Olen huolissani velipuolestani. Hänellä on kova elämä takana, isäpuoleni joi ja hakkasi häntä koko lapsuuden ajan! Sitten tuli 13-14 vuoden iässä rikollisuus kuvioihin, joka oli aluksi lähinnä ilkivaltaa ja alkoholin käyttöä (myöhemmin kuulin että tuolloin oli kokeillut kovia että mietoja huumeitakin) 15 vuoden iässä sai ensimmäisen pahoinpitelytuomionsa joka oli törkeästä pahoinpitelystä, tuon jälkeen tuli huum.ainekäyttärikosta että pahoinpitelyä.
18 vuoden iässä sai Post-traumaattinen stressireaktion siskomme kuoleman johdosta. Tuon jälkeen ollut hänen elämänsä yhtä vuoristorataa, on ollut asunnottomuutta ja virkavallan kanssa n. 6 vuotta yhteensoittoon tekemisissä. Välillä ollut työelämässä ja kuitenkin saanut asuntonsa yms hoidettua, päihteiden kanssa silti ollut tekemisissä. Ehdollisia, YKP tuomioita tullut väkivallasta. Minua huolettaa että rikosepäillyt ovat muuttuneet rankempaa suuntaa, mm. ryöstöstä, törkeän ryöstön yrityksestä ja huum.ainerikoksesta epäilty. Hän sai aikuis-iällä ADHD-diagnoosin mutta, pelkäänpä että liian myöhään ja olen alkanut epäilemään persoonallisuushäiriötä. Hänen suhteensa ollut lyhyitä seurustelu/avoliitto-suhteita ja olen kuullut hänen entisiltä että joko pettänyt tai käyttänyt henkistä, - fyysistä väkivaltaa. Tiedän velipuoleni uivan nyt synkemmillä vesillä nimittäin on tutustunut järjestäytyneen rikollisuuden jäseniin.
Pelkään hänen puolesta kun saa lukea vaikka mitä juttuja ja haluaisin hänen saavan elämänsä johonkin kontrolliin.
Siksi kysyn teiltä viisailta neuvoja, vinkkejä?
Onko enään paluuta?
Huolestanut sisko82
0
50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462