Hivittävät jopa -40 asteen pakkaset ovat iskeneet alueelle.
Taivas varjele, mitä tästä seuraa?
http://notrickszone.com/2011/11/19/cold-records-smashed-in-alaska/
Kanada ja Alaska saavat maistaa jääkautta.
10
238
Vastaukset
- 4+8
Kun samaan aikaan myös Grönlannissa ja tuossa Novaja Zemljan itäpuolella on samanlaisia pakkasia niin sehän tietää sitä, että pohjoisen merijää kasvaa vauhdilla.
- Jäät sulaa
Ainostaan aivan navalla on normaalia kylmempää. Kaikkialla muualla on normaalia lämpimämpää.
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/images/fnl/sfctmpmer_01a.fnl.gif
Jäät tuskin kasvavat vauhdilla. Nytkin mennään ihan mittaushistorian alalaidalla:
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_stddev_timeseries.png
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
- Sähköteurastaja
Arktiksen jää on kuulemma kasvanut 50% alta aikayksikön, ja jäätymisen kiihtymisen kasvu on jo ylittänyt maagisen 1000%,n rajan.
Onko kuulopuheesi koottu hevosmiesten tietotoimistolta?
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_stddev_timeseries.png
Nolaa nyt itsesi vielä kerran kertomalla jäätiedot saadut rikkinäiseltä satelliitilta ja sitten mallinnettu pleikkarilla. Naurata meitä, pliis?
- Greenman
Minä en käyttäisi tästä ajanjaksosta nimitystä jääkausi, sillä tänä vuonna tähän asti maapallon ilmasto on ollut mittaushistorian 6. lämpimin. Lokakuu 2011 oli maa-alueilla jopa 2. lämpimin: http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/service/global/map-blended-mntp/201110.gif. Erityisesti Alaska ja Kanada olivat hyvin lämpimiä. Suomessakin 2.8 astetta normaalia lämpimämpi. Arktisen jäätilanne on samoissa kuin vuonna 2007, ja paljon normaalia alempana: http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_stddev_timeseries.png
- 09 09 09
Oikeastaan hyvä juttu että ainakin joku mielenterveysongelmainen on kehitellyt pakkomielteensä ilmastosta ja äheltää netissä yötä päivää aiheen ympärillä.
Pysyypähän läävässään eikä haahuile ulkosalla, noita pillerihumalassa rähiseviä avohoidokkeja on jo ihan tarpeeksi monen paikkakunnan riesana. - 6LysvGnm
Aika rankkaa puhetta Greenmanistä nimimerkki 09 09 09:ltä:
"Oikeastaan hyvä juttu että ainakin joku mielenterveysongelmainen on kehitellyt pakkomielteensä ilmastosta ja äheltää netissä yötä päivää aiheen ympärillä.
Pysyypähän läävässään eikä haahuile ulkosalla, noita pillerihumalassa rähiseviä avohoidokkeja on jo ihan tarpeeksi monen paikkakunnan riesana."
Ihme juttu, vain alarmistit jakelevat diagnooseja näin auliisti, mutta ehkä kysymyksessä onkin alarmistitoveri.- ...........
Alarmistien konsensushan meni hajalleen jo aikoja sitten. Haukkukoot nyt toisiaan.
- ilmasto lämpenee
Tässä ketjussa sähköteurastaja ja 4 8 nolasivat itsensä pahasti säätiedoilla jotka nekin olivat osin virheellisiä.
- Sähköteurastaja
IPCC on julkaissut maailman kaikkien ilmatieteenlaitosten yhteisen kannan, joka on, ettei lämpene.
Ainoastaan FMI eli Petteri Taalas ei noudata konsensusta, ollen Denialisti.
Myös Greenpeace ja WWF ovvat konensuksen kannalla, ja sanovat ettei lämpene.
Ja kun se kerran ei lämpene, se ei kertakaikkiaan lämpene,
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741943Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 201675
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako192556- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462