Ulkona soittaminen

Sitä mietin kun tuo talvi on tulossa ja kelit kylmenee, niin kuinka kylmässä vielä voi kitaraa soittaa ulkona?

3

1874

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miettiitohtiilöytää2

      Kyllähän sitä voi soittaa vaikka -40 pakkasessa mutta kovin järkevää se ei ole.

      En suosittele ulkona soittamisessa kylmässä ja viileässä (sateisessa) säässä, kun ei se sille kitaralle kauhean hyvää tee ja sitä paitsi ei oikein virekaan pysy kylmässä saati sormet on kohmeessa.

      Toki jokainen voi kokeilla omia rajojaan kuinka kylmässä voi soittaa ja eroja varmaan on mutta soitin tykkää kyttyrää liian vilpoisesta säästä, samaten jos taas lämpötila on liian korkea.

      • Niinhän sitä voi, mutta mietin just et miten kitara reagoi lämpötiloihin. Esim, soittelin kitaralla sisällä ja pyydettii tulla ulos soittaa, nii vireethä meni heti. Ja siinä olisko ollu 5-10 asteen heitto kylmempään. Ja yks kaveri sanoi et tarpeeks kylmäs kitaran kaula rupee taipuu..


      • miettiitohtiilöytää2
        Japi913 kirjoitti:

        Niinhän sitä voi, mutta mietin just et miten kitara reagoi lämpötiloihin. Esim, soittelin kitaralla sisällä ja pyydettii tulla ulos soittaa, nii vireethä meni heti. Ja siinä olisko ollu 5-10 asteen heitto kylmempään. Ja yks kaveri sanoi et tarpeeks kylmäs kitaran kaula rupee taipuu..

        Tuo lämpötilaero ei vaikuta niin pahalta jos puhutaan vaikka 25 celsius tiloista siirtyy 17 celsius lämpöön omaavaan tilaan kun taas jos siirrytään vaikka 10 celsius tilasta 2 celsius tilaan eli mitä kylmempään päin mennään niin vaikutus kasvaa ja varmaankin ihan senkin takia koska nuo kitarat ei kylmästä tykkää ja vaikutus sitä kautta kasvaa aina kylmempään mentäessa.

        Soittajan suhteen sitten on eroja miten pystyy soittamaan eri lämpötiloissa mitä lämpimämpi niin voi toinen hikoilla enempi kuin toinen ja mitä kylmempi voi toinen mennä kohmeeseen/jäykistyä sormet nopeammin jne.

        Sanoisin, että jo viileällä syys säällä jossa tuuli tuivertaa ja on suht viileätä eli vaikkapa 8 astetta niin heti sisälle päästyä kun kitaran ottaa käteen ei sormet ole täysillä mukana vaan on syytä lämmitellä ja kitaran kanssa vielä erikseen venytellä/lämmitellä ja sitten pääsee täysmääräisesti soittamaan.

        Kitaran kaula kuin myös muutenkin kitara elää lämpötila sekä kosteuserojen takia, riippuen kitarasta/tekotavasta/materiaaleista elämistä esiintyy enempi tai vähempi.

        Tarpeeksi kylmässä voi seurauksena olla aika ikäviäkin juttuja kuten kansi haljeta tai vähintäänkin lakkapinta halkeilla (sinänsä pelkän lakkapinnan halkeilu ei haittaa mutta jos itse puu sitten kannesta halkeaa voi se soundiin jo vaikuttaa aika selvästikin, riippuen tietty halkeamasta ja sen paikasta ja siitä kuinka halkeama kohta liikkuu kitaran soidessa/resonointi).

        Ihan mielenkiintoinen pohdintahan tämä sinänsä on, hyvä muistaa kuitenkin, että turhia riskeja soittopelin kanssa ei kannata ottaa ja varsinkaan jos soittopeli on vähän kalliimpi, siksi esim. kitaraa kuljettaessa varsinkin talvella sisätiloista toiseen ulkoilman kautta kannattaa antaa kitaran lämpötilojen rauhassa muuttua ennen kuin sillä soittelee, esim. ei niin ,että pakkasesta sisään ja heti kitaralaukusta käteen, vaan pakkasesta sisään ja antaa olla laukussaan hetken, sitten hieman kantta auki ja lämmetä ja sen jälkeen vasta käteen ja soittaa.

        Nopea lämpötilan vaihtelu voi tuottaa ikäviä yllätyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2478
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2457
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2352
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2112
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1857
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      82
      1681
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1118
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      979
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      55
      864
    Aihe