Ryhtykää kuvatailijoiksi!

Asttari

Kokekaa alan kaikenlaisia agsteja ja ongelmia! Käykää vaikka leipäjonossa ja hakekaa toimeentulotukea, mutta eihän taiteilijan sovi jäädä työttömäksi, jos toimeentulotuki aurttaa pula aikojen yli.
Impressionisteilta vei 30 vuotta voittoon eli, kun alkoivat kelvata maalaukset hyvin! Hyvällä koulutuksella voi varmasti saavuttaa menestys lyhyessä ajassa. Ja jotkut itseoppineetkin ovat menestyneet alalla! Ja taide harrastuksena on sivistävää, kun säilyttää hyvät tavat!

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Artcom

      Ryhtykää kuvataiteilijoiksi!
      Ei ihmisten kutsumusta saa tuomita! Tuskin voi kuvataiteen alalle ryhtyä, jos ei ole kutsumusta!
      Valitettavasti kaikenlaiset väärät ihmiset valloittavat kuvataiteen alaa! Olisi niissä taidepoliisilla paljon tutkittavaa!

    • Erään kuvataiteilijan sisko sanoi haastattelussa, ettei veljen ammattiin ohjautuminen ollut valintakysymys, vaan kohtalo. Muu ammatti ei siis tullut kysymykseenkään. Kuulostaa vahvalta lähtökohdalta.

      • Aika huisi....

        ...juttu! Mitenhän meidän "ajautuminen" ja "ohjautuminen" tähän harrastukseemme sitten olisi selitettävissä tinat? :)
        Itse olen lähtenyt mukaan ihan vaan harrastuspohjalta ja oman kansakoulun opettajani kehoituksesta. Toki noista kehoituksista on jo 48 vuotta. Jouduin jäämään ennenaikaiselle eläkkeelle ja nyt sitten menee lujaa "tuolla rintamalla"....ainakin omasta mielestäni. Kunhan vaan rohkenisin pitää sen ensimmäisen näyttelyni. :)


    • Niinpä, jokin tarve tuottaa itse jotakin näkyvää ilmeisesti ajaa harrastamaan masokistisesti kuvantekoa. Olen harrastanut sitä aina, jo lapsena ja sain päähäntaputuksia, mutta ns. ruuhkavuosina se jäi taka-alalle. Minäkin siis aloin maalata vasta paljon myöhemmin.

      Ikinä en tule luulemaan itseäni mitenkään ihmeelliseksi, mutta jos edes pikkuisen kehittyisi tehdessään, kun kerran haluaa tehdä ja kehittyä siinä. Nälkäkuolema olisi takuulla ollut kohtaloni, jos olisin yrittänyt leipäni saada kuvia tuottamalla! :)

      Harrastusystävien yksityisnäyttelyissä olen käynyt, mutta omasta näyttelystä en itse ole edes unelmoinut koskaan, harrastuksen mukana tuomat yhteisnäyttelyt riittävät minulle oikein hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      79
      2598
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      51
      2570
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2523
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2433
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      39
      1947
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1779
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1287
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      12
      1283
    9. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      8
      1069
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1065
    Aihe