Nimimerkin "hauska oppi" esittämän ajattelutavan mukaan se, että ihminen, joka ei vielä ole tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen, lukee Raamattua tai menee hengelliseen kokoukseen ja kuulee siellä Jumalan sanaa, ne ovat syntiä. Eiväthän ne tapahtuneet uskosta koska eihän tuo ihminen ole vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen. Tällaista mieletöntä oppia seuraa nimimerkin "hauska oppi" tavalla väärin kohdan "sillä kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä" (ks. (Room. 14:23)) ymmärtämisestä.
Tuo "hauska oppi" ei ymmärrä, että Jumala voi vaikuttaa jo sellaiseen, joka ei ole vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen. Usein tällaiset asiat kuten, että joku ei-uskoontullut alkaa lukemaan Raamattua, voivat olla todella Jumalan vaikutusta. Ei mitään halveksittavaa niinkuin tuo "hauska oppi" mitä ilmeisemmin koettaa esittää ne sellaisina.
"Hauska oppi" ajattelutapa: Raamatun lukeminen on syntiä!
JEV238
1
116
Vastaukset
- hauska oppi
Voi pimeyttä!
JEV turvautuu halpamaiseen temppuun, eli valehteleuun, kun eväät
alkavat loppua!
Raamattu osoittaa:
"Jumala vaikuttaa tahtomista ja tekemistä", ilman, että siinä on vielä
kysymys henkilön omakohtaisesta uskosta!!!
Mitähän tuo JEV oikein sekoilee:
"Tuo "hauska oppi" ei ymmärrä, että Jumala voi vaikuttaa jo sellaiseen, joka ei ole vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen."
Nyt EI keskustelu siitä, mitä Jumala vaikuttaa, vaan uskosta ja kasteesta!!!
Onko sinulla menneet jo aiheet sekaisin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882108Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361766- 1801316
- 241784
- 67732
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711- 59708
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337502