Mitä varten Kirkko on olemassa? Jeesus sanoi:"Joka uskoo häneen Jeesukseen pelastuu iankaikkiseen elämään!" Ja Kirkko toimittaa juuri tuota sanomaa edelleenkin! Augustinus:"Pelastus on Kirkossa!" Ja joka etsii löytää, niinkuin Jeesus sanoi!
Onkohan joku eronneista tai eroaikeissa ollut, pohtinut?
7
100
Vastaukset
- Kyllästyttää
Just tuon paskan takia moni eroaa. Harva haluaa kuulua yhdistykseen, jonka muut jäsenet ovat kaltaisiasi höyrypäitä. Työnnä se Raamattu vaikka vittuusi ja ota Jeesuksen spermat naamallesi, mutta älä tule tänne levittämään paskaasi meidän normaalien ihmisten kasvoille.
- Mendean
Ovatko kaikki "normaalit ihmiset" yhtä inhottavia, kuin sinä?
Jos näin on, häpeän suunnattomasti sitä, etten kuulu kirkkoon!
- veroja varten
Kirkko on perustettu kirkollisveroja varten. Kirkon jäsen ei hyödy mitenkään maksamastaan "jäsenmaksusta" kirkon ulkopuoliseen verrattuna.
Uuden Testamentin aikana ei ollut vielä kirkollisveroa ja kaikki voivat hyvin. Usko Jeesukseen on mahdollista ilman kirkollisveroa, kysy vaikka helluntailaisilta.
Kannattaa erota kirkosta
http://www.eroakirkosta.fi - cxz
http://www.eroakirkosta.fi/static/olemukana/lentolehtiset/ek_2011_1.pdf
Tulostakaa ja levittäkää kautta maan;-)- mummo 64 v
Esimerkissä olisi voinut olla korkeampi kirkollisveroprosentti kuin 1.
Olet tehnyt hienoa työtä! Minä ihan varmasti jaan näitä "joulukortteja" ja paljon.
- usko ei katoa
Eräs ystävä erosi ja toinen eroaa pian kirkosta juuri sen vuoksi koska haluavat olla todella oikeita Jeesukseen uskovia.
- dghkd
Pohdittu on ja pohdinnan tulos on kirkosta eroaminen. Älyvapaiden katteettomien lupausten uskominen olisi pähkähullua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole192136Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi352016Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä161889Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma461347- 711267
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46853Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8711Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?49700- 49651
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi32648