Google+ pikaohje

aloittelijoille

Tässä pikaohje Google aloittamiseen. Eli 1.Seinä, 2.Inbox ja 3.Chat.

1.Seinä:
Google ei voi kirjotella toisten "seinille" vaan ainoastaan kommentoida toisten seinilleen lähettämiä kirjoituksia, linkkejä, sijainteja yms sisältöä. Eli jos sun kaveri ei ole ikinä kirjoittanut mitään ni et voi kirjottaa sen seinälle mut sitten kun kirjoittaa ensimmäisen statuspäivityksen niin homma muuttuu enemmän fb:n kaltaiseksi. Näin estetään että ihan kukavaan ei pysty tulemaan kirjottelemaan sun seinille. Jos haluat kirjoittaa kaverille ni laita statuspäivitykseen vastaanottajan nimeksi vain se tai joku piiri mihin oot sen lisännyt. (Statuspäivityksen voi kirjottaa myös näin: " etunimi sukunimi, mitä kuuluu??")

Inbox:
Google voit lähettää inbox viestejä kirjottamalla statuspäivityksen vastaanottajaksi vain yhden henkilön tai vaikka email osotteen jollekkin joka ei edes ole Google plussassa. Varsinainen Google inbox on kuitenkin gmail. Google profiiliin saa halutesaan laitettua "send email" napin jollon kukavaan voi lähettää sulle mailia ilman että saa tietää sun mail osoitetta.

Chat:
Google Chat eli GTalk toimii sillätavalla että kaikki kontaktit ei automaattisesti ole chatissa vaan pitää kysyä toiselta lupa näkyä sen chatissa. Tämä onnistuu kirjottamalla toisen email osote chatin päällä olevaan kenttään ja painamalla "invite to chat". Sit toisen pitää hyväksyä se ja senjälkeen olette ikuisia chattikavereita. Ihan fiksua sinänsä että ihan kaikki ei ole automaattisesti sun chatissa.

Ajattelin kirjoittaa nämä tähän kun oli aluksi itselle epäselviä.

Googlessa voit myös katsoa kaikki tiedot mitä Googlella on sinusta ja halutessasi poistaa niitä täällä:
www.google.com/dashboard

Halutessasi voit myös kytkeä asetuksista pois päältä esim google hakuhistorian ja poistaa vanhat haut.

6

757

Äänestä

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gooogle

      Kannattaa muistaa että yksi ihminen voi olla useammassa kuin vain yhdessä piirissä.

      Joku saattaa olla esim piireissä: "ystävät", "golf kaverit", "kouluryhmä".

      Itse pidän ystävät piirissä lähes kaikki siten että sinne voi kirjoittaa ikään kuin kaikille.

      • hmmh

        Nämä tiedot ovat jo vanhentuneet. Google kehityy nopeasti :)


    • olennaisin ohje

      Suosittelen kaikille ehdottomasti kokeilemaan Google hienointa ominaisuutta eli hangout videopuhelua jossa voi olla mukana maksimissaan 10 hinkilöä.

      Painat vain oikeasta laidasta hangout nappia ja valitset mille piireille/henkilöille annat mahdollisuuden liittyä videokeskusteluusi. Kun olet avanut hangoutin niin se näkyy valitsemiesi kavereiden uutisvirrassa ja he voivat liittyä klikkaamalla sitä.

      Pian huomaat että kavereita rupeaa ilmestymään. Koko homman idea on etä kaikkien videot näkyvät pienissä neliöissä ruudun alapuolella mutta aina parhaillaan puhuvan henkilön videokuva tulee isoon ruutuun. Toimii yllättävän hyvin ja suosittelen kaikille kokeilemaan. Voittaa skypet yms mennentullen.

      Jos kaverisi on avannut hangoutin niin voit liittyä siihen myös puhelimellasi.

      http://www.youtube.com/watch?v=QN38vHZjWXw

    • G+Dude
    • FeisPanic
    • mielenkiiintoista

      Facebookin osaomistaja ja perustajajäsen Sean Parker sanoo että aktiivisimmat käyttäjät ovat siirtyneet pois facebookista Google / Twitteriin.

      http://www.telegraph.co.uk/technology/facebook/8833593/Facebook-power-users-have-gone-to-Google-and-Twitter.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1066
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      328
      1060
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      807
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      661
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      660
    Aihe