Google+ pikaohje

aloittelijoille

Tässä pikaohje Google aloittamiseen. Eli 1.Seinä, 2.Inbox ja 3.Chat.

1.Seinä:
Google ei voi kirjotella toisten "seinille" vaan ainoastaan kommentoida toisten seinilleen lähettämiä kirjoituksia, linkkejä, sijainteja yms sisältöä. Eli jos sun kaveri ei ole ikinä kirjoittanut mitään ni et voi kirjottaa sen seinälle mut sitten kun kirjoittaa ensimmäisen statuspäivityksen niin homma muuttuu enemmän fb:n kaltaiseksi. Näin estetään että ihan kukavaan ei pysty tulemaan kirjottelemaan sun seinille. Jos haluat kirjoittaa kaverille ni laita statuspäivitykseen vastaanottajan nimeksi vain se tai joku piiri mihin oot sen lisännyt. (Statuspäivityksen voi kirjottaa myös näin: " etunimi sukunimi, mitä kuuluu??")

Inbox:
Google voit lähettää inbox viestejä kirjottamalla statuspäivityksen vastaanottajaksi vain yhden henkilön tai vaikka email osotteen jollekkin joka ei edes ole Google plussassa. Varsinainen Google inbox on kuitenkin gmail. Google profiiliin saa halutesaan laitettua "send email" napin jollon kukavaan voi lähettää sulle mailia ilman että saa tietää sun mail osoitetta.

Chat:
Google Chat eli GTalk toimii sillätavalla että kaikki kontaktit ei automaattisesti ole chatissa vaan pitää kysyä toiselta lupa näkyä sen chatissa. Tämä onnistuu kirjottamalla toisen email osote chatin päällä olevaan kenttään ja painamalla "invite to chat". Sit toisen pitää hyväksyä se ja senjälkeen olette ikuisia chattikavereita. Ihan fiksua sinänsä että ihan kaikki ei ole automaattisesti sun chatissa.

Ajattelin kirjoittaa nämä tähän kun oli aluksi itselle epäselviä.

Googlessa voit myös katsoa kaikki tiedot mitä Googlella on sinusta ja halutessasi poistaa niitä täällä:
www.google.com/dashboard

Halutessasi voit myös kytkeä asetuksista pois päältä esim google hakuhistorian ja poistaa vanhat haut.

6

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gooogle

      Kannattaa muistaa että yksi ihminen voi olla useammassa kuin vain yhdessä piirissä.

      Joku saattaa olla esim piireissä: "ystävät", "golf kaverit", "kouluryhmä".

      Itse pidän ystävät piirissä lähes kaikki siten että sinne voi kirjoittaa ikään kuin kaikille.

      • hmmh

        Nämä tiedot ovat jo vanhentuneet. Google kehityy nopeasti :)


    • olennaisin ohje

      Suosittelen kaikille ehdottomasti kokeilemaan Google hienointa ominaisuutta eli hangout videopuhelua jossa voi olla mukana maksimissaan 10 hinkilöä.

      Painat vain oikeasta laidasta hangout nappia ja valitset mille piireille/henkilöille annat mahdollisuuden liittyä videokeskusteluusi. Kun olet avanut hangoutin niin se näkyy valitsemiesi kavereiden uutisvirrassa ja he voivat liittyä klikkaamalla sitä.

      Pian huomaat että kavereita rupeaa ilmestymään. Koko homman idea on etä kaikkien videot näkyvät pienissä neliöissä ruudun alapuolella mutta aina parhaillaan puhuvan henkilön videokuva tulee isoon ruutuun. Toimii yllättävän hyvin ja suosittelen kaikille kokeilemaan. Voittaa skypet yms mennentullen.

      Jos kaverisi on avannut hangoutin niin voit liittyä siihen myös puhelimellasi.

      http://www.youtube.com/watch?v=QN38vHZjWXw

    • G+Dude
    • FeisPanic

      Facebookissa on omat riskinsä!
      http://www.takethislollipop.com/

    • mielenkiiintoista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3436
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3206
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      79
      2991
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2901
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2678
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2490
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2351
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2225
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2002
    Aihe