4 vuoden tauon jälkeen venäjän maalle tankkaamaan, onko käviöitä paikalla minkalaisia jonoja nykysi vaalimaalla?
onko minkalaisia muutoksia tullu paitsi vihree kortti nykysi käytössä
Vaalimaalta venäjälle tankkaamaan
23
1950
Vastaukset
- Vihreenuttunen
Vihreetä korttia ei nykyisin tullissa kysytä. Mutta hyvä olla mukana, jos militsea/ politsea kysyy. Migraatiolappu pitää täyttää: Viisuminumeroksi laitetaan viisumin punainen numerosarja. Ja matkan tarkoitus kohtaan laitetaan määränpään nimi.
Nyt on uudet auton tulliselvityspaperit ja ne voi täyttää tietokoneella ja tulostaa, paitsi allekirjoitus kuivamustekynällä.
Uusi kaavake:
http://www.saimaanseutu.info/images/stories/rus_decl.pdf
Tarviit ilmaisen Adobe Reader-ohjelman tai vastaavan kaavakkeen täyttämiseen ja tulostamiseen. (Voi täyttää myös käsin). - (.)(.)
Kaavake pitää tulostaa kaksipuoliseksi joko A4 tai A5-kokoon.
Tuossa tulostusohje Adobe Readerille A5-kokoon
http://www.saimaanseutu.info/index.php?option=com_content&view=article&id=237&Itemid=128&lang=fi
Jos sinulla on muuta tullattavaa, kuin auto, niin tarvitset 4-sivuisen lomakkeen:
http://www.lampoidea.com/selvitys/customs_declaration7.pdf - raja vesi
Ei ole isoja jonoja.
- sinne vaan
aamupäivisin ei jonoja... kerjääminen on ainakin rajan tuntumassa vähentynyt mitä viitisen vuotta sitten, bensa litra 75 senttii varmaa se ainakin kallistunu mitä ennen maksoi.... mukavaa itä matkailua sinne:)
- thanks.........
Täälläkin kaivataan vinkkejä, viisumi hakemus sisällä,Torfjanovka kaupat huoltamot missä halvinta? missä rahat kannattaa vaihtaaa?
- matka vie
Kiitos valtavasti vastauksista mut mikä on Migraatiolappu?
oletan että tarvian passsin viisuminen,rekisteriotteen, 2 tulliselvitystä. tarviinko vielä muuta?- Mikreenikortti
Migraatiokortti on maahantulokortti. Se pitää täyttää, vaikka vaan pistäytyy tankilla.
- <<>>
Mikreenikortti kirjoitti:
Migraatiokortti on maahantulokortti. Se pitää täyttää, vaikka vaan pistäytyy tankilla.
Nykyinen maahantulokortti on tuon näköinen:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Migration_card_1.jpg
Nykyisin laitetaan kohtaan:
"Name of Host person, or company, locality" sen paikkakunnan nimi, minne menet. esim. Viipuri tai Svetogorsk.
Ja "Visa number" on se punainen numerosarja viisumissasi. - Joo joo
<<>> kirjoitti:
Nykyinen maahantulokortti on tuon näköinen:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Migration_card_1.jpg
Nykyisin laitetaan kohtaan:
"Name of Host person, or company, locality" sen paikkakunnan nimi, minne menet. esim. Viipuri tai Svetogorsk.
Ja "Visa number" on se punainen numerosarja viisumissasi.Kyllähän tuossa kysytään kutsujaa, oli se sitten yksityishenkilö tai yritys ja sen asuinpaikkaa. Lauantaina ainakin itsellä kelpasi pelkkä kutsuvan yrityksen nimi Torfjanovkan passintarkastuksessa.
- joopa joo..
Joo joo kirjoitti:
Kyllähän tuossa kysytään kutsujaa, oli se sitten yksityishenkilö tai yritys ja sen asuinpaikkaa. Lauantaina ainakin itsellä kelpasi pelkkä kutsuvan yrityksen nimi Torfjanovkan passintarkastuksessa.
Ainakin Svetossa vaaditaan määränpään nimi ja onhan tuo kelvannut Värtsilässäkin
- .
