yks ja toinen parkuu, ettei kaapissa ole kuin pottu ja valo. Miksi ette varatoi rahakkainan aikoina ja tilaisuuden tullen. Osta tarjouksista isompiakin eria. Oma varatoni: 200 litran pakastin puolillaan, alkaa töyttyä marjoista joita tulee riittämään seuraavaan satokauteen asti, ynnä leipää, jauhelihaa, pizzoja, pullaa, jauhelihaa koiralle (30kg). Kuivakaapissa on 10kg erilaisia jauhoja, saman verran sokeria, pari suolapakettia, mausteita seitsemää sorttia, maitojauhetta, näkkileipää, korppuja... jos ei tahtoisi tuoretta maitoa, ei kaupan ovea tarvitsisi kuukauteen avata. Varastoelämän niksi on siinä, että käyttää aina vanhinta pois ja ostaa tuoeretta takariviin tilalle.
varastointi kunniaan
hamsteriämmä
258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onpa typerää! Koskaan ei voi syödä tuoretta kun ne pannaan takariviin. Nyt ei ole mikään sota-aika. Kaupasta saa vaikka yöllä ruokaa jos tarvii. Miksi tuhlata sähköä johonkin pakastamiseen? Ei mitään järkeä.
Heh.. no eipä ne jauhot tai säilykkeet ym sen tuoreemmalta maistu, vaikka sinne kaapin perukoille laittaski ja ottas eestä sit "vanhempaa". Tuolleen vaan pitää huolen, ettei vahingossakaan mikään ehdi vanhenemaan. ;)
Jotkut joutuu miettimään taloudellisesti ja silleen kyl säästää PALJON halutessaan, kun vähä viitsii ajatella pidemmälle ja nähdä vaivaa. -> voi sitten hyvällä omallatunnolla todeta, ettei ihan helpolla tartte valittaa ettei kaapeista mtn löydy syötävää, vaik tilillä olis hurjat 4e!
Suosittelen.. ei itketä sillon, kun odottelee esim. KELAn päätöstä pari kk :) Kerrasta viisastuneena..