Kuussa käyvä ihminen!
Kiina on se valtio, josta tulee ensimmäinen oikea
9
602
Vastaukset
Saisivat käydä ja tuoda kuusalkkareille ihmeteltäväksi vaikka Apollo11:n miehistön sinne jättämän Hasselbladin! :D
- City-Kani
Voi kun sitä ei japanin HD kuukuvissa näkynyt, ei näkynyt mitään apololennoista.
Joten kuuvale on nyt päällä!
olisi pitänyt näkyä ja kuvia ei julkaistu netissä sill tarkuudella että olisi tullut iso haloo!
itse näin tarkan kuvan.- City-Kani
Ainoa mitä esitelään kuvissa oikealla tarkuudella onneuvostoliiton kuukulkija.
se näkyy ihan hyvin.
Selaa nettia jos et usko! - City-Kani
City-Kani kirjoitti:
Ainoa mitä esitelään kuvissa oikealla tarkuudella onneuvostoliiton kuukulkija.
se näkyy ihan hyvin.
Selaa nettia jos et usko!Älä uisko kuuvalheeseen. jos maapallolla ilmakehän lapi luetaan sanomalehti vakoilusatenliitillä!
niin että kuusta ei saataisi kunnonkuvia, ohan se ihan paskaa!
kuussa ei ole ilmakehää ja kirtoratakin on paljon matalampi.
hullu on joka uskoo !!! Kuu on kuvattu super tarkaan.
Usa, venäjä, kiina , japani. intia.
apollot vaan kateissa! - Astrodamus
City-Kani kirjoitti:
Älä uisko kuuvalheeseen. jos maapallolla ilmakehän lapi luetaan sanomalehti vakoilusatenliitillä!
niin että kuusta ei saataisi kunnonkuvia, ohan se ihan paskaa!
kuussa ei ole ilmakehää ja kirtoratakin on paljon matalampi.
hullu on joka uskoo !!! Kuu on kuvattu super tarkaan.
Usa, venäjä, kiina , japani. intia.
apollot vaan kateissa!"jos maapallolla ilmakehän lapi luetaan sanomalehti vakoilusatenliitillä!"
Vaan ei lueta. Tuo aikanaan TM:ssakin ollut kuva on otettu vakoilulentokoneesta paljon satelliittikorkeuskia alempaa. Tuollaiset disinformaatio uutiset kuuluivat sen ajan kylmään sotaan. Ei SELENE:n pääkameran kymmenen metrin resoluutiolla Kuun pinnasta mitään käynnin jälkiä näy, sen "HD" -kameroiden ollessa lähinnä yleisön viihdyttämiseksi lähettäessään upeita yleiskuvia sekä videoita maisemista.
LRO:lla oli paras resoluutio tähän mennessä ja se sai aika hyviä kuviakin laskeutumispaikoista.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:369234main_lroc_apollo11labeled_256x256.jpg
Jos ei kelpaa, ei voi mitään. Pitää sitten vaan odotella parempia...- Ryptoniitti
Astrodamus kirjoitti:
"jos maapallolla ilmakehän lapi luetaan sanomalehti vakoilusatenliitillä!"
Vaan ei lueta. Tuo aikanaan TM:ssakin ollut kuva on otettu vakoilulentokoneesta paljon satelliittikorkeuskia alempaa. Tuollaiset disinformaatio uutiset kuuluivat sen ajan kylmään sotaan.City-Kani lukee sarjakuvia.
- muistutetaan taas
VALOKUVAT, FILMIT JA VIDEOT
Kuulennoilla otettiin tuhansia tarkkoja valokuvia, kuvattiin satoja tunteja filmejä ja videoita, lähetettiin satoja tunteja suoria TV-lähetyksiä ja kartoitettiin Kuun pintaa kartoituskameroilla.
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/apollo/index.html
http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/
http://www.hq.nasa.gov/alsj/picture.html
http://www.hq.nasa.gov/alsj/alsj-video.html
Arizonan yliopistolla on käynnissä kolmivuotinen projekti, jossa kaikki kuulentojen alkuperäiset filmit skannataan nykyaikaisilla huipputarkoilla skannereilla:
http://apollo.sese.asu.edu/
380 KILOA KUUKIVIÄ JA NÄYTTEITÄ
Kuukivien väärentäminen olisi täysin mahdotonta. Niiden pinnalla näkyy miljardien vuosien mikrometeoriittipommituksen jäljet. Kuukivet eivät myöskään voi olla esimerkiksi Antarktikselta kerättyjä, koska niissä ei ole lainkaan vettä eikä niissä ole jälkiä Maan ilmakehän läpi syöksymisestä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_rock
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/
http://www.lpi.usra.edu/lunar/samples/
Kuukiviä on kenen tahansa nähtävissä lukuisissa museoissa ja näyttelyissä kautta maailman:
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/displays/displays.cfm
Kuunäytteitä voi tilata tutkittavaksi tuolta:
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/sampreq/
MITTAUSDATA
Kuulennoilla Kuuhun asennetuista mittalaitteista saatiin suunnaton määrä mittausdataa.
http://en.wikipedia.org/wiki/ALSEP
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/lunar/lunar_data/
LASERHEIJASTIMET
Ainakin nämä neljä yliopistoa ja tutkimuslaitosta käyttävät Apollo-lennoilla Kuuhun vietyjä laserheijastimia edelleen Kuun etäisyyden mittaamiseen:
Lunar and Planetary Institute, Houston Texas USA
http://www.lpi.usra.edu/lunar/missions/apollo/apollo_14/experiments/lrr/
Apache Point Observatory, New Mexico USA
http://www.apo.nmsu.edu/
APOLLO (the Apache Point Observatory Lunar Laser-ranging Operation)
http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/apollo.html
University of Texas McDonald Observatory, Texas USA
http://www.csr.utexas.edu/mlrs/
Station de Télémétrie Laser-Lune, Grasse Ranska
http://www.oca.eu/cerga/laser/laslune/llr.htm
Hyvä selitys lasermittausten tekniikasta:
http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/basics.html
Myytinmurtajien ohjelma aiheesta: Moon Myth BUSTED! Moon Laser!
http://www.youtube.com/watch?v=orvMZn8L1f0
Myös Neuvostoliiton Lunohod 1 -kuukulkijan laserheijastin toimii vielä:
http://www.avaruus.fi/uutiset/aurinkokuntaluotaimet/neuvostoliiton-kuukulkijaa-ammuttiin-laserilla-maapallolta-kasin.html
MUUTA
USA:n kilpailija Neuvostoliitto seurasi USA:n kuulentoja tarkasti. Neuvostoliiton oma miehittämätön ja kauko-ohjattu Luna 15 kiersi Kuuta samaan aikaan USA:n ensimmäisen miehitetyn kuulennon kanssa. Neuvostoliitto ei ole ikinä esittänyt pienintäkään vihjausta mistään huijauksesta. Neuvostoliiton omat miehittämättömät luotaimet ottivat Kuussa aivan samanlaisia valokuvia ja toivat muutaman sata grammaa aivan samanlaisia kuunäytteitä (Luna 16, 20 ja 24).
http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_15
http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_16
Neuvostoliiton kuukuvia:
http://www.mentallandscape.com/C_CatalogMoon.htm
Kuulentoja seurasivat monen muunkin maan tutkijat teleskoopeillaan:
http://en.wikipedia.org/wiki/Independent_evidence_for_Apollo_Moon_landings
Vuonna 1990 käyttöön otettu Hubble-teleskooppi ja myöhemmät kuuluotaimet ovat ottaneet Kuusta samanlaisia valokuvia kuin kuulennoilla otettiin Kuun kiertoradalta.
Suunnaton määrä lisätietoja kuulennoista, taustoja, tekniikkaa jne jne:
http://spaceflight.nasa.gov/history/apollo/index.html
http://www.hq.nasa.gov/alsj/frame.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Program
SOKERINA POHJALLA
Lunar Reconnaissance Orbiterin ottamia kuvia laskeutumispaikoista:
http://www.nasa.gov/mission_pages/apollo/revisited/index.html - Heil Jee
Mukava lukea, että palstalla on muitakin totalitäärisen järjestelmän ihailijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k1544015On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole412450Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742417Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732322Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.512092Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl221816Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma801643- 791576
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?721142Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?581101