Hevosen/ponin näykkiminen

HevosHarrastaja

Hei!
Tallilla, jossa käyn ratsastamassa on yksi hevonen joka näykkii..
Hevonen on tosi helppo ratsastaa, ja muutenkin mukava, mutta välillä näykkii..
Pelkään, kun se näykkii, ja en uskalla laittaa sille varusteita hyvin..
Omia kokemuksia?
Kertokaa millä saan pelon pois! :)

5

388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HevosHarrastaja

      Ei kukaan kommentoi? ;(

    • sälä

      Laita hepalle riimu heti kun menet karsinaan, ja kytke se riimunnarulla kiinni joko karsinaan tai käytävälle. Älä koskaan anna sille makupaloja suoraan kädestä. Jos kyseisellä tallilla ylipäänsä on lupa antaa makupaloja (leipää, porkkanoita, omenia), kannattaa ne laittaa suoraan ruokakuppiin. Makupaloilla saa hevosen opetettua helposti huonoille tavoille. Kannattaa myös kysäistä tallin henkilökunnalta lisäohjeita kuinka kyseisen hevosen kanssa tulisi toimia.

    • jepjepjoojooo

      näytät sille hepalle et sä et siedä näykkimistä. Mä aina hellästi läpsäsen ponia/hevosta turvalle jos se näykkäsee/yrittää näykkästä ja murahdan että ei.. Eipä oo ponit mua paljoo enää näykkiny, kun oon eleillä kertonu et mä olen se pomo enkä kattele näykkimisii :)

    • oönölkn

      Tärkeää on saada se hevonen ymmärtämään että näykkiminen ei ole hyväksyttävää. Kuten edellä sanottiin, kun hevonen edes kääntää päänsä kohti sinua aikeinaan purra, läppäise sitä turvalle. Ei liian kovaa, kevytkin kosketus saa hevosen vetäytymään.

    • Innis

      Hevosta ei saa koskaan lyödä päähän!
      Pyydä avuksi joku kokenut hevosen hoitaja, jonka tiedät varmasti pärjäävän äkäisemmänkin ponin tai hevosen kanssa. Seuraa muutenkin kokeneempien hoitajien työskentelyä. Toisinaan näykkivä, jopa potkiva hevonen on usein rento ja tyytyväinen kokeneen hevosimisen seurassa, koska he toimivat rauhassa, ovat rentoja ja itsevarmoja. Hevoset ovat mainioita ihmistuntijoita, ja näkevät ihmisestä heti, saako pieni hampaiden esittely ihmisen perääntymään, jolloin saa taas hetken olla omassa rauhassa.
      Pelko häviää kokemuksen ja ajan kanssa. On tärkeää, että saa harjoitella hoitamista ensin kiltin ja kärvisällisen hevosen kanssa. Kun oppii, ja saa lisää itsevarmuutta, on toisinaan äksymmänkin hevosen hoitaminen helpompaa. Harjaa, taluta, satuloi, ja touhua hevosten kanssa aina kun vain sinulle tarjoutuu mahdollisuus, niin saat lisää kokemusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      47
      2498
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2477
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      57
      2145
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1143
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe