Uhri tai marttyyri

Kun ihminen kieltää itseään, hän syyttää yleensä tästä muita, kokee olevansa toisten ilkeyden uhri tai marttyyri. Ulkoinen ympäristömme ei ole koskaan täysin tasapainoinen ja terve. Kysymys on siitä miten otamme vastaan ja käsittelemme vaikeuksia, tuskallisia kokemuksia ja epäoikeudenmukaisuuksia. Miten suhtaudumme näihin stressitekijöihin, onko suhtautumistapamme rakentava vai tuhoava.

Uhriasenteella ja sillä, että on uhri, on olennainen ero. Ihminen voi olla epäoikeudenmukaisuuden uhri, mutta pyrkiä korjaamaan asioita ja sopeutumaan ilman katkeruutta siihen, mihin ei voi vaikuttaa.

Uhriasenteessa ihminen tekee itsensä huomaamattaan passiiviseksi ja toivottomaksi, kiinnittyy kielteiseen, järki, havaintokyky ja luovuus eivät toimi. Hän ei näe mahdollisuuksiaan ja vaihtoehtojaan, sulkee itsensä eikä näe ulospääsyä.

Tietoisuuden salliminen uhriasenteesta ja sen vahingollisuudesta on edellytys siitä vapautumiselle. Uhriasenteeseen kuuluu emotionaalisina oireina syyllistävyys, masentuneisuus, välinpitämättömyys, vainoharhaisuus ja itsesääli. Tämä on lähellä marttyyriutta: ”Minä olen hyvä ihminen, mutta nuo toiset ovat niin pahoja, että minun tulee uhrautua, jotta rauha säilyisi.” Marttyyri helposti provosoi muita aggressioon.

Eräs henkilö pelkäsi muiden käyttävän häntä hyväkseen: ”Ystäväni sanoi minulle, että olen kuin enkeli, aina palvelemassa toisia. Se aiheutti minulle uhritunteen, marttyyriuden tyydytyksen. Mutta sitten tuli paha olo.” Paha olo on hyvä oire, se kertoo, että tiedostaa vääryyttä, mitä tekee elämälleen, vaikka samalla torjuukin tietoisuutta siitä.

9

896

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinde vm-82

      Mua ärsyttää olla enkeli ja liikkua enkelin äänin. Mua ärsyttää tavata mm. ihmisiä "alaisuudessa" ja hommata esim. kuolemantuomiota tuttavalleen. Ei ole yhtään kiva maailmanalku. Ikinä ei ole tarvinnut olla ponimiehen kanssa missään alaisuudessa. Se on kuin vedenpinta tai hengitettävä happi. Miksi riistää niitä muilta?

      "Meditaatio ei ole kenenkään yksityisomaisuutta. Se on osa sinua, osa olemustasi.
      Meditaatio on olemista ja meidän tulee vain miettiä, miten osaisitte olla tekemättä mitään. Tekemällä jotakin ihminen haluaa pysyä itsensä ulkopuolella - se on tekosyy pysyä oman olemuksensa ulkopuolella. Ihminen on ymmärtämätön ja sokea, ja sellaisena hän haluaa pysyäkin, sillä sisäänpäin kääntyessään hän kohtaa täydellisen sekasorron. Ja se onkin totta: ihminen on luonut sisälleen kaaoksen. En tiedä mitään, mikä vaatisi suurempaa rohkeutta kuin meditaatio."

      Se on kuin robotti: se toimii tehokkaasti, mutta sitä ei kannata kuunnella liikaa, koska silloin kadotat sisäisen viisautesi.
      - En mä tiedä, voin mä pitääkin siitä Sanansaattaja-lehdestä.
      - Mä itken tässä kohtaa jo. Sen sijaan tämä lääke ei itke lainkaan.

      Uhraamisasenne ja Keskustelupalsta: Onko prostituutio väärin?
      Vastine: Ei huoria ole edes olemassa
      " Gurdijieff on kertonut: ' Kun isäni kuoli, olin vasta yhdeksänvuotias. Hän kutsui minut vuoteensa viereen ja kuiskasi: ' Poikani, en jätä sinulle juurikaan mitään maallista, mutta kerron sinulle jotakin, mitä oma isäni kertoi minulle kuolinvuoteellaan. Siitä on ollut minulle valtavasti apua; se on osoittanut todella arvokkaaksi. Olet vielä aika pieni, etkä ehkä ymmärrä kaikkea mitä sanon. Paina kuitenkin mieleesi, mitä kerron sinulle - jonain päivänä ymmärrät asia. Siinä piilee suuri viisaus" Jonain päivänä siis ymmärrät, että olit keskustellut uhraamisvietissä hopeisen diplomin puuttumisesta. Sinuilla ei ollut "sellaista" syntymälahjaa. Niitä ei saa yrittää koskaa osoitellen lahjoittaa, kysellä tai omistaa.


