Eurojohtajat rakentavat kiivaasti Euroopan Yhdysvaltoja
'EU:n uusi imperiumi-juoni', otsikoi The Telegraph. Lehden mukaan Euroopan presidentiksi nimitetty Herman Van Rompuy on esittänyt Euroopan Unionin yhteistä valtiovarainministeriötä, joka valvoisi EU-jäsenmaiden verotusta ja varainkäyttöä. Aiheellista onkin kysyä, jättikö Suomi juuri Euroopan Yhdysvaltojen mentävän aukon perustuslakiin?
Toimittaja: Riikka Söyring
24.10.2011, Verkkomedia.org
Eurojohtajat rakentavat kiivaasti Euroopan Yhdysvaltoja
Euroopan Unionin johto kaavailee uutta velkaministeriötä entisen byrokratian päälle. Velkaministeriön olisi tarkoitus valvoa jäsenmaiden taloutta ja verotusta.
The Telegraphin mukaan Iso-Britannian täytyy päättää nyt suhteestaan Euroopan Unioniin. Lehden mukaan ehdotus velkaministeriöstä on selvä merkki eurojohtajien haaveesta perustaa uusi Euroopan Yhdysvallat.
Suomalaisille lähes kokonaan tuntemattomaksi jätetty EU:n presidentti Herman Van Rompuy. Presidentti on nimitetty virkaan ilman demokraattista prosessia.
Suunnitelma lyödään tyrmistyneiden kansalaisten äimisteltäväksi juuri, kun samaisten johtajien yhdessä pankkien kanssa kokoon keittämä euroalueen kriisi on saanut entistä suuremmat mittasuhteet: IMF on ilmoittanut, ettei se osallistu Kreikan seuraavan tukipaketin kustannuksiin. Kreikan velka on tällä hetkellä 232 miljardia puntaa (£232 billion).
IMF:n sopivasti annettu ilmoitus aiheuttanee uuden paniikin markkinoilla ja pahentaa euroalueen kriisiä.
Jäsenvaltioissa ministerit ovat valvoneet öitään yrittäen keksiä tapaa pelastaa romahtava euro. Velkaministeriön perustamisen ja laajan skaalan pelastuspaketin alkukuluiksi arvioidaan 1.75 biljoonaa puntaa (£1.75 trillion.).
EU-huippukokouksen asialista paljastaa, että velkojien ja luotottajapankkien ei tarvitse ottaa takkiinsa juuri nimeksikään. Saatavien poispyyhkimistä tai velkojen kohtuullistamista ei mainittavasti tapahdu. Sijoittavastuu-retoriikka oli vain unelmahöttöä.
Sopimustekstin epäilyttäviä kohtia ovat:
1) Euroopan keskuspankin valtaoikeuksiin tai rooliin ei sopimustekstissä kajota. Liputetaan 'hintavakautta', josta huolehtiminen ei edes kuulu keskuspankkien perinteiseen toimenkuvaan.
Keskuspankit luotiin 1700-luvulla viimekäden lainanantajiksi.
Ajatus siitä, että keskuspankkien päätehtävänä olisi manipuloida yhtä muuttujaa – hintatasoa – on sekä uusi että harhainen, The Telegraphin Evans-Pritchard sanoo.
2) Todellisuudessa ei olla muodostamassa rahaunionia. Ei eurobondeja, ei talouksien yhdistämistä, ei isoja tulonsiirtoja. Sen sijaan "six-pack -ehdotus" tiiviimmästä EU:n taloudellisesta hallinnoinnista tähtää kansallisten tulo- ja menoarvioiden (ja eläkkeiden, työn hinnan, työehtojen, verotulojen käytön) entistä kiinteämpään valvontaan EU:n taholta.
Kyse on siis edelleen ja johdonmukaisesti poliittisen unionin, Euroopan imperiumin, pystyttämisestä, jota hallitukset edistävät finanssikriisin, vakausvälineiden, perustuslakien rikkomisten ja ilman kansanäänestystä tehdyn velkaannuttamisen varjolla kaikissa EU-valtioissa.
Ambrose Evans-Pritchard sanoo: "Sopimusehdotuksen tavoitteena on painostaa ja pakottaa niukkuustyranniaa EU-valtioihin, ei jakaa jäsenvaltioiden velkarasitusta."
