisuuden tullen. Osta tarjouksista isompiakin eria. Oma varatoni: 200 litran pakastin puolillaan, alkaa töyttyä marjoista joita tulee riittämään seuraavaan satokauteen asti, ynnä leipää, jauhelihaa, pizzoja, pullaa, jauhelihaa koiralle (30kg). Kuivakaapissa on 10kg erilaisia jauhoja, saman verran sokeria, pari suolapakettia, mausteita seitsemää sorttia, maitojauhetta, näkkileipää, korppuja... jos ei tahtoisi tuoretta maitoa, ei kaupan ovea tarvitsisi kuukauteen avata. Varastoelämän niksi on siinä, että käyttää aina vanhinta pois ja ostaa tuoeretta takariviin tilalle.

2

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opettele kirjoittama

      Onpa typerää! Koskaan ei voi syödä tuoretta kun ne pannaan takariviin. Nyt ei ole mikään sota-aika. Kaupasta saa vaikka yöllä ruokaa jos tarvii. Miksi tuhlata sähköä johonkin pakastamiseen? Ei mitään järkeä.

      • ToinenHamsteri

        Heh.. no eipä ne jauhot tai säilykkeet ym sen tuoreemmalta maistu, vaikka sinne kaapin perukoille laittaski ja ottas eestä sit "vanhempaa". Tuolleen vaan pitää huolen, ettei vahingossakaan mikään ehdi vanhenemaan. ;)

        Jotkut joutuu miettimään taloudellisesti ja silleen kyl säästää PALJON halutessaan, kun vähä viitsii ajatella pidemmälle ja nähdä vaivaa. -> voi sitten hyvällä omallatunnolla todeta, ettei ihan helpolla tartte valittaa ettei kaapeista mtn löydy syötävää, vaik tilillä olis hurjat 4e!

        Suosittelen.. ei itketä sillon, kun odottelee esim. KELAn päätöstä pari kk :) Kerrasta viisastuneena..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe