Kasvatusmetodit uusiksi: "TURHA OSALLISTUA JOS EI HALUA VOITTAA"

Kehnoin tulos MM kisoissa kautta aikain. Ei pistesijoja - kaksi yhdeksättä sijaa tuliaisina, joista toinen "kansallislajissamme". Paljon on työtä varmasti tehty, paljon on panostettu rahaa menestykseen, mutta paljon (JÄRKYTTÄVÄSTI) on tekemistä, jotta Suomen yleisurheilu saataisiin säännöllisen menestyksen tilaan.

Suomella ei ole järjestelmää, joka kasvattaisi nuoria menestymään - ohjaisi nuoria yrittämään omassa vahvuuslajissaan niin paljon, että menestystä alkaa tulemaan. Koulumaailman kasvatusmetodi on nykypäivänä:

"TÄRKEINTÄ EI OLE VOITTO VAAN OSALLISTUMINEN"

Tämä mielikuva nuorten selkärangassa osaltaan varmasti aiheuttaa nykypäivän matalapaineen urheilun kovassa maailmassa. Ei erikoistuta johonkin vahvuuslajiin, vaan kokeillaan kaikkea mahdollista. Satunnaiset yksilöt nousevat valtavasta harmaasta massasta kansalliselle huipulle, mutta kansainvälisellä tasolla osallistuminen ei vaan yksinkertaisesti riitä. Tarvitaan asennetta:

"TURHA OSALLISTUA JOS EI HALUA VOITTAA"

Tätä asennetta yritän saada iskostumaan 7-vuotiaalle tyttärelleni, jolla oikeasti on jaloissa nopeuden ja koordinaation lahja. Ongelmana on saada tytön asenne muuttumaan koulumaailman kasvatusmetodeista urheilun vaativaan maailmaan.

"PAKOSTA KUKAAN EI TEE MITÄÄN - OMA HALU MENESTYÄ ON AINUT TIE VOITTOON"

Nämä asiat kun nykypäivän tuleville urheilulupauksille saisi iskostettua selkärankaan, niin mahdollisest jo vuonna 2021 Suomi voisi arvokisamitaleja jo saada.

1

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Humanisti666

      Kaikki siellä haluu voittaa, voitontahto on luonnollista. Mutta turha ala-astelaisia on kaikkia siihen muottiin laittaa. Suurimmalle osalle on ihan mahdotonta voittaa, joten pitäiskö kisat jättää väliin. Onpas puhetta.

      Sääliks käy sun tytärtä kun on tommonen pakottaja taustalla. Pää sillä sekasin menee sun opeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2478
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2457
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2362
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2112
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1857
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      82
      1681
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1123
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      985
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      55
      874
    Aihe