Näin Saksa ymmärtää sanan rahaunioni. Se tarkoittaa muille jäsenmaille kansallisen itsenäisyyden menettämistä yhtä nimenomaista tarkoitusta varten. Deflaatiota edistävä, puolueettomuutta heikentävä valuvika jää koskemattomana paikalleen EMU-rahajärjestelmään.
3) Pysyvä bail-out -rahasto (EVM) ilmoitetaan alkavaksi kesäkuusta 2013, ilman tarkkaa päivämäärää. Tempun tarkoituksena on sallia nykyisen 440 tuhannen miljoonan euron sekä ERVV:n ja EVM:n toimia yhtaikaa. Näin pelastuskoneiston kerrotaan saavan enemmän tulivoimaa.
Ellei ihmeitä tapahdu kuulemme pian lisää väliaikaisen vakausvälineen ERVV:n käytäntöön ottamisesta, Kreikan velkakirjoja ostaneiden tahojen (kuten Suomen valtion) rahallisten menetysten suuruudesta sekä pankkien pääomittamiseen tarvittavista summista.
Toistaiseksi puhutaan vain 80 tuhannesta miljoonasta eurosta, joka ei mitenkään riitä.
Samaan aikaan Britanniassa kytee kapina: Tory-puolue on jakautumassa kahtia. Osa parlamentaarikoista - arviolta 60-70 henkeä, mahdollisesti jopa 100 henkeä, mikä olisi kolmannes puolueen edustajista - tukee People´s Pledge -kansanliikettä, joka vaatii kansanäänestystä EU-jäsenyydestä.
Kansanäänestystä vaativa adressi keräsi nopeasti yli 100 000 nimeä, ja 80 000 ihmistä on sitoutunut äänestämään vain sellaista ehdokasta parlamenttiin, joka tukee kansanäänestyksen järjestämistä.
Pääministeri Cameron yrittää uhkailulla ja suostuttelulla saada puoluettaan kuriin.
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/8843785/New-euro-empire-plot-by-Brussels.html
http://blogs.telegraph.co.uk/finance/ambroseevans-pritchard/100012749/sedan-again-as-germany-imposes-terms/
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=8&id=1602
Eurojohtajat rakentavat kiivaasti Euroopan Yhdysvaltoja
6
<50
Vastaukset
- Mikä meitä vaivaa?
Siinä ollaan asian ytimessä. Briteissäkin kapinoidaan ja halutaan ulos EU:sta.
- vapaamuurarit???
Kuin myös tässä..
meitä varten ON suunnitelmat jo tehty.
Lukijat ovat jo hyvin tarkkanäköisiä, ja se on hyvä!
http://nokialainen.blogspot.com/2011_10_01_archive.html- isänmaallinen=()/%¤#
Tämäkin tehtiin SALAA..?????!!!!!!
http://www.vunet.org/kotimaa/Suomen_perustuslakia_muutetaan_laittomasti_ja_ilman_mediahuomiota_Riikka-1476.html
- AT1
Asia on ERITTÄIN vakava ja uskon että Suomessa on kansalaisilla omaa etua paljon ajettavana, tärkeää olisi luoda jotain merkittävää verkottumista jolla saadaan tieto leviämään ihmisille mahdollisimman hyvin, Kataisen ja Urpilaisen tiedotus on pelkkää sumutusta jossa media mukana!
- hallituseiluotettava
Totta turiset, asia ON ERITTÄIN VAKAVA. Nyt olen seurannut eri tiedotuskanavista erilaisten varsinkin luotettavina pitävien henkilöiden mielipiteitä. Loopputuloksena uskon, ettei EU:ssa tavoitella vakautta talous- ja tukitoimilla liittovaltiota. Tässä eräs näkemys:
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=69992:asiantuntija-ylelle-unionissa-hoidettu-muuta-kuin-velkakriisiae&catid=3:talous&Itemid=32
- Hallintoneuvos
Valotan hieman miksi, pankkien ongelmaa ei haluta siivota, rakennetaan vaan suurempian "tilantteesta ulos vieviä raha-avustuksia" (bailout money) ja sinä maksat viulut, TIETENKIN.
Euro, työttömyyttä ja vararikkoa miljoonille!
