Jaaha, talvi alkaa

Eelis Permanen

2

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuumaa kuin kuubassa

      Lämmintä säätä ovat luvanneet. Johtuu vallitsevasta matalapaineiden sekä korkeapaineiden reitistä. Ovatko lämpötilat olleet saman pidemmän ajan suursään vallitessa joskus toiset?

      Kyllähän sitä on monta vuotta arvioitu, että länsivoittoiset lauhat sekä sateiset säät olisivat Suomessa ilmaston muuttuessa yhä dominoivampia. Eli 2010 kesä lämpöaaltoineen tai talvi 2010-2011 eivät olleet niin tyypillistä säätä. 2011 elokuu kaikkine sateineen vastannee enempi tätä vallitsevaa säätyyppiä? Kesä 2011 oli vähän sitä sun tätä. Toisinaan höyrysaunaa ja välillä mantereista helleilmaa. Pari kertaa tuli vähän viileämpiä tuulia jäämereltä.

      Miten mennään tulevaisuudessa? Länsivoittoista höyrykaappisäätä ja välillä idän puolelta rajuja pakkasia? Muuttuuko säätyyppien suhde ja kuinka? Entäs säätyyppien voimakkuus? Äärevöityykö vain lämpimät kelit, vai pakkaset myöskin? Ilmeisesti veikkaavat atlantin matalapaineiden hieman voimistuvan ja sen pumppaavan tänne Suomeen enempi lämmintä ilmaa silloin kun virtaukset vastaavat tätä syksyä 2011?

      Tulihan tuossa heti sään niin sallitessa pieni tuulahdus keskimääräistä kylmempää säätä, eteläisemmässäkin Suomessa oli liki 10 pakkasta, kun tilastojen valossa päivällä ollaan hieman plussalla ja yöllä pikkupakkasta, eteläisemmässä Suomessa, missä tuo Helsinki sijaitsee.

    • 4+8

      Niin eelis se jaksaa jauhaa noista paikallisista säistä. Esimerkiksi tuohon 1.12. on tosiaan Etelä-Suomeen ennustettu lämmintä 4-8 astetta, mutta samalla päivälle on Lappiin ennustettu -10 astetta pakkasta ja samat pakkaslukemat myös tuonne etelään Mustameren ja Kaspianmeren tienoille. Siis pelkästään kapealle kaistaleelle Itämeren ympärillä on luvattu keskiarvoa lämpimämpää keliä ja tämä on eeliskesn mielestä ilmastonmuutos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2128
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1776
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1326
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      794
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      718
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      40
      514
    Aihe