Joo joo kirjoitti:
Kyllähän tuossa kysytään kutsujaa, oli se sitten yksityishenkilö tai yritys ja sen asuinpaikkaa. Lauantaina ainakin itsellä kelpasi pelkkä kutsuvan yrityksen nimi Torfjanovkan passintarkastuksessa.
En ole laittanut ikinä maahantulokorttiin kutsujaa tai määränpäätä.Eikä kukaan ole sitä pyytänyt laittamaan.
- matkailu avasrtaa
maahantulokortista pitääkö se täyttää vain vaalimaalla vai onko käytössä kaikilla muilla raja asemilla, pitääkö maahantulokortti täyttää esim. imatralla ja nuijamaalla myös? ku en oo koskaan kuullu maahantulokortista? tulliselvitys paperin tiedän mut en maahantulokorttia.
- tarvii, tarvii..
Kyllä se kaikilla raja-asemilla pitää täyttää, vaikka olis vain tunnin Venäjällä. Paluumatkalla pitää palauttaa menomatkalla leimattu puolikas maahantulokortista passintarkastuspisteessä.
Joskus oli niin, ettei alle 3vrk:n matkalla sitä tarvinnut, mutta nykyään tarvitsee.
- reissuu.........
Mites ruplien vaihto kannattaa tehä Torfjanovkassa? vai kannattaako tullissa vaihtaa? onko kokemuksisa?
mikä on todellin jono tilanne? kannattaakoo varautua tuntien jonoihin, web cameran mukaan hyvin vähä jonoja mut mikä on totuus... - .
Miksi vaihtaa rahaa?Eurot käy rajalla, saattaa ottaa loppu summaan muutaman lisä sentin kun maksat euroissa.Eivät ole kyllä ikinä vaihtaneet rahaa ilmaiseksi.Viipurin veikoilla varmaan kannattaa vaihtaa.Kyllä, ehdottomasti pitää varautua tuntien jonoihin.Venäjän puolella ensin pääsee venäläiset jos paljon jonoa, sitten muut.Jos rajahovin risteyksestä alkaa jono, tuskin venäjälle vartissa pääset.Kesällä erityisesti ruuhkaa päivisin ja alku illasta.
- sssp
kannattaa se vaihtaa rahaa, ne muutamat lisäsentit tekee paljon vuodessa kun pari kertaa viikossa käy. Viipuripankki siinä Viipurin veikkojen pihalla ottaa 20 ruplaa vaihtopalkkiota.
Keskellä päivää tai jonkin verran puolen yön jälkeen kannattaa mennä jos ei halua jonotella.- turhaa ajoa sinne
Niistä paskasista ruplista saa hivin.Kaiken selvin myydä auto pois tai ostaa suomesta bensat, ei mene senttiäkään hukkaan...
- Järkeä kehiin!
turhaa ajoa sinne kirjoitti:
Niistä paskasista ruplista saa hivin.Kaiken selvin myydä auto pois tai ostaa suomesta bensat, ei mene senttiäkään hukkaan...
Niinpä tunnut saaneen, aivot pehmenee. Se kaveri, joka käski sun työntää ruplasi "pimeään paikkaan", ei varmaankaan tarkoittanut sitä kirjaimellisesti. Nyt sulla menee sentit hukkaan.
Ei normaalissa käytössä seteleistä mitään hiviä saa. - .
Eli sama olla vaihtamatta rahaa jos haisevien ruplien vaihtoon menee 20rpl.N.50cent.Eivät ota lisää noin paljoa euroissa maksettaessa.
- demmosta........
Kiitos viesteistä, onko tää viipurin pankki rahanvaihto piha lähellä tullia, oon vuosia sitten viimeeksi menny vaalimaalta yli muistelin että joku huoltoasema oli ainakin vasemalla puolella suomesta päin tultaessa?
- Omatuntosiko?
Kun menee paikalle varmasti huomaa tarvittavat liikkeet joita tarvitsee ja joita ei mahdollisesti tarvitse!
- sssp
oisko se Viipurin veikot - kauppa jotain 300m rajalta tien oikealla puolella. Siinä on ensin pari kauppaa, mm robin hood :) googlella löytyy veikkojen nettisivut.
- silllee....
Kiitos valtavasti taas vastauksista:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole482519Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742507Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732382Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.612175Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl321887Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1031739Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko231185Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71034Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi411015Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön56916