EURO on taloudellinen vankila, jossa vartijoina eu presidentti Baroso, von rumpuy , ja OLLI Rehn.
perustelu: Euro on vankila, miksi? Siksi koska euromaat eivät pysty hallitsemaan euroa valuuttana oman maansa eduksi,Kreikka, Italia, hallitukset ovat ”eurovankilassa” ja eivät pysty devalvoimaan ja uudelleenarvioimaan oman maansa taloutta, vain eurojohtajat voivat siihen vaikuttaa.
Euroopan pesidentti Barroso ja Von rumpuy ovat asettaneet ”omat miehet” Kreikan ja Italian hallitusten muodostajiksi, eli omat lakeijat ohjaavat nyt kriisimaita ja eurossa pystytään väkisin vailla suunnitelma B:tä.
Euroopan johtajat ”bullyboys” hyjeksivät jokaisessa käänteessään demokratiaa eli sitä että kansa saisi sanoa sanansa äänestämällä, he määräävät kokonaisten (kriisi)maiden uusista hallituksien muodostajista oman päänsä mukaan ja vartioivat maita että kukaan ei lähtisi ulos eurosta, sillä silloin hieno suunnitelma liittovaltiosta jolla kaikkia budjetteja ja valtaa ohjailtaisiin Brysselistä, kariutuisi! Jos joku maa lähtee niin on vaara että myös joku toinen valtio lähtee ja jättää euron, näin ”impperiumi” alkaa hajoamaan ja valta hupenisi, kysymys on vain eu vallasta, ei mistään muusta, EU haluaa lisää valtaa, piste.
Miettikääpä hetki miksi muuten kaikki suuret imperiumit Rooma, Unkari useita imperiumeja historiassa, kaikki ovat hajonneet, eikö historia ole todellakaan opettanut mitään päättäjille!
Ihmiset, nyt se tärkein asia, OMA RAHA =oikeus säädellä valuutan arvoa ja säilyttää se tärkein BUDJETTIVALTA kotimaassa (itsenäisyys on sama kuin budjettivalta)
Haluatteko tosiaan että Suomen budjetin valta annetaan muutamalle EUROBYROKRAATILLE joita KETÄÄN ei ole valittu demokratian ehdoin ja ovat epäluotettavia ja epäpäteviä eivätkä osoita minkään näköistä johtajuutta ja ehdotuksia kriisin ja kansojen todellisen ongelman poistoon ed. mainitut ja Merkel ja Sarkozy saavat määrätä Suomen maksuista jotka tulevat olemaan vuotuisia, hyvästi hyvinvointi ja itsenäisyys. Suomalaisilla ei ole mitään äänivaltaa siihen, muistakaa se. EU on Saksan ja Ranskan vallassa.
NYT Herätys tolvanat, ei euroa arvioida sen mukaan että on helppoa kun ei tarvitse vaihtaa rahaa kun matkustaa ulkomaille, euroa pitää arvioida sen perusteella että määräysvalta valuuttaan ja oman maan talouteen säilyy ehdottomasti kotimaassamme, toivon että jokainen ymmärtää tämän asian näin! Oma raha kuten Ruotsilla, Unkarilla, Norjalla emme todellakaan joutuisi huonoon seuraan, vaan saisimme taloudellisen VAPAUDEN päättä omista rahoistamme, se on TÄRKEÄÄ elämässä.
EU:n puheenaiheet ja tila nyt löytyy vain youtubesta, koska Suomessa rajoitetaan kansalaisten todellisen tiedon saantia, mutta ei hätää, tietoa löytyy youtubesta ja sitä ei pysty kukaan sensuroimaan , edes Suomessa! tämä kirjoitus ei ole puolesta eikä vastaan, tämän kirjoituksen tarkoituksena on auttaa kansalaisia ymmärtämään euron todellinen suunta ja tämänhetkinen tila kaikessa todellisuudessaan!
Kysykää, miksi Jyrki ja Jutta ei puhu näistä asioista niiden omilla nimillään, vaikka Jyrki niin ilmoittaa uusimmassa videossaan.
Älkää arvioiko minua tämän kirjoituksen perusteella, tämän kirjoituksen ainoa tarkoitus on saada kaikki katsomaan youtube:sta ”FARAGE 2011” videot, kiitos ja anteeksi
terveisin
Hallintoneuvos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462