Lue enemmän luulet vähemmän.

Jurrin Ykä

Hommaa ainakin yksi kirja valokuvauksesta, josta selviää valokuvauksen perusteet.
http://www.digicamera.net/vinkit/index.htm

Uimaan ei opi kirjekurssilla on vanha sanonta, mutta se on edelleen pätevä. Kuvaamisen oppii kuvaamalla, kun jonkin verran on ymmärrystä aiheesta, kuvaus opettaa paremmin. Filmiaikaan opettelu oli erilaista, koska moni myös opetteli filminkehityksen ja pimiötyöskentelyn, jolloin koko ketjun problematiikka tuli läpikäydyksi. Tämä auttoi valon ymmärtämään valon merkitystä valokuvauksessa, joka on kaiken kuvauksen perusta. Valon suunta, sävy ja määrä tekee kuvan ja näiden hallinta on kaikkein tärkein kuvauksessa. Kohinat tai maksimaalinen ISO herkkyys ei ole tae hyvästä kuvasta, sen kuvan tekee kuvaaja, kamera on vain välikappale.....ei muuta kun kuvaamaan.

Aamulla tuli uusi Mikrobitti, siinä on tiivistetysti tietoa kameran valinnasta, varsinkin niille joilla ei ole aikaisempaa kokemusta valokuvauksesta.

4

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koska moni myös?

      ”Tämä auttoi valon ymmärtämään valon merkitystä valokuvauksessa, joka on kaiken kuvauksen perusta. Valon suunta, sävy ja määrä tekee kuvan ja näiden hallinta on kaikkein tärkein kuvauksessa.”

      >> tuo eo. kuvaa hyvin miten vähän ymmärrät valokuvaamisesta.
      Tuo on se mitä opit kirjasta ja Mikrobitistä?
      Tuo valon hallinta, erityisesti auringon hallinta onkin varmaan ”ihan kivaa”. Muinoin oli aurinkojumala joka hallitsi aurinkoa, liekö hänkin saanut oppinsa samaisesta kirjasta ja Mikrobitistä?

      Se taitaa mennä niin, että ymmärtämisestä viis kunhan lukee?

      • uskovaiset...

        "Muinoin oli aurinkojumala joka hallitsi aurinkoa"
        Ei hän hallinut aurinkoa, hän hallitsi kalanterin ja osasi tutkia taivaankappaleiden liikkeitä. Kaltaisestasi tämä saattoi tietty tuntua siltä.


      • Jurrin Ykä

        Voi Kristus kun ottaa koville?
        Jos asia kiinnostaa, elokuva-alalta löytyy kuvaajina ja ohjaajia valon mestareita. Kun kokonainen elokuva tehdään luonnonvalossa sen ominaisuuksia käyttäen se on taidetta. Samoin kuvaaminen luonnonvalossa, jossa valo, sen sävy ja suunta tekee kuvasta luonnollisen.
        Jos ei halua eikä ymmärrystä kuvaamisesta on aivan sama kuinka kennoon polttaa jälkiä. "Se taitaa mennä niin, että ymmärtämisestä viis kunhan lukee? " Tämä taitaa olla porukalle; "nyt minulle heti" aivan liikaa.

        Ps. Mistäpä minun oppini ja osaamiseni tunnet, kun et tiedä edes kuka olen ja mitäpä sillä tiedolla edes teet. Toisin kun digiaikaan kuvaamiseni lähti 1964 aivan alkeista liikkeelle ei ollut mitään oikotietä valokuvauksen harrastajaksi, eikä isi neuvonut.


    • Katokaa kuvaa

      Väittäsin et avarasluonnos on parempi kuvanlaatu usein telkkarissa
      kun monesssakaan kalliilla budjetilla Hollywoodissa kuvatussa elävässä kuvassa.
      Tai ees minkään teewee kanavan uutisissa.
      Mistähän tämä luonnonvalossa onnistuminen johtuu usein viellä suht. vaatimattomilla
      välineillä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      77
      669
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe