kehonrakentajien kestävyys

stygat

kuinka monta bodaria tiedätte joilla olisi kova kestävyys fysiikka? et jos joku omistaa bodyn jos on lihas massaa, mut ee kovaa kuntoo, nii onks järkee, vai ei? ni et miss on ne bodarit, jotka jaksaa vetää 3000m cooperis, yms.

7

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelma on juuri siinä, että missä tahansa yksityislajissa superlahjakkaat joutuvat keskittymään (heidän kannattaa) erikoisalaansa ja laiminlyömään muita fysiikkansa ulottuvuuksia: maratoonarit ovat hinteliä, pikajuoksijat eivät jaksa juosta kunnon aikoja maratonilla, pyöräilijät eivät pärjää melonnassa, voimailijat eivät maratonilla ym.

      Kunnolliset moniottelut, jotka huomioisivat kattavasti kaikki ominaisuudet, maksimaalisesta voimatuotosta ultrakestävyyteen, notkeudesta supermotoriikkaan ja tasapainon hallintaan, niitä ei ole olemassakaan.

      Me tavalliset pulliaiset, joilla ei ole mitään liikunnallisia erityislahjoja, voimme ihan hyvin ja vielä fiksustikin harrastaa keskenään täysin ristiitaisia lajeja. Harrastin aikoinaan päälajeinani yhtä aikaa penkkipunnerrusta ja maratonjuoksua. Alitin samana vuonna (kai 1985) 3h maratonilla ja nostin 130kg penkissä. Ei siis mitään kummallisia tuloksia, suorastaan huonoja (alan erikoistyyppeihin verrattuna), mutta hakekaahan toinen joka on selvittänyt samana kalenterivuonna molemmat.

      Muuten, oletan, että kehonrakentajilla on kyllä kohtuullinen kestävyys lajin harjoitteluperiaatteista johtuen. Jotkut voimanostajat voivat olla selvästi huonommassa asemassa.

      Mutta lahjattomana kuntoilijana, treenatkaa kaikkea mikä on kivaa, se on terveellisintä ja pitää parhaiten urheiluvammat poissa. Tämän hetken lajeinani ovat pyöräily ja melonta. Täydentävät loistavasti toisiaan.

      • ...mies

        Hyvä kirjoitus!


      • ex-Yusa fani

        Ai sinäkin olet roinari. 130 kg penkistä ja maratooni samaan aikaan, jees


    • Itse en usko oikeastaan minkäänlaiseen lahjakkuuteen - on vain sitkeyttä jatkaa harjoittelua. Mutta muuten Yusa on oikeassa - aikaa ei ole rajattomasti, yhdessä lajissa etenemisen kannalta ei välttämättä ole hyödyllistä yrittää kaikkea. Fysikaalisella tasolla on mahdotonta treenata sekä voimaa että kestävyyttä optimaalisesti samaan aikaan.

    • "Fysikaalisella tasolla on mahdotonta treenata sekä voimaa että kestävyyttä optimaalisesti samaan aikaan. "

      Niin, "optimaalisesti" ei ole mahdolista, mutta menestyksellisesti aivan varmasti. Omasta kokemuksestani. Tavalliselle pulliaiselle se riittää loistavasti.

      Lahjakkuus ei ole uskonasia. katso ympärillesi. Toisille kasvaa lihakset lähes itsestään, toisille ihan vähän vain pitkän työn ja optimaalisen harjoittelun tuloksena. Sama koskee kestävyyttä, nopeutta, motoriikkaa ym. Tietysti sitkeydellä voi kompensoida osan lahjattomuudesta ja se on hyvin kunnioitettavaa.

      Minä en olisi millään harjoittelulla saanut 250kg penkissä ja alittanut 2:20 marathonilla. En yhdessä enkä erikseen.

      • Yusalle

        Missä kisoissa nostit tuon 130kg? Anna mä arvaan,et missään vaan se olikin perse ilmassa runkkupenkki!


    • GEEEEFV

      Tunnen 37 tollasta, saanko täsä pisteitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      32
      3503
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      23
      2279
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      79
      2218
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2081
    5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1474
    6. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1386
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      937
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    9. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      807
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      34
      780
    Aihe