Kumpaa mieltä

ollaan?

Miksi kirkosta kannattaisi erota? Entä miksi kuulua kirkkoon?

9

71

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ateistin kanta

      Jos ei halua maksaa satoja euroja vuodessa kirkollisveroa eikä tukea vanhanaikaista laitosta, jossa edelleen elää vahvana nais- ja homoviha, kannattaa erota. Hyvä syy erota on myös se, miten kirkko tuputtaa uskontoa lasten päihin eikä anna näiden itse valita maailmankatsomustaan. Kirkosta eroaminen myös vie yhteiskuntaamme askel askeleelta lähemmäs aikaa, jossa kirkko on erotettu valtiosta. Ehkä joku on kyllästynyt myös siihen, miten kirkko on kuin suuri firma, joka pelaa osake- ja kiinteistökauppaa ja yrittää mielistellä asiakkaita pitäytymällä kärkkäistä kannanotoista mihinkään asiaan.

      Kirkkoon kuuluvista osa uskoo Jumalaan ja Raamatun tarinoihin. Toki näihin voi uskoa ilman kirkon jäsenyyttäkin, mutta osa haluaa silti olla kirkon jäsen. Ehkä se johtuu juurtuneesta tavasta, ehkä pelosta. Ja sitten on näitä, jotka välttämättä haluavat papin vihkivän avioliittonsa. Osa tykkää kirkon tekemästä pienestä hyväntekeväisyydestä, vaikka apu menee todellisuudessa paremmin perille oikeiden hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

      Jos itse kuuluisin kirkkoon ja harkitsisin eroamista, miettisin lähinnä, uskonko minä oikeasti Raamatun juttuihin ja jos uskon, mihin minä siinä tarvitsen kirkkoa - voinhan halutessani piipahtaa kirkossa muutenkin, ei siellä ovella jäsenkirjaa tarkisteta. Ja toki pohtisin myös, että enkä mieluummin laittaisi ne sataset vaikka vuotuiseen Tukholman-risteilyyn luksushytissä kuin jonkun kirkkorakennuksen vuokrakuluihin.

    • ei-ateistin kanta

      Minulle kirkko edustaa uskon, toivon ja rakkauden yhteisöä. Nais- tai homovihaa en löydä ainakaan omasta seurakunnastani, päinvastoin. Naiset ovat toimineet pappeina reippaat 20 vuotta ja tunnen monta homoseksuaalia kirkon työntekijää. Seurakunnan elämän arjessa homot ja heterot ovat täysin tasa-arvoisia. Viittaukset homo- ja naisvihaan kertovat enemmän näiden väitteiden esittäjistä kuin todellisuudesta. Usein tuntuu siltä, että avoimuutta, rentoutta ja erilaisuuden hyväksyntää on kirkossa enemmän kuin sen ulkopuolella.

      Muutoinkin kirkko edustaa ja ylläpitää rakkautta, tasa-arvoa ja heikompien puolustamista. Muistan 90-luvun laman, jolloin näillä main oli työttömiä tosi paljon. Kirkko oli ainoa taho, joka järjesti ruokailuja, harrastusmahdollisuuksia ja keskusteluapua ja -tilaisuuksia.

      Minulle usko ja epäily ovat molemmat osa elämää. Sellainen usko, jossa epäilyä ja etsimistä ei ole lainkaan, kuulostaa aika pelottavalta. Minusta kirkkoon voi kuulua pienelläkin uskolla. Usko ei ole tietämisen asia, se on toivon ja elämän puolustamisen asia.

    • Lothar

      Kirkolla on oma uskontunnustus, jossa kerrotaan, mihin uskovan kuuluu uskoa. Lue se ajatuksella. Uskotko, että neitseestä voi syntyä ja onko elämää kuoleman jälkeen.

      Jos uskot yleisesti jumalaan/jumaliin, niin on evlut se ainoa oikea uskonto?

      Minusta hyvätekeväisyys ja muut arvot eivät riitä syyksi kuulua mihinkään uskontoon. Voi olla hyvä ja auttaa muita kuulumatta mihinkään lahkoon.

    • Jori Mäntysalo

      Jatka niin pitkälle kuin vastaat myöntävästi.

      Uskotko jumaliin?
      Uskotko tasan yhteen jumalaan...?
      ...joka on kolmiyhteinen ja ilmaissut itsensä Raamatussa?
      Uskotko, että ehtoollisaineet ovat enemmän kuin symboli?
      Uskotko, että ehtoollisaineet EIVÄT muutu Jeesuksen vereksi ja ruumiiksi?
      Uskotko, että evoluutioteoria ei ole kadottava harhaoppi (vaikkei olisi totta)?
      Uskotko, että nainen sopii papiksi?

      Jos pääsit tänne asti, sinun erittäin todennäköisesti kannattaa kuulua evlut kirkkoon.

    • pelimerkki

      Jos uskot jumalaan, niin voit uskoa ilmaiseksi. Ei sinun siitä Oy Kirkko Ab:lle tarvitse maksaa.

    • Jori Mäntysalo

      Pelimerkki, jumalaan uskomisesta en tiedä, mutta jos uskoo ihan Raamatun mukaan niin pitäisi kai kirkkoon kuulua: "Me emme saa lyödä laimin seurakuntamme yhteisiä kokouksia, niin kuin muutamilla on tapana - -" jne. Ja onhan siitä antamisestakin jotain juttua myös UT:n puolella.

      • pelimerkki

        No jos jumalaan uskominen edellyttää kirkkoon kuulumista, niin miksi sen jäseneksi voidaan liittää myös pikkuvauvoja, joille ei ole vielä mitään kristinuskosta saatu päähän juntattua?


      • n. 99%

        Jori, sittenhän kirkon pitäisi erottaa sääntöjä rikkovat jäsenensä. Sanotaanhan kirkkojärjestyksessäkin

        "Kirkon jäsenen tulee osallistua jumalanpalvelukseen" (5 §)

        Kyllä lähtisi laumaa pihalle :)


    • tätä mieltä minä

      Kirkkoon ei kannata kuulua vain sentähden että saisi joitain "vastinetta rahoilleen", sillä kirkkoon kuuluminen on ennen kaikkea palvelutehtävä.

      Olen kurkkuani myöten täynnä sellaisia kirkon rivijäseniä jotka tulevat kirkkoon tai leirikeskukseen ylimielisellä asenteella ja odottavat että heille tuotetaan tasokkaita palveluja, joihin he muka ovat oikeutettuja maksettuaan veroja. Lukisivat ensin kirkkojärjestyksestä mihin he ovat kirkon jäseninä velvollisia, ennen kuin alkavat valittaa.

      Jokaisen kristityn tehtävä on palvella toisia ihmisiä kiitollisuudesta Jumalaa kohtaan, joka antaa synnit anteeksi Jeesuksen tähden. Seurakunta on tarkoitettu tämän palvelutyön koordinoimiseen ja kristittyjen yhteyden ylläpitämiseen. Jos et jaa tätä näkemystä, kirkko ei ole sinun paikkasi. Jos taas jaat sen, ei ole oikein että eroat kirkosta joidenkin sen jäsenten naispappeus- tai homoliittokantojen takia. Meidät on kutsuttu yhteistyöhön toistemme ja Jumalan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2176
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      39
      2075
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      27
      1963
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      47
      1376
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1316
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      873
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      56
      802
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      721
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      713
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      32
      698
    Aihe