LAAKSON SAIRAALAN HOMEONGELMA

Uutisointia Uudessa Suomessa tänään.

Lainaus:

Laakson sairaalassa iso ongelma: ”Osa poistunut kesken työpäivän”

Laakson sairaalassa on sisäilmaongelmia, joiden takia moni työntekijä oireilee ja useampi henkilö on ollut sairauslomalla. Ongelmista kärsii ainakin sosiaaliviraston perheneuvola, jolla on tilat yhdessä sairaala-alueen rakennuksista.

Perheneuvolan Etelä-läntisen alueyksikön aluepäällikkö Riitta Niinivaara vahvistaa Uudelle Suomelle, että useat Laakson perheneuvolan paristakymmenestä työntekijästä ovat saaneet oireita.

- Päänsärkyä, ihottumaa, silmäkipua, yskää, hengenahdistusta, tämän tyyppistä, Niinivaara luettelee oireita.

Niinivaaran mukaan joillakin oli oireilua jo ennen kesää, mutta syksyn puolella selvästi useampi ihminen on saanut oireita. Muutama työntekijä on myös sairauslomalla asian takia.

Sisäilmaongelma on mennyt niin pahaksi, että osa työntekijöistä on poistunut työpaikalta kesken työpäivän tai esimerkiksi ottanut asiakkaita vastaan Kallion toimipisteessä.

- Se on ollut minun valtuuksissani, että voi lähteä ulos tai pois tai järjestää kotikäynnin tai jonkin tällaisen. Jos ei työterveyslääkäri määrää sairauslomalle tai tule tällaista ukaasia, että tila pitää heti tyhjentää, niin siinä ei ole paljon muita keinoja kuin odottaa, että uudet tilat löytyisivät kiireellisesti, Niinivaara sanoo.

Rakennusvirastosta vahvistetaan Uudelle Suomelle, että Laakson sairaalan perheneuvolan tiloja tutkitaan parhaillaan. Virasto on avannut neuvolan rakenteita ja ottanut tiloista näytteitä. Tutkimusten odotetaan valmistuvan noin kuukauden kuluttua.

Ongelman aiheuttajasta ei toistaiseksi ole tietoon perustuvaa epäilyä. Päätös neuvolan korjaamisesta tehdään vasta ongelman aiheuttajan selvittyä.

Niinivaara ei tiedä, koskeeko sisäilmaongelma vain perheneuvolan tiloja vai koko rakennusta.

- Työsuojeluvaltuutettu on ollut tietoinen tästä. Ja tietysti työterveyslääkäri on ollut tietoinen ja kehottanut kaikkia niitä menemään lääkäriin, joilla on oireita.

Niinivaaran mukaan rakennusviraston tilakeskukselle on välitetty työterveyslääkärin viesti, että monella on selvästi sisäilmasta johtuvia oireita.

- On tavallaan vauhditettu sitä, että pitää löytää uudet tilat. Tilasta tulee lähivuosina joka tapauksessa lähtö, kun Laakson sairaala peruskorjataan.

Laakson sairaalan ongelmista mainitsi ensimmäisenä Olli Kankaanpää Uuden Suomen Puheenvuorossaan.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116061-laakson-sairaalassa-iso-ongelma-”osa-poistunut-kesken-tyopaivan”

3

993

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Laakson sairaalan ongelmista mainitsi ensimmäisenä Olli Kankaanpää Uuden Suomen Puheenvuorossaan."

      Ks. http://osakarik.puheenvuoro.uusisuomi.fi/83882-helsingin-kaupungin-sosiaalijohtajalle

      Lainaus:

      Helsingin kaupungin sosiaalijohtajalle
      23.9.2011 10:14 Olli Kankaanpää

      Miten on mahdollista, että työterveyslääkärin kehoituksesta huolimatta Laakson sairaalan perheneuvolan yksikköä ei ole vieläkään homeongelman vuoksi suljettu. Samoissa tiloissa toimivat myös sairaalan ylilääkärit. Kyseisen läntisen yksikön työntekijöillä on iho-ongelmia, silmien punoitusta ja alkavaa astmaa. Minun mittani täyttyi tänä aamuna kun ystäväni alkoi oireilla. Oliko tästä asiasta pakko tehdä julkinen ja kuka on kohta juridisessa mielessä asiasta vastuussa? Kolme vuotta on kaiketi kaupungille lyhyt aika?

    • Ruotsissakin terveyskeskuksessa samaa ongelmaa:

      Mögel kan stänga vårdcentral

      2011-09-19 Vårdcentralen har länge haft problem med mögel. Nu vill skyddsombuden förbjuda landstinget att bedriva verksamhet i lokalerna.

      Problemet med mögel på vårdcentralen i Smålandsstenar har varit känt länge.

      Förra hösten genomfördes ännu en i raden av mögelsaneringar.

      Åtgärderna verkar dock inte haft någon effekt eftersom personal fortfarande har problem med kliande ögon och irritation i halsen.

      Nu har de lokala skyddsombuden från Vårdförbundet och Kommunal fått nog och skickat in en begäran till Arbetsmiljöverket där de vill förbjuda landstinget att bedriva verksamhet i lokalerna

      – Det är så pass mycket mögel i luften bland annat, och det finns personal som inte kan vistas där på grund av att de reagerar på möglet, säger Carina Thållén, Kommunals huvudskyddsombud till Sveriges Radio Jönköping.

      http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2011/09/19/mogel-kan-stanga-vardcentr/index.xml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1433
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      88
      1039
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      854
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      297
      778
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      85
      682
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      51
      656
    7. 44
      640
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      631
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      627
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      594
    Aihe