      Toimintamme edelleen laajentuessa haemme moniammatillisiin ryhmiimme psykologia. Tällainen hakupaikka löytyi Kuntoutus Kankaanpää, joka haki työntekijää www.oikotie.fi. Työntekijä ei kertonut, että hänellä oli jo joka alalle koulutus. Sellaista on florismi. Mitä hauskaa tässä lauseessa on? Ei mitään, koulutus ei vain tue suisaidaalisuutta ja Sir Arthur ja pyöreän pöydän ritarit-myyttiä. Normaalisti ei ole marttyyrihäiriötä, vaan Anna mannaa taivaasta-myytti.

    • Anja Niemelä

      ENKELEISTÄ JA IHMISISTÄ

      Enkelit eivät asu tässä maailmassa ja niin on hyvä.
      Ihminen ei ole hyvä, mutta on hyvä tietää olevansa
      vain ihminen vaikka toimisikin toisinaan epäitsekkäästi.
      Se suojelee myös uhriasenteelta.

      • Kiitos Anja jälleen viisaista ajatuksistasi!
        -


    • http://www.studio55.fi/

      Antti Heikkilä puhuu psykoanalyysin puolesta

      Älä ole koskaan uhri. Jos joudut uhrin asemaan, jäät kierteeseen.
      Ollaan enemmänkin voittajia ja selviytyjiä
      -

      • Kiitos ymmärtäväisestä vastaanotosta!

        Kirjoitan Integraalisen psykoanalyyysin materiaalin pohjalta.
        Tämän psykoanalyysi suuntautuu sekä yksilöön että yhteiskuntaan, siksi kirjoitan täällä. Se sisältää myös henkisyyden. Perustaja brasilialainen psykoanalyytikko, filosofi ja sosiologi Norberto Keppe.


      • Lette kirjoitti:

        Kiitos ymmärtäväisestä vastaanotosta!

        Kirjoitan Integraalisen psykoanalyyysin materiaalin pohjalta.
        Tämän psykoanalyysi suuntautuu sekä yksilöön että yhteiskuntaan, siksi kirjoitan täällä. Se sisältää myös henkisyyden. Perustaja brasilialainen psykoanalyytikko, filosofi ja sosiologi Norberto Keppe.

        Mielestäni Integraalinen psykoanalyysi metodina on hienosti asioita selkeyttävää ja ymmärtävästi toteutettua tutkimusta ihmisen mielen sisällöstä, reagoinnista ja käyttäytymisestä. Tulkinnat ovat hyviä, osuvat oikeaan. Aiheen pohjalta on kirjoitettu monia kirjoja, monesta aiheesta. Harvinaisen mielenkiintoisia opuksia.


    • kiitosta

      Hienoa pohdintaa

    • sjooo

      Mies aina syyttää muita kuinka hänessä voi olla mitään syytä ja osaa kääntää aina tekemänsä jutut muiden niskaan.
      Riidellessä hän tekeytyy uhriksi ja syyttää , että sä kun olet sellanen ja sellanen ja hän tekee sen takia näin, kun sä aiheutat ne.
      Väittää minun olevan marttyyri, vaikka hän niin toimii. Ja jos joutuu tekeen jotain nyt niin hän joutuu, koska kukaan muu ei tee mitään ja jos joku muu tekee niin hän kommentoi ettei sun pitäny tota tehä vaan jonkun toisen, vaikka hommasta ei soivttu etukäteen, että kuka tekee. Itsensä laittaa suureen asemaan kuka täällä talossa.tekis ellen minä( mies) aluksi otin huumorilla sen.
      Sitten kun se jatku ja jatku enää sitä ei huumorilla oteta. Sitten kun tekee jotain hän kokee, että on oikeutettu tekeen niin,
      vaikka ei olsi todellakaan mitenkään terveellä tasolla olevaa. Osaa nolata tilanteissa muut, kun hän kokee olevansa kassa jonossa etuoikeutettu,vaikka ohittamaan muut tai haukkuu kassan syyttä suotta tai ohikulkijaa , joka sattuu katsoin päin vaikka niin ei tarkottanu tai tulee eteen autolla saattaa ajaa perässä ja kuski ku pysähtyy menee huutaan hälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      150
      907
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      662
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      639
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      539
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      520
    7. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      503
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      500
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      270
      473
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      429
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      421
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      418
    15. 21
      412
    16. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      410
    17. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      33
      408
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      396
    20. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    